3220
Prikaza
0
Komentara
NOVA GRADIŠKA / ADŽAMOVCI - Učenička zadruga 'Brdo jabuka', Osnovne škole 'Vladimir Nazor' Adžamovci, postala je prepoznatljiva po svom uzornom radu ne samo u novogradiškom kraju nego i mnogo šire. Zadruga je osnovana u proljeće 2011. godine, a temelj za njezino pokretanje je voćnjak sa starim sortama jabuka u Brđanima, na površini iza nekadašnje zgrade ondašnje područne škole, piše Agroklub.
Uče o ekološkom uzgoju
Riječ je o prekrasnom voćnjaku sa stotinjak stabala, starom desetak godina, a posebna mu je vrijednost što je u njemu posađeno čak 70 starih sorti jabuka. Djelo je to pokojnog prof. Ive Dautovića, velikog entuzijaste i zaljubljenika u stare sorte voća i prirodu, koji je zajedno s kolegama u školi i učenicima skupljao, cijepio, sadio i uzgajao stare sorte, spašavajući ih od zaborava i odumiranja. Mnogo je radio i na promidžbi očuvanja te vrijedne raznolikosti boja, oblika, okusa i mirisa tradicijskih voćnjaka. Po njemu je voćnjak i dobio ime -b 'Školski voćnjak prof. Ive Dautovića'.
-U našem školskom voćnjaku zastupljene su razne jabuke: bobovac, boskop, božićnica, kardinal, zlatna parmenka, dugata, vošćenka, malinovača, ivanlija, šarulja, zelenika, zvečarka, srčika, breskovača, punika i mnoge druge stare sorte. O njima na razne načine brine nekoliko sekcija zadruge.
Primjerice poput članova Voćarske sekcije kroz konkretne akcije sadnje, obrađivanja, gnojidbe stajskim gnojivom, orezivanja, bijeljenja stabala, berbe plodova i druge radove. Uz pomoć starijih uče o uzgoju i održavanju ekološkog voćnjaka – kaže Maja Mlađen,voditeljica Učeničke zadruge 'Brdo jabuka'. Dodaje, kako su učenici sa profesorom sakupljali i sjeme divljih jabuka, sijali ga i proizvodili mlade sadnice divljih podloga, na kojima su kasnije učili cijepiti jabuke. U voćnjaku imaju i solitarne pčele, koje pomažu oprašivanje jabuka u vrijeme cvatnje.
Sadimo jabuke, berimo zdravlje
U ovoj školi već petu godinu provode projekt 'Sadimo jabuke, berimo zdravlje' na kojem zajednički rade sve sekcije Učeničke zadruge.
- Cilj nam je očuvanje starih sorti jabuka, koje su uzgojene na ekološki način. Jabuke se koriste u domaćinstvu za preradu i za hranu. Njime se također učenici potiču na profesionalno usmjeravanje i razvija se malo poduzetništvo unutar Zadruge. Sredstva, koja se ostvare tim projektom, koriste se za daljnji razvoj, ulažu se u nabavu materijala za rad. Dio tih sredstava doniramo, čime potičemo humanitarno djelovanje - kaže voditeljica Maja Mlađen.
Članovi učeničke zadruge Brdo jabuka izlažu i prodaju svoje proizvode na sajmovima, manifestacijama i natjecanjima od kojih spominjemo nekoliko važnijih: Gospodarsko-kulturna manifestacija 'Jesen u Brđanima', Izložba jabuka i voćnih prerađevina 'Dani jabuka – Požega', Regionalno natjecanje u kvaliteti slavonskog pekmeza i humanitarna prodaja 'Darujmo ljubav u doba Adventa'.
Računaju i na novac iz fondova EU
Osim članova voćarske sekcije, u ostvarivanju projekta sudjeluju i učenici drugih sekcija. Nakon berbe i uskladištenja jabuka, u sekciji Domaćinstvo na tradicionalan način prave kompote, sok i pitu od jabuka, sve prema domaćim receptima njihovih baka – kažu - bez konzervansa i drugih umjetnih dodataka.
Ističu kako koriste isključivo prirodne materijale. U Likovnoj sekciji izrađuju ukrasne i dekorativne predmete, posude, vaze i nakit sa motivima jabuka. A kada se Učenička zadruga priprema za sudjelovanje na raznim manifestacijama, oni su zaduženi za pripremanje ambalaže te uređenje i estetski izgled štanda. Istraživači i prijatelji prirode izrađuju magnete i slike u obliku jabuke i privjeske za ključeve, a mladi tehničari uporabne predmete od drveta za prodaju.
- Naša Zadruga djeluje kao mala tvrtka. Dobili smo i certifikat za ekološku proizvodnju, koju nam nadzire Bioinspekt iz Osijeka. Vizija nam je da već u osnovnoj školi razvijamo duh malog poduzetništva – od proizvodnje i prerade voća do uskladištenja, marketinga i prodaje. Pripremamo se i za kandidiranje projekta koji bi se financirao iz fondova Europske unije. Željeli bi izgraditi primjeren prostor za uskladištenje i preradu plodova, želimo zapravo stvoriti mali edukacijski centar za ostale osnovne škole koje nemaju mogućosti kao mi – kaže, agilna ravnateljica OŠ 'Vladimir Nazor', Marija Petričević.