7901
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Čak ni današnje jutro, nešto tmurnije od prethodnih ovog tjedna, nije moglo spriječiti vjerne posjetitelje slavonskobrodskog buvljaka koji svoje stalno mjesto i prostor ima u ograđenom dijelu dvorišta Gradske tržnice. Dok muškarci pomno gledaju alat, odnosno nešto što bi se bolje moglo nazvati majstorskim potrepštinama, žene probiru odjevne 'krpice', a djeca naravno prvo uočavaju igračke.
Svojim sadržajem i načinom trgovine buvljak predstavlja potpunu suprotnost uređenim i blještavim trgovačkim centrima smještenim uz glavne i nezaobilazne gradske prometnice. Glasni uzvici akcijskih cijena, raznolikost boja i totalna zbrka, odnosno neformalni prostorni raspored daju buvljaku posebnu privlačnost spontanih susreta s tradicionalnim načinima trgovanja, jedino mjesto gdje je cjenkanje pravilo.
- Prije sam znala češće ići na buvljak kad sam imala više slobodnog vremena. Sada idem rjeđe, ali i pametnije. Biram stvari koje kupujem. Kupujem samo ono što mi se svidi, no uvijek prije kupnje dobro razmislim treba li mi to te za što ću određenu stvar namijeniti ukoliko se ne radi o odjeći. Znam šiti, stoga mi nije problem prekrojiti odjeću koju nađem ili obnoviti neki ukras, ovisno o onome što pronađem. – izjavila je za SBplus kreativna Korana koja uživa u cjenkanju s prodavačima.
- Na buvljak treba ići slobodnog uma. Oni koji nešto točno traže, teže će to i pronaći. Na buvljak volim otići upravo zbog toga što je to pravo mjesto za istraživanje. Tko ne zna 'kopati', neće ništa niti pronaći. - dodaje Korana.
Od igle do lokomotive jedinstveni je izraz kojim se opisuje raznolikost proizvoda koje osoba može zateći na buvljaku. Odjeća, obuća, posuđe, stripovi, knjige, alat, zavjese, posteljine, lusteri, marame, konci, mobiteli, slike, značke, stari novac, svijećnjaci, tanjuri, žice i šarafi.. sve je izloženo na kamenim klupama, na prekrivačima i kartonima, zgužvano i neočišćeno. Sve rabljeno, ali i veoma povoljno. Najčešća cijena je pet ili deset kuna, a ukoliko se potrudite i cjenkate ponešto ćete uspijeti kupiti i za kunu ili dvije. Može se naći i kakav upakirani i neotvoreni proizvod te je njegova cijena nešto veća, primjerice cijena posteljina se 'kreće' oko stotinjak kuna.
Daleko je to od atrakcija zagrebačkog Hrelića, osječke Pije, a o svjetski poznatim buvljacima poput pariškog Saint Ouena bolje da i ne govorimo, ali neposrednost prodavača opušta pogled na šarenilo ponude. Rijetkost je da ćete pronaći proizvode velike vrijednosti 'high street' brendova, jedino možda 'levisice' ili 'marte', a za sve ostalo što se da pronaći, kupci se trude obnoviti ili prekrojiti.
- Ništa ne kupujem novo, nego samo polovno. Recimo od muške košulje koju više nitko ne bi nosio, a kvalitetnog je materijala, uspjela sam napraviti pregaču. – poručila nam je gospođa Katarina koja se svake subote zaputi na buvljak te pronalazi proizvode koje bi mogla prenamijeniti u nešto korisnije.
Ukoliko se sljedećih subota odlučite posjetiti buvljak, preporuka je da se obučete što ležernije jer će prodavači po tome procijeniti za koliko će vam nešto prodati. Isto tako nemojte pokazivati oduševljenje kad vidite predmet koji vam se sviđa te uvijek sa sobom nosite ruksak ili veću torbu kako biste mogli spremiti kupljene stvari. I naravno, potrudite se da uvijek imate sitan novac za stvari koje koštaju jednu do pet kuna.