609
Prikaza
0
Komentara
SIČE - Kada biste novac trebali uložiti u ratarsku proizvodnju, za koju biste se kulturu odlučili? Poticaj za ovo razmišljanje bilo je nedavno svjedočanstvo jednog Brođanina, konzumenta isključivo bučinog ulja, koji tvrdi da ovu ukusnu i zdravu tekućinu - ne iz trgovine, nego domaću - u slavonskobrodskom kraju nije uspio pronaći.
Je li moguće da se u kraju gdje se već može kupiti čak i domaći kikiriki, badem i limun, nitko nije „sjetio“ zasijati nešto tako prosto kao što je bundeva? Odnosno, zar se bostan ovdje ne uzgaja od pamtivijeka?
- Bundeva nema kao prije. Nekad se ona kuhala kao hrana za svinje, ali to je jedna druga sorta, čije su sjemenke u ljusci. Ulje se pak proizvodi od golice, a njena proizvodnja nije u ovim krajevima nikad bila toliko rasprostranjena. Istina, bučino ulje ovdje nije lako pronaći - posvjedočio je Siniša Šebelić, jedan od rijetkih koji se u Brodsko-posavskoj županiji upustio u ovaj posao. Zašto OPG-ova poput njegova nema više, nije, smatra, toliko stvar tradicije, nego jednog drugog „problema“.
- Hoće to posla - kazao je kroz smijeh. - Velika je to obveza i čisto povrtlarenje. Nešto se može odraditi strojno, ali većina zahtijeva ruke.
Ideja za ovu, ispada, „novotariju“ rodila mu se na fakultetu.
- U Zagrebu sam imao dosta kolega iz Zagorja i Međimurja, gdje se buča i bučini ulje dosta proizvode. To mi se učinilo zanimljivim, pa sam se, eto, i ja odlučio.
Ovaj je agronom tako u svoje Siče „z bregov“ donio cijelu proizvodnju, osim, zasad, jedne stvari.
- Golice na cijeđenje vozim u jedno mjesto kod Varaždina. Već se tri godine prijavljujem na razne projekte s namjerom da napravim neku „miniuljaru“, gdje bih mogao vrštiti i to, odnosno da imam zatvoreni krug proizvodnje.
Ovako ili onako, posla ima, u svakom smislu.
- Sve radimo članovi moje obitelj i ja, eventualno netko od prijatelja priskoči u pomoć kad je posla najviše. Prodaja je odlična, posao ide jer se to ulje ne proizvodi previše. Najviše mi je kupaca iz županije i slavonskobrodskog kraja, ali ulje naručuju i iz Zagreba. Osim toga, ulje je cijenjeno i zdravo, npr. za one koji imaju problem s prostatom te, navodno, s plućima i dišnim sustavom.
U današnjim gospodarskim prilikama ni dobra prodaja često nije dovoljna.
- Zasad se dobro nosimo, pokrivamo se. Cijenu jesmo povisili, ali samo koliko su rasli troškovi prerade i naljepnica za boce. Isto tako, za uzgoj bundeve dobivaju se standardn poticaj za ratarsku kuturu, kao za npr. kukuruz, soju i sl. - kazao je Siniša Šebelić na prepoznatljivu sičanskom govoru.