PROŠLO je više od godinu dana otkako je u deseti saziv Europskog parlamenta izabrano 12 hrvatskih predstavnika. Većina njih je ranije u karijeri obnašala dužnost zastupnika u Hrvatskom saboru, zbog čega su njihove imovinske kartice bile, ili su i dalje, javno dostupne. - piše portal OŠTRO.
Odlaskom u Bruxelles, izabrani zastupnici svom novom poslodavcu također moraju prijaviti što sve posjeduju. Međutim, zbog europskih propisa, većina tih informacija ostaje nedostupna javnosti.
Novinarke Oštra stoga su, u četvrtoj fazi projekta Detektor imovine, pronašle i provjerile imovinu hrvatskih europarlamentaraca. Riječ je o 97 nekretnina od kojih su 22 kupljene nakon njihova ulaska u Europski parlament te jednom obrtu, OPG-u i tvrtki u sadašnjem vlasništvu, kao i dvjema tvrtkama čije su vlasništvo zastupnici prenijeli na neku drugu osobu.
Za dvoje zastupnika – Karla Resslera (HDZ) i Željanu Zovko (HDZ) – dosad nije postojala obveza podnošenja imovinske kartice jer nisu obnašali javnu dužnost koja podliježe Zakonu o sprječavanju sukoba interesa. Njihovi profili u Detektoru imovine tako prvi put donose pregled nekretnina u njihovu vlasništvu, a koje je redakcija Oštra sama identificirala.
Na stranicama Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa za petero zastupnika i dalje su dostupne imovinske kartice koje su podnijeli tijekom svojih prethodnih dužnosti – Nikolina Brnjac (HDZ), Davor Ivo Stier (HDZ), Stephen Nikola Bartulica (DOMiNO) i Gordan Bosanac (Možemo!) kao zastupnici Hrvatskog sabora, a Marko Vešligaj (SDP) kao gradonačelnik Pregrade. Oštrova istraga pokazala je da su neki od njih još tada napravili propuste u prijavljivanju nekretnina, obaveza ili funkcija.
Uz to, Povjerenstvo je Oštru ustupilo arhivirane podatke o imovini četvero europarlamentaraca koji su i ranije, u prethodnim sazivima, obnašali dužnost saborskih zastupnika. Riječ je o imovinskim karticama Sunčane Glavak i Tomislava Sokola iz redova HDZ-a, ali i bivših saborskih zastupnica SDP-a Biljane Borzan te Romane Jerković – inače zastupnice koja godinama nije prijavila tvrtku u svom suvlasništvu.
Tonino Picula (SDP) je od 2011. do 2013. godine također bio obavezan podnositi imovinske kartice, no one nisu dostupne jer ih Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa više ne čuva u svojoj arhivi.
Najmlađi među hrvatskim zastupnicima, bivši potpredsjednik Mladeži Europske pučke stranke (EPP) Karlo Ressler i njegova supruga vlasnici su ukupno sedam nekretnina – od čega su dvije kupljene nakon što je on 2019. godine prvi put ušao u Europski parlament.
Od naslijeđene imovine Ressler u Petrčanima kod Zadra ima kuću pokraj mora, koja prema zemljišnoknjižnom izvatku nema uporabnu dozvolu, niti je ista zatražena, kako su za Oštro potvrdili iz Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo Grada Zadra. Također su napomenuli kako rješenje o izvedenom stanju ima snagu uporabne dozvole, no da prema njihovoj evidenciji iz tehničkih razloga ne mogu sa sigurnošću utvrditi je li podnesen zahtjev za ozakonjenje građevine.
Prema podacima Informacijskog sustava prostornog uređenja, kuća ima tek lokacijsku dozvolu iz 2007. godine, no ne i građevinsku. Iz Grada Zadra su odgovorili kako ne mogu potvrditi je li lokacijska dozvola jedini izdani akt jer je za katastarsku općinu Petrčane rađena nova izmjera te je moguće da su akti izdani po staroj oznaci. Uputili su nas na zemljišnoknjižni odjel Općinskog suda u Zadru. Oni su pak odgovorili kako se u zemljišne knjige zabilježba o postojanju uporabne dozvole ili nekog drugog akta upisuje na zahtjev strane, a ne po službenoj dužnosti. Potvrdili su kako za navedenu nekretninu nije priložen nijedan drugi dokument osim podatka da je zgrada upisana bez uporabne dozvole.
Kuća ima i bazen, koji je vidljiv na Digitalnoj ortofoto karti iz 2011. godine – a koji nije upisan u zemljišne knjige.
»Kuća u Petrčanima izgrađena je 2008. godine temeljem pozitivnih propisa i odgovarajućih pravnih akata te je kao takva i upisana u zemljišne knjige«, poručili su kratko za Oštro iz Ureda zastupnika Resslera, no nisu poslali na uvid dokumentaciju za koju tvrde da postoji, ali nije evidentirana u nadležnim tijelima.
Cijelo istraživanje portala OŠTRO moguće je pročitati OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
stjepan96513.07.2025. u 11:34
Hejjj, žena i ja imamo zajedno mjesečno 3500 eura. Oboje radimo u javnoj službi cijeli život. Odškolovali dvoje djece (fakultet). Kupili tri nova auta (niža klasa doduše reda veličine 22 000 eura danas) plus tri polovna kroz život do sada.... Prikaži sve. izgradili kuću. Kupili još jednu nekretninu.I sada je čdno što ljudi koji mjesečno imaju 12000 eura kupili nekretninu. De jebote prestanite više huškati ljude. Koji vam je k...??? Sad pred mirovinu imam ušteđevinu cca. 30 000 eura. šta bi više htio??
-