Ministarstvo turizma za 56 projekta iz Brodsko-posavske županije ove godine dodijelilo potpore
SLAVONSKI BROD - Kontinentalni dio Hrvatske ostvari samo pet posto od ukupnog prometa u domaćem turističkom sektoru. Slavonija u ukupnom turističkom prometu ima udio od oko dva posto. Potencijali postoje, a kako bi oni što prije došli do izražaja Ministarstvo turizma svake godine dodjeljuje nepovratna sredstva. Prema riječima Željka Lenarta, državnog tajnika u Ministarstvu turizma upravo iz Brodsko-posavske županije stiglo je najviše programa na natječaje ministarstva vezane uz potpore razvoju kontinentalnog turizma. Ove godine potporu je dobilo 56 kandidiranih projekata iz Brodsko-posavske županije, što će poduzetnicima u turizmu ove županije donjeti 1,6 milijuna kuna.
U programu "Zelena brazda" sufinancirani su projekati koji će doprinijeti razvoju, unapređenju i sigurnosti odvijanja posebnih oblika turizma na kontinentu:lovnog/ribolovnog,planinskog,športsko–rekreativnog,avanturističkog i drugih oblika turizma. Potporu je dobilo 17 projekata u iznosu od 440 tisuća kuna. U programu "Baština u turizmu", 18 projekata dobilo je ukupno 650.000 tisuća kuna. Kroz ovaj program sufinancirani su projekti vezani uz ulaganja u obnovu graditeljske baštine (tradicijske kuće, stari podrumi, mlinovi, tradicijske radionice...), informativni materijali, projekti uređenja i zaštite prirode (poučne staze, zaštićeni parkovi...). Osam potpora dobili su projekti koji su kandidirani u program "Izvorni suvenir". Ukupna vrijednost potpora iz ovog programa je 190.000 tisuća kuna. Za 11 manifestacija koje obogaćuju lokalnu turističku ponudu ministarstvo turizma osiguralo je 177.000 tisuća kuna, još 65.000 kuna dobiti će programi obrazovanja i strukovnih udruga.
"Ovakve potpore značajna su nam pomoć. Potporu od 40.000 kuna iskoristiti ćemo za nabavku 10 tkalačkih stanova i uređenje tkalačke radionice. Dobro je što država sve više pridaje važnosti kontinentalnom turizmu jer će to biti jedna od najvažnijih privrednih grana na kontinentu. Slavonija tu zasigurno ima značajno mjesto zbog bogate tradicije, načina života, slavonske kuhinje, folklora i etnološkog bogatstva, što i strani gosti sve više prepoznaju", kaže Antun Tucić, predsjednik Udruge "Eko – etno Stara Kapela" i jedan od začetnika seoskog turizma u Brodsko – posavskoj županiji. Među slabim točkama kontinentalnog turizma A.Tucić ističe promociju. "Tek smo sada jače "zagrizli" u marketinški dio, kroz tiskanje brošura, promociju na iternetu, kao i projektu sedmodnevnog boravka u Brodsko – posavskoj i Požeško- slavonskoj županiji s noćenjem i doručkom u Staroj Kapeli", ističe A.Tucić. Prema riječima Pere Huljića, direktora županijske turističke zajednice ministarstvo turizma i Hrvatska turistička zajednica u proteklih pet godina razvoj kontinentalnog turizma u Brodsko – posavskoj županiji pomogli su s potporama u ukupnoj vrijednosti šest milijuna kuna.