2161
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Svi oni koji vode računa o zdravom načinu života i zdravoj prehrani itekako dobro znaju sve prednosti korištenja bučinog ulja koje, uz ostalo, snizuje loš kolesterol i štiti od srčanožilnih bolesti. No, ono što zna vrlo mali broj Brođana je da odnedavno ovu dragocjenu tekućinu proizvode i u slavonskobrodskoj Srednjoj školi "Matija Antun Reljković".
I sve to zahvaljujući projektu vrijednom pola milijuna kuna, putem kojeg su kupili kombajn, stroj za prešanje, stroj za pranje bučinih sjemenki i sušaru. Nakon što su na jednom hektaru zemlje zasijali bundevu te se brinuli oko nje i muku mučili s travom koja im je u jednom razdoblju rasta ploda zadavala glavobolje, učenici su na kraju dobili 800 kilograma ploda. - Zahvaljujući kombajnu, kada smo bundeve poredali u red, pokupili smo ih i, da tako kažem, 'pustili' u daljnju proizvodnju - kazao je Marin Biondić, učenik ove škole koji se školuje za agroturističkog tehničara.
A daljnja proizvodnja znači izdvajanje sjemenki (riječ je o bundevama koje imaju sjemenke golice, tj bez opne su, nap.a.) i njihovo pranje prije samog puštanja u proces prerade čiji su jedan dio, učenici i profesori ove škole, i prikazali na prošlotjednom Agrosajmu.
- Za litru bučinog ulja potrebno je četiri do pet kilograma sjemenki. Riječ je o sporom procesu, jer se ovaj stroj 'kreće' brzinom od nekih šest metara u sekundi. Doduše mogao bi se zagrijavanjem postići i brži rad, ali je ulje dobiveno hladnim prešanjem puno veće kvalitete - pojasnio je profesor Borisalv Kovačević.
I dok su učenici na vrhu stroja ubacivali sjemenke, a na lijevak kapalo bučino ulje, s prednje strane stroja izlazilo je bučino brašno. - Mješanjem bučinog brašna i ulja dobije se fini namaz, vrlo ukusan i zdrav. Uz to može se koristiti i kao dodatak brašnu kod spravljanja kruha, kiflica ili nekih drugih proizvoda od tijesta, ali i za stočnu hranu - pojasnili su nam profesor i učenici, zadovoljni novim projektom koji ostvaruju u prostorima škole od samog početka do finalnog proizvoda.
Akao i druge proizvode koje izrade učenici ove škole, i bučino ulje bit će ponuđeno tržištu. Kako sada stvari stoje, najvjerojatnije će, svoju prvu prodajnu promociju doživjeti na predstojećem Katarinskom sajmu. Kako smo imali priliku kušati ga, možemo samo reći da nećete požaliti kupite li ga. Dobit ćete kvalitetan proizvod u kojem ćete uživati još i više znajući da ste kupovinom pomogli daljnji rad učenika slavonskobrodske škole, koja je u obrazovanju odavno napravila ogroman iskorak. Toliko velik da je proglašena školom mentorom svim centrima izvrsnosti u oblasti poljoprivrede.