5296
Prikaza
4
Komentara
SLAVONSKI BROD - Grad Slavonski Brod objavio je 24. lipnja 2024. javni natječaj za izgradnju Centra za starije osobe u Borovskoj ulici (preko puta Doma zdravlja). Procijenjena vrijednost radova je 5,6 milijuna eura, bez PDV-a, a njima su obuhvaćeni: građevinsko obrtnički radovi, instalacije vodovoda i kanalizacije, niskogradnja i vanjsko uređenje, elektrotehničke instalacije, instalacije vatrodojave, strojarske instalacije, sunčana elektrane i ugradnja dizala. Rok za završetak radova je 12 mjeseci od uvođenja izvođača u posao.
Centar za starije osobe je građevina koja će biti namijenjena za pružanje institucijske usluge smještaja te izvaninstitucijske usluge iz područja socijalne skrbe za starije osobe. Sveukupno će ovim projektom biti omogućena usluga smještaja za 108 korisnika, od toga 18 kreveta za osobe na dnevnom i poludnevnom boravku, a 90 kreveta za usluge stalnog smještaja.
Izvaninstitucijske usluge uključuju cjelodnevni (6-10 sati) i/ili poludnevni boravak (4-6 sati), zatim pružanje psihosocijalnog savjetovanja i psihosocijalne podrške, kao i pružanje usluge pomoći u kući. Također, predviđeno je i pružanje integrirane skrbi za starije osobe povezivanjem socijalnih usluga i zdravstvene skrbi na primarnoj razini (npr. uspostava mobilnih timova, osiguravanje prostora i opreme za rad liječnika obiteljske medicine i sl.). Tu je još uključeno i pružanje sljedećih usluga: dnevne aktivnosti, pratnje na liječnike preglede, dostave lijekova, radionica za unaprjeđenje digitalnih vještina, provođenje rekreativnih aktivnosti za starije i slabije pokretne osobe, organizacija tribina, edukacija i slično.
Veličina objekta je 4.601 m2, a izvođenje građevine predviđeno je u 3 dilatacije, od kojih bi diletacije 1 i 2 imale prizemlje i dva kata, a diletacija 3 bi se sastojala od podruma i prizemlja. Predviđena je izgradnja ukupno 48 parkirnih mjesta od kojih će osam biti za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti, 6 za vozila Centra te dva mjesta za punjenje vozila el. energijom (uz punionicu).
U Centru za starije osobe u Slavonskom Brodu predviđa se zapošljavanje oko 60 osoba.
Na natječaj su pristigle četiri ponude koje su otvorene 31. srpnja 2024. godine. Najnižu cijenu za izgradnju gradskog Centra za starije osobe ponudila je tvrtka Projektgradnja plus d.o.o. iz Gornje Vrbe (8,55 mil. eura). Ponude su predali još i Hidroing d.o.o. Varaždin (9 mil. eura), HSB-gradnja d.o.o. Slav. Brod (9,48 mil. eura) i GIC građenje d.o.o. Zagreb (10,61 mil. eura). Sve su ponude bez PDV-a.
S obzirom na to da je najniža ponuda (8,55 mil. eura) 53 posto veća od procijenjene vrijednosti (5,6 mil. eura), što čini razliku od 2,95 milijuna eura, pitanje je hoće li Grad Slavonski Brod prihvatiti tu ponudu (ili neku od drugih ponuda iz ovoga natječaja), ili će ići u poništenje nabave i raspisivanje novoga natječaja.
U svakom slučaju će Grad prvo morati provjeriti valjanost pristiglih ponuda, a potom odlučiti što napraviti sa ovim natječajem.
Prostorije za usluge boravka nalaze se u prizemlju. Za odmor tijekom boravka u Centru osigurane su tri sobe sa po 6 ležajeva, ukupno 18 ležajeva.
Sobe boravka imaju osigurane kupaonice i garderobe za korisnike unutar sobe. Za potrebe cjelodnevnog i poludnevnog boravka osigurani su i slijedeći prostori: dnevni boravak sa čitaonicom i informatičkim odjelom; prostorija za radnu terapiju i radne aktivnosti; zajednička prilagođena kupaonica i sanitarni čvor; čajna kuhinja za korisnike i prostorija za njegovatelje sa čajnom kuhinjom i sanitarnim čvorom. Spremišta rublja organizirana su u odjeljcima hodnika.
Usluga pružanja pomoći u kući
Prostorije za usluge pomoći u kući nalaze se u prizemlju na istočnoj strani objekta. Prostorije za ovu uslugu čine: ured, spremišta opreme i sredstava za čišćenje te spremišta rublja.
Glavni ulaz smješten je na južnoj (uličnoj strani) i uz njega se nalazi i prostor za portira ili dežurnu službenu osobu. U glavnom hallu zgrade nalazi se recepcija, prostor za elektroopremu, server i vatrodojavu te prostor za čistačice. Uz dnevni boravak na zapadnoj strani, uz glavni ulaz, smještena je čajna kuhinja i zajednički sanitarni čvor za korisnike.
Uz glavni hodnik na sjevernoj strani nalazi se stubište sa dizalom, trgovina, frizerski/pedikerski salon, caffe bar sa spremištem, sanitarni čvorovi sa garderobama za zaposlenike, blagavaonica sa vanjskom terasom uz koju su smješteni zajednički sanitarni čvorovi.
Blagovanica je veličine cca 198 m², odnosno ima kapacitet za 108 korisnika. Zajedno sa hallom čini prostor veličine cca 264 m² za održavanje različitih priredbi Centra. U prizemlju se nalazi i prostor za njegovatelje.
Gospodarski dio smješten je na sjevernom dijelu zgrade, a funkcionalno je povezan kako sa ostalim prostorima, tako i sa vanjskom pristupnom površinom te ga čine:
Osim za potrebe centra, kuhinja će se koristiti i za pripremu obroka za školsku djecu, za osnovne škole na području grada koje nemaju kuhinju za pripremu toplih obroka (oko 2.500 obroka/dnevno). Kuhinja se nalazi uz prostor blagovaonice.
Na prvom katu, u dilataciji 2, nalazi se uprava doma; uredi tajnika, ravnatelja, socijalnog radnika, računovodstvo, arhiva, čajna kuhinja, sanitarni čvorovi, čajna kuhinja za osoblje.
Zajedničke prostorije korisnika su: zajednička prilagođena kupaonica sa sanitarnim čvorom, radna terapija, fizikalna terapija i zdravstvena skrb. U dilataciji 1 nalaze se spremište rublja, prostorija osobnog glačanja, čajna kuhinja za korisnike, hall/dnevni boravak, terasa i prostor za njegovatelja.
Usluga smještaja
Na 1. katu u dilataciji 1, predviđeno je 16 soba sa ukupno 36 kreveta, od kojih svaka soba ima vlastiti sanitarni čvor i terasu. Zajedničke prostorije korisnika su: zajednička prilagođena kupaonica sa sanitarnim čvorom, dvorana za fitnes, prostorija osobnog glačanja, čajne kuhinje, hall/dnevni boravak, terase i prostor za njegovatelja.
Na 2. katu dilatacija 1 i 2 predviđene su 22 sobe.
Centar za starije osobe će imati ukupno 47 soba za smještaj 108 korisnika u šest jednokrevetnih soba (šest korisnika), 30 dvokrevetnih soba (60 korisnika) osam trokrevetnih soba (24 korisnika) te tri šesterokrevetne sobe (18 korisnika).
Na kosom krovu građevine predviđena je izgradnja fotonaponske elektrane za vlastitu potrošnju. Ukupno je predviđeno postavljanje 238 fotonaponskih panela. Maksimalna izlazna snaga elektrane je 100 kW, a predviđena godišnja proizvodnja oko 118,28 MWh.
Proizvedena električna energija koristit će se za vlastitu potrošnju, a višak proizvedene električne energije isporučivat će se u elektroenergetsku mrežu HEP-a. Projektirani vijek trajanja fotonaponske elektrane i elektrotehničkih instalacija je 25 godina.
Ukupna predviđena ušteda električne energije je oko 30 posto. S ekološke strane izgradnja ove elektrane će smanjiti proizvodnju 18,81 tone CO2 godišnje koliko bi se inače stvorilo štetnog plina za proizvodnju ove količine električne energije.
Reklo bi se bolje išta nego ništa, ali smještaj za samo 108 osoba kada se na smještaj u domu čeka desetak godina govori da netko ne planira dobro i ne razuije našu demografsku situaciju. Ako kvaliteta bude kao u pijanoj jao nama.