Supruga optužuje za psihičko nasilje te da je bila izvrgnuta ponižavanju i osobito ekonomskom nasilju.
POŽEGA - Vjekoslav Potočanac, bivši predstojnik Centra za socijalnu skrb u Požegi, koji je od 28. prosinca prošle do 16. siječnja ove godine proveo u istražnom zatvoru zbog prijave za nasilje u obitelji i povrede djetetovih prava, sada je preuzeo ulogu ustanove na čijem je čelu donedavno bio taj moćni lokalni HDZ-ovac. Sam određuje kada i koliko njegovo četvero malodobne djece mogu biti s majkom, a koliko će vremena provoditi s njim.
U utorak, 23. siječnja upravo na dan kada je Telegramov novinar u Požegi dugo razgovarao s njegovom suprugom odbio je predati joj njihovo četvero djece mada je ona najavila da će po njih doći. Nije joj dao djecu, a kada su mediji sutradan to objavili, dopustio je da sutradan, 24. siječnja, preuzme najmlađe dijete koje je tek navršilo godinu dana. Tako je sve do danas.
“Došla sam pred našu obiteljsku kuću, preuzeti djecu kako sam suprugu i najavila. Otvorio je vrata, u hodniku je bila i njegova odvjetnica koja mi je rekla da s djecom mogu razgovarati, ali da ih ne mogu dobiti. Nakon toga u dogovoru s mojom odvjetnicom Anom Čulo zvala sam policiju, no nisu htjeli doći. Bila sam uporna, na kraju su ipak došli, kasnije je stigla i krim policija u civilu. Ušli su u kuću, razgovarali s Potočancem, izašli i rekli kako ništa ne mogu učiniti jer ne postoji sudska odluka o skrbništvu nad djecom. Zvala sam Centar za socijalnu skrb u Virovitici, koji je nadležan za slučaj, ali nitko se nije javljao. Otišla sam kući bez djece”, tvrdi potresena Antonija Potočanac.
Nije više član odbora dviju institucija
Supruga lokalnog HDZ-ovog moćnika našla se u nemogućoj situaciji. Doduše, njegovo članstvo u stranci i županijskom odboru HDZ-a je u mirovanju, rekla nam je požeško-slavonska županica Antonija Jozić, a razriješen je članstva u školskom odboru Osnovne škole u Trenkovu i članstva u Upravnom vijeću Doma umirovljenika u Požegi. No, on se i dalje ponaša kao da se ništa nije dogodilo. Policija ne može postupati jer nema sudskog rješenja o skrbništvu, ne može mu zabraniti slanje sms poruka (supruga kaže da ima dana kada ih stiže i desetak) jer, objašnjavaju, za kazneno djelo nametljivog ponašanja potreban je vremenski kontinuitet od minimalno 15 dana. Supruga tvrdi da se njen život pretvorio u noćnu moru.
Supruga optužuje za psihičko nasilje te da je bila izvrgnuta ponižavanju i osobito ekonomskom nasilju. Dva lokalna medija (ona tvrdi da za jedan piše prijatelj njenog supruga, u drugom radi sin žene koju je Potočanac zaposlio u Centru za socijalnu skrb) pokušala su relativizirati takvu vrstU obiteljskog nasilja pa su otvoreno stala na njegovu stranu i pisala kako je prestrogo kažnjen, jer eto, pritvoren je, a nije bilo fizičkog nasilja.
Jednom od ta dva lokalna portala pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, poslala je 18. siječnja pisano upozorenje u kojem podsjeća kako minoriziraju rodno utemeljeno nasilje šaljući štetne poruke da ”drugi oblici nasilja osim fizičkog, nisu ‘pravo’ nasilje”, te kako autor članka zastupa ”zabrinjavajuću činjenicu” da ”živimo u patrijarhalnom društvu koje je sklonije opravdavati počinitelja nasilja nego naći adekvatnog suosjećanja za žrtvu”.
Članak u cijelosti pročitajte
OVDJE.