SLAVONSKI BROD - Kada su u pitanju blokirani građani na području cijele Republike Hrvatske, žitelji Brodsko-posavske županije, u odnosu na ostale, dobro se 'drže'. Mada već naviknuli biti pri dnu ljestvica, ovaj su put u zlatnoj sredini. Naime, prema podatcima Financijske agencije, najviše je blokiranih u Sisačko-moslavačkoj, Koprivničko-križevačkoj te Virovitičko-podravskoj županiji, dok je najmanji udio blokiranih u broju radno sposobnog stanovništva u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
U prvom tromjesečju ove godine u Brodsko-posavskoj županiji koju, prema podatcima Fine, nastanjuje nešto više od 158 tisuća ljudi, njih 9618 bilo je u blokadi, a svi zajedno ukupno duguju više od 480 milijuna kuna. Od toga državi duguju 70 milijuna.
Kada su u pitanju središta županija, u Slavonskom Brodu u kojemu, prema Fini, živi 59.141 građana, blokirano je njih nešto više od četiri tisuće, a duguju 210 milijuna kuna, od čega 27 milijuna državi.
Fina, usto, navodi zanimljiv podatak koji kaže kako u Brodsko-posavskoj županiji živi 103.668 radno sposobnih ljudi, odnosno, onih od petnaeste do 64 godine.
Usporedbe radi, najnoviji ovogodišnji podatci Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje pokazuju kako je u Brodsko-posavskoj županiji kod pravnih osoba zaposleno 32.086 radnika, dok kod fizičkih osoba radi njih 3937, obrtnika je 1570, poljoprivrednika tek 802, a u samostalnim profesionalnim djelatnostima prijavljene su 294 osobe. Kod poslodavca koji je registriran u inozemstvu, u Brodsko-posavskoj županiji zaposlena je tek jedna osoba.
No, jasno je, mnogi koji su Županiju napustili sa svojih se mjesta prebivališta nisu odjavili pa je nemoguće dobiti točnu evidenciju i omjer radno sposobnih i zaposlenih. U svakom slučaju, zaključak je kako u Hrvatskoj ima i onih puno zaduženijih od žitelja Brodsko-posavske županije, ali je u tim drugim županijama ostalo i više ljudi.
Prema prosječnom iznosu duga, najviše su blokirani građani Vodica, čiji prosječan dug iznosi 191 tisuću kuna, slijede ih građani Velike Gorice s dugom od 161 tisuću kuna i građani Poreča s dugom od 110 tisuća kuna, dok su blokirani građani u preostala 22 grada s rang liste 25 gradova po kriteriju iznosa duga, u prosjeku dužni od 46 tisuća kuna (blokirani građani Siska) i 49 tisuća kuna (blokirani građani Karlovca) do 97 tisuća kuna (blokirani građani Varaždina i Zagreba).
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
ivomarkic09.05.2019. u 19:25
Tužna je to država u kojoj ne znamo, u svakom trenutku, broj stanovnika, broj rođenih, broj umrlih, broj vjenčanih, rastavljenih, broj onih koji su napustili državu i otišli u pečalbu...i mnogi drugi podaci koji su važni radi analize stanja u... Prikaži sve državi...Konkretno, ovaj podatak FINA-e je iz 2011. godine. Sramota!
-