SLAVONSKI BROD – Nakon ptičje gripe i svinjske afričke kuge pojavila se nova prijetnja hrvatskoj poljoprivredi, točnije hrvatskom ovčarstvu.
Šugu ovaca uzrokuje parazitska grinja Psoroptes ovis, koja živi na površini kože i hrani se limfom. Velika je ovo briga za dobrobit ovaca jer bolest može biti poprilično iscrpljujuća te može donijeti visok postotak zaraženih životinja. Također, smrtni ishodi mogu nastupiti zbog gubitka kondicije, pothranjenosti, sekundarnih infekcija i hipotermije.
Velik broj uzgajivača nalazi se u šest priobalnih županija, ali i u Slavoniji ima registriranih poslovnih subjekata koji se bave uzgojem ovaca.
Brodsko-posavska županija također je jedna od županija koja ima svoje uzgajivače i svoju Udrugu uzgajivača ovaca i koza Brodsko-posavske županije, stoga bi i oni trebali biti na oprezu jer ova bolest rasprostranjena je po cijelom svijetu. Smatra se da je samo u nekoliko država svijeta iskorijenjena - u Novom Zelandu, SAD-u i Kanadi, dok je u Ujedinjenom Kraljevstvu bila iskorijenjena, ali se ponovno vratila.
Kako prenosi Agroklub – grinja je vidljiva golim okom jer je prosječno velika nekoliko milimetara. Cijeli njezin razvoj se odvija na površini kože, iako izvana ovca može zadržati vitalnost i biti sposobna za zarazu čak puna dva tjedna, a ima podataka o preživljavanju i do dvije godine. U naizgled zdravom domaćinu, grinje preživljavaju na području trbuha, u očnoj duplji i uškama. Osim ličinki, razvija se preko stadija nimfi koje se ne hrane što i predstavlja problem u kontroli bolesti s injekcijskim pripravcima. To je važan čimbenik koji treba imati na umu prilikom liječenja. Razvoj joj je vrlo kratak i traje svega dva tjedna.
Osim što se prenosi kontaktom ovce na ovcu, problem je što se bolest može prenijeti putem vune i krasta koje se mogu zadržati na ogradi, bodljikavoj žici, trnju i grmlju. Mogu se prenijeti i priborom za šišanje te odjećom na kojoj su zaostale kraste i vuna.
Upravo zbog svih gore navedenih problema, ali i nedavnih nemilih događaja s ptičjom gripom i afričkom svinjskom kugom, važno je prepoznati znakove ove bolesti na vrijeme kako bi se spriječili mogući i već viđeni scenariji sa suzbijanjem ptičje gripe i svinjske kuge.
Bolest se da prepoznati vjerojatno tek unutar dva mjeseca od početka te će tada biti vidljiva oštećenja kože koja će se proširiti. Tako će nastati manje crvenilo kože i žuto narančasta obojenost vune u blizini kože kao i žućkasti gnojni prištići, a potom žućkaste kraste. Promijenjeno runo ćemo prepoznati po tome što je vlažno i mutno, a nastale kraste mogu se lako odvojiti od kože. Stoga, stočari, budite na oprezu i provjeravajte svoja stada.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -