SLAVONSKI BROD / ZAGREB - Svake prve subote u mjesecu takozvana muška krunica moli se na Trgu bana Jelačića u Zagrebu, Trgu Ivane Brlić Mažuranić u Slavonskom Brodu i drugdje diljem Lijepe Naše te podiže buru u javnosti i izaziva niz reakcija.
Udruga U ime obitelji odnosno njezina najpoznatija predstavnica Željka Markić danas je na okruglom stolu zastupnika Domovinskog pokreta u Hrvatskom Saboru predstavila Izvješće o kršenju prava na slobodu vjeroispovijesti muškaraca okupljenih u javnoj molitvi krunice u 2023.. U izvješću su "popisani, predstavljeni i analizirani napadi na muškarce okupljene u javnoj molitvi krunice koju je na glavnom trgu glavnoga hrvatskog grada Zagreba i trgovima još devet hrvatskih gradova organizirala inicijativa 'Muževni budite'". Kao i kampanja koju su "pokrenuli aktivistički i antikatolički mediji", koja se "zatim prelila i u glavnostrujaške medije i na trgove na kojima su sustavno organizirani prosvjedi protiv javne molitve".
Detalje predstavljenog Izvješća prenosimo s portala Večernjeg lista.
Prema izvješću radi se o "iznošenju stereotipa i predrasuda, neargumentiranog optuživanja i iznošenja neistina, preko kažnjivih djela poput iznošenja kleveta do kaznenih djela protivnih odredbama Zakona o suzbijanju diskriminacije". Tako je u prvim mjesecima 2023., kako se navodi, medijska kampanja najprije bila usmjerena "na ismijavanje, omalovažavanje i diskreditaciju muškaraca okupljenih u miroljubivoj molitvi krunice. Zatim se usmjerila na njihovu denuncijaciju, dehumanizaciju i demonizaciju da bi se naposlijetku prelila na trgove i ulice gdje su udruge civilnog društva i političke stranke sustavno organizirale prosvjede i performanse kako bi onemogućile molitvu krunice".
"Medijsko izokretanje teza, zastrašivanje i manipulacije nakanama molitelja rezultirale su stvaranjem atmosfere koja se prelila na ulice i rezultirala društvenim i političkim sukobima, diskriminatornim, prostačkim i uvrjedljivim izjavama, pozivima na nasilje, verbalnim obračunima i, u atmosferi krajnje eskalacije, sukobima na granici, pa i preko granice fizičkog obračuna, od kojeg je molitelje krunice, morao štititi kordon interventne policije", piše izvješće, navodeći kako se netočno isticalo da su muškarci okupljeni u molitvi povezani s "opasnim" pokretima u Poljskoj, da se ne protive pedofiliji u Crkvi, nego se zalažu za "povratak u srednji vijek" i uspostavljanje teokracije u Hrvatskoj.
"Etiketiralo ih se kao klerofašiste, ultrakatolike, ekstremiste i mizogine (ženomrzačke) protivnike ženske emancipacije. Počelo ih se nazivati različitim pogrdnim imenima i nadimcima, od kojih svakako valja istaknuti u javnosti i medijima normaliziran i ustaljen pejorativni oblik 'klečavci'.
Najvažniji dio izvješća je onaj koji navodi da su "prilikom hajke molitelji, katolici i Katolička Crkva u Hrvatskoj sustavno su ismijavani, vrijeđani i neargumentirano diskreditirani te je povrijeđen, sustavno i kontinuirano kršen cijeli niz ljudskih prava. Kao što su, primjerice, pravo na slobodu vjeroispovijesti, pravo na slobodu javnog prakticiranja vjere, pravo na slobodu govora i pravo na slobodu okupljanja.
"Sva navedena prava definirana su Općom deklaracijom o ljudskim pravima, Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljenih sloboda te Ustavom Republike Hrvatske", naglašava se i navodi kako „muškarci okupljeni u javnoj molitvi krunice nisu kršili javni red i mir već su miroljubivom i nenasilnom molitvom javno iskazivali pobožnost te ni na koji način nisu ugrožavali zdravlje, moral ili prava drugih te stoga ne postoji razlog zbog kojega bi javna molitva mogla biti ograničena".
"Sloboda vjeroispovijedi u hrvatskom je Ustavu iznesena kao vrijednost i pravo zajedno sa slobodom savjesti i slobodom javnog očitovanja vjere i drugih uvjerenja. Slobodu vjeroispovijesti kao temeljno ljudsko pravo bilo bi potpuno pogrešno tumačiti isključivo kao pravo da se vjeroispovijest samo iskaže, već se ona treba tumačiti upravo kao pravo da se vjeroispovijest živi, a to se prije svega odnosi na pravo na moralnu oblikovanost savjesti u skladu s vjerskim istinama i pravo na javno očitovanje istih vjerskih istina", nastavlja izvješće i dodaje kako su sve molitvene nakane koje je projekt Muževni budite istaknuo i za koje se molilo na trgovima i ulicama hrvatskih gradova u potpunosti su u skladu s naukom Katoličke Crkve i „prema tome njihovo je javno iskazivanje ništa drugo no Ustavom zajamčeno pravo na javno iskazivanje vjere". - piše Večernji list.
U Slavonskom Brodu napadi na molitelje nisu zabilježeni, no njihov je broj značajno smanjen od početka inicijative. Tihu misu paralelno s njihovom molitvom na korzu je prije godinu dana održala umjetnica Arijana Lekić Fridrih koja performansima uglavnom upozorava na rastući broj femicida.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
rub0110.07.2024. u 12:51
Za to vrijeme pogubljena pravobraniteljica koja ne zna naziv svoje dužnost ( da li je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova ili rodova) trćkara okolo urlajući kako su zaostali, da je religija opijum za narod, izvršava obvezu preuzetu od finansijera šljama vokerskog.... Prikaži sve Što prije maknuti je s tog položaja kada ne zna što joj je zadaća
-