SLAVONSKI BROD – U velikoj dvorani Gradske knjižnice Slavonski brod, u subotu, 16. studenoga 2013. u 18:00 sati bit će prikazan 90-minutni dokumentarni film Nade Prkačin „Časni sude, nisam kriv" ,u kojem su kronološki poredani događaji od uhićenja hrvatskog generala Ante Gotovine u prosincu 2005. do njegova povratka u rodne Pakoštane 2012. godine.
„Časni sude, nisam kriv" – jedino je i mogao izreći hrvatski general Ante Gotovina kada je 12. prosinca 2005. prvi put izveden pred Haški sud. To se ispostavilo kao jedina i prava istina, ali je do nje trebalo proći sedam dugih godina.
U filmu su već viđena izvješća, izjave, komentari i reportaže što ih je emitirala Hrvatska televizija.
Maratonsko suđenje i popratna događanja
Maratonsko suđenje, intrigantna svjedočenja, saga o topničkim dnevnicima, politička dodvoravanja, molitve i nade, istine i zablude. konačne presude i spektakularni dočeci po hrvatskim gradovima s vremenskim odmakom dobili su novu dimenziju o kojoj može svjedočiti svatko tko film pogleda bez obzira na to je li akter ili promatrač.
„Časni sude, nisam kriv" nastavak je dokumentarnoga filma „Lov na Gotovinu" koji obuhvaća razdoblje od prvih vijesti u novinama da bi generala Gotovinu mogli saslušati haaški istražitelji 1998. pa do objave o njegovu uhićenju u Beogradu 2005. godine.
„Časni sude, nisam kriv" – jedino je i mogao izreći hrvatski general Ante Gotovina kada je 12. prosinca 2005. prvi put izveden pred Haški sud. To se ispostavilo kao jedina i prava istina, ali je do nje trebalo proći sedam dugih godina.
Od početka suđenja 2. svibnja 2008. u sudnici Međunarodnog suda za ratne zločine bivše Jugoslavije u Den Haagu izmjenjivali su se svjedoci. Dok su trajale rasprave, pojedine nevladine udruge potpomognute dijelom domaćih medija raspirivale su hajku na branitelje.
Hrvatskoj se uvjetovao ulazak u Europsku uniju traženjem kojekakvih dokaza, među kojima i nepostojećih topničkih dnevnika. Dio hrvatskih političara prijetvorno im je bio na usluzi zanemarujući svoju odgovornost prema onima koji su svojom krvlju stvorili samostalnu i međunarodno priznatu Hrvatsku.
Cijelo vrijeme uz svoje generale
Dok su se u sudnici s autentičnim akterima ratnih zbivanja izmjenjivali lažni, nudeći neku svoju istinu, mali je hrvatski čovjek cijelo vrijeme bio uz svoje generale.
Trenutačno oslobađanje hrvatskih generala izazvalo je opće oduševljenje i u trenutku skoro cijelu Hrvatsku diglo na noge. Nisu izostali ni negativni komentari na oslobađajuće presude koje su istinskim domoljubima značile konačan kraj Domovinskog rata.
Prvostupanjska presuda u travnju 2011. donijela je slobodu generalu Ivanu Čermaku, a generali Ante Gotovina i Mladen Markač dobili su 24, odnosno 18 godina zatvora. Pravda se tada činila dalekom i nedostižnom. Pa ipak, rastrzani između istine i spore pravde, 16. studenog 2012., pred ekranima, čekali smo drugostupanjsku presudu.
Trenutačno oslobađanje hrvatskih generala izazvalo je opće oduševljenje i u trenutku skoro cijelu Hrvatsku diglo na noge. Zavladala je nezapamćena euforija koja je kulminirala spontanim veličanstvenim dočekom generala Ante Gotovine i Mladena Markača u Zagrebu. Takav doček na središnjem Trgu bana Josipa Jelačića hrvatska metropola nije doživjela. Slavilo se u mnogim hrvatskim gradovima.
I film će postati dio povijesti
Nisu izostali ni negativni komentari na oslobađajuće presude koje su istinskim domoljubima značile konačan kraj Domovinskog rata.
Neovisno o ulozi bilo koga od nas, u toj hrvatskoj tragičnoj priči s dokraja neizvjesnim završetkom, film će s vremenom dobivati na vrijednosti i pripasti povijesti, točno onakvoj kakva je i bila…
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -