Gastronomija nije znanost, kako to umišljaju mnoga gospoda profesori, ona je umjetnost. Ovom parafrazomBismarckove samosvidljive definicije politike ne samo da potvrđujemo teoremu da su „s kruhom sve tuge manje", nego da kult hrane, kulinarsko umijeće, vrhunsko spravljanje hrane i uživanje u njezinoj degustaciji- stavljamo na istu razinu s umjetnošću, čija je jedina svrha, kako bi rekao Krleža, oduhovljenje života. Od Grka Arhestrata, Rimljanina Apicija, FrancuzaBrillat-Savarinapa sve do Engleza golog kuhara Jamiea Olivera, koji su nadahnuto i duhovito pisali i govorili o spravljanju slasnih zalogaja svoga doba, gastronomski užici predstavljani su kao temeljni užici koji otvaraju put svim ostalim zadovoljstvima.
Konstatirajmo da su uživatelji raznovrsne hrane zapravo istraživači svijeta za vlastitom trpezom, a potiče ih, kao i druge istraživače, želja za uspoređivanjem. Tako na najbolji način upoznaju djelotvornost hrabrosti i potrage. Dragi čitatelji, uvjereni da u hrani uživate mudro i odvažno, da se skloni istančanom istraživanju, SBplus vas vodi na prvo putovanje, u Slavoniju kako bi ju istražili kroz dva recepta-avanture. Slavonija je, što se jedenja i pijenja tiče, doista zemlja plemenita. Kada je riječ o Slavoniji kao zemlji obilja i najšire lepeze gastronomske ponude, trebate odmah znati da je, na prvi pogled, zbunjujuća dvojba da li se jede da bi se živjelo ili se živi da bi se jelo, za tamošnje sladokusce providna zamka. Dok samouvjereno brišu masna usta od, naprimjer, fiša ili čobanca, oni egzaltirano tvrde: „Ma kakva dilema, ovdje se živi da bi se jelo!" Slavonci, naseljeni između tri porječja, Save, Dunava i Drave, poznati su istraživači zemlje Gurmanije. Slavonska kuhinja prepuna je iskustava prethodnica s tih geografskih prostora, ali i dodira s susjednom vojvođanskom, mađarskom i bosanskom. Slavonski stol uvija se pod pšeničnim i kukuruznim brašnom, mlijekom, vrhnjem, sirom, svinjskim, junećim i pilećim mesom, jetrenjačom, grahom, kupusom, tikvicama, rajčicom, krumpirom paprikom, krastavcima, divljači, gljivama, ribom i čime sve još ne… treba samo izabrati najzrelije komade iz mora te hranilačke raskoši i zgotoviti ukusne obroke.
Riblji paprikaš (fiš)
Namirnice za 10 obroka
1,5 kg šarana Ribu očistite i izrežete na manje komade. Luk
0,5 kg soma izrežete, naribate ili sameljete. U kotlić stavite
0,5 kg smuđa luk, ribu, rajčicu, feferone, prekrijete s oko 4 l
0,25 kg štuke vode i kuhate na jačoj vatri. Nakon što fiš
3-4 glavice luka prokuha dodajte sol, obje mljevene paprike i
3 dcl bijelog vina kujate još pola sata. Pred kraj dodajte vino.
3 žlice ekstrakta rajčice Uz fiš poslužite domaće rezance koje
1,5 žlice mljevene parike skuhajte i poslužte zasebno.
3 žlice ljute mljevene paprika
2-3 ljute feferone
5 dkg soli
Čobanac
Namirnice za 8 obroka
1 kg svinjetine Meso narežite na kockice. Luk i papriku
1 kg juneteine naribajte, sameljite ili sitno nasjeckajte.U
2 glavice luka kotlić stavite luk, pa meso i prekrijte vodom.
5 dkg mljevene paprika Kuhajte na jačoj vatri; dodajte sol, vegetu,
1 svježa rajčica rajčicu i mljevenu paprika. Ukoliko nemate
1,5 dcl vina svježe rajčice poslužite se ukuhanom.Oko
1 dcl vrhnja deset minuta pred kraj kuhanja u čobanac
5 dkg svježe paprike stavite kiselo vrhnje i vino.Možete ukuhati
5 dkg soli i male žličnjake od brašna.
2 dkg Vegete
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -