BOSANSKI BROD - Akumulirani gubitak Optima grupe, Rafinerije ulja Modriča, Rafinerije nafte Brod i „Nestro petrola“, koje posluju u okviru Nestro grupacije, na kraju prošle godine premašio je 2,6 milijardi maraka, otkriva portal CAPITAL čiji članak u nastavku prenosimo.
Ove firme u vlasništvu ruskog „NeftGazInkora“ u prošloj godini su, prema financijskim izvještajima u koje je CAPITAL imao uvid, nastavile gomilati gubitke, a prednjači Optima grupa Banjaluka čiji je akumulirani gubitak dostigao rekordnih 1,7 milijardi maraka.
Akumulirani gubitak Rafinerije nafte Brod lani je iznosio 821 milijuna KM, dok je Rafinerija ulja Modriča imala gubitak od 108,8 milijuna KM.
Na kraju liste ruskih gubitaša je „Nestro Petrol“ s nakupljenim minusom od 1,9 milijuna maraka.
Iako su se prihodi Optima grupe Banjaluka lani gotovo udvostručili u odnosu na pretprošlu godinu i iznosili su oko 923 milijuna maraka, ta kompanija i dalje je u debelom gubitku i 2022. je završila u minusu od 28,2 milijuna KM.
Kada je u pitanju 2021. godina imali su prihode od 502,9 milijuna KM, a tu godinu su okončali gubitkom od 194,3 milijuna maraka.
Sudeći prema financijskim izvještajima značajno su povećali i broj radnika, pa su tako prošle godine imali 137 zaposlenih, dok su 2021. godine zapošljavali 86 radnika.
Podsjećamo, CAPITAL je ranije objavio da su ruski vlasnici „Optime“ prikazali kako su za nepune tri godine u to poduzeće 'upumpali' 1,77 milijardi maraka kroz dokapitalizaciju.
Međutim, sve to se odvijalo pod velom tajne i daleko od očiju javnosti pa čak ni nadležne institucije u BiH nisu imale informacije o tim transferima.
Kada govorimo o drugim poduzećima unutar Nestro grupacije, najveći gubitnik je svakako Rafinerija nafte Brod koja je prošlu godinu okončala u gubitku od 42,5 milijuna maraka, dok su na kraju 2021. godine bili u minusu čak 115,8 milijuna KM.
Ono što je interesantno jest to da je ta rafinerija, koja inače ne radi već pet godina te ne prerađuje sirovu naftu, lani ostvarila prihode od gotovo 70 milijuna maraka, dok su na kraju pretprošle godine prihodovali oko 3,5 milijuna KM.
Rafinerija nafte „Modriča” 2022. godinu je završila u minusu od 1,5 milijuna maraka.
Jedino poduzeće koje posluje u okviru spomenute grupacije, a koje je prošlu godinu završilo u plusu je „Nestro petrol”.
Prikazali su da im je ukupna prošlogodišnja dobit 20,7 milijuna maraka, dok je neto dobit bila oko dva milijuna maraka.
Rafinerija nafte Brod privatizirana je 2007. godine, zajedno s Rafinerijom ulja Modriča i mrežom benzinskih pumpi „Nestro Petrol“ te prodana ruskoj kompaniji „NeftGazInkor“ za 236 milijuna KM (oko 120 milijuna eura). Na čelu Vlade RS tada je bio Milorad Dodik, sadašnji predsjednik tog entiteta. Privatizacija je izvršena na najnetransparentniji način, direktnom pogodbom, a Zakon o privatizaciji Naftne industrije je usvojila Narodna skupština na, prvi put u povijesti, sjednici zatvorenoj za javnost. Ugovor o prodaji i prateći aneksi nikada nisu objavljeni i pored brojnih zahtjeva medija i javnosti da se zna koje je obaveze preuzela Republika Srpska, a koje ruska kompanija za koju se nije znalo tko je njezin većinski vlasnik. Naime, oko 40 posto vlasništva nad 'NeftGazInkorom' ima ruski državni koncern 'Zarubežnjeft'.
Kako piše tportal, bosanskobrodska rafinerija izvan pogona je već gotovo pet godina zbog kvara na postrojenjima za preradu nafte, a vlasnici su se preusmjerili na planove za gradnju plinske elektrane koju za sada planiraju opskrbljivati plinom iz Hrvatske.
Rafinerija je improvizirano spojena na plinsku mrežu s hrvatskim produktovodom koji dolazi iz pravca Slavonskog Broda, a raniji zahtjevi tvrtke 'BH Gas' da se od Slavonskog Broda gradi plinovod ka Sarajevu propali su jer ih je iz političkih razloga blokirao Dodik, koji želi da se RS tim energentom opskrbljuje isključivo iz Rusije.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -