/ 32
3166
Prikaza
4
Komentara
Evo što su nam rekli:
Željko Mužević, novinar, autor knjige „Slavonski Brod u Domovinskom ratu"
– Tek smo pogledali film i dojmove sređujem. Ovaj film vratio nas je u one ružne, tužne i ponosne godine, početkom devedesetih kada je Brod doživljavao, proživljavao i preživljavao, apokaliptične dane. Od drugog do desetog svibnja jugoslavensko ratno vazduhoplovstvo je nemilice uništavalo grad, ubijalo njegove građane, ubijalo njegovu djecu, njegov život – ali ga nije uspjelo ubiti.
Ovaj film nas vraća u te dane i vjerujem kako je svima koji su to, tada doživljavali, sada bilo teško ponovo proživljavati jer je film napravljen vrlo plastično, realistično, dokumentaristički, solidno, a obzirom na odsutnost nekog većeg praktičnog iskustva ekipe koja je film radila, rekao bih i odlično.
U cjelini film mi se svidio i, ponavljam, vratio me i podsjetio na trenutke, a za neke, iako sam i sam bio aktivni sudionik tih ratnih događaja, ni sam tih dana, kao ni većina Brođana kojih je devedeset posto ostalo u gradu, odnosno nije tražilo izmještaj iz Broda, nisam znao.
Nažalost, tužna je konstatacija da je sve to skupa plaćeno brojnim dječjim životima, dvadeset osmero ih je ubijeno u samom Slavonskom Brodu, i mislim još osmero na širem gradskom području, odnosno području Županije. To je stravična brojka i za to nitko do sada nije odgovarao, taj zločin nije sankcioniran. Ovdje se gotovo isključivo radilo o napadima na grad i njegove građane, civile, djecu, za razliku od Knina, gdje su, zbog dvije granate koje su promašile vojni cilj.
Zna se da je glavni zapovjednik srpskih snaga tada bio Slavko Lisica, danas „penzinisani" general u Banjaluci. Ne znam u kojoj mjeri će ovaj film imati utjecaja na „kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja" koju je Gradsko vijeće službeno podnijelo, no ja sam inzistirao, i ovaj Grad i njegovi građani imaju pravo na pravdu, no ostaje ono što sam rekao na početku – film je autentično svjedočanstvo o ružnim, tužnim i ponosnim godinama stvaranja i obrane Hrvatske, obrane Slavonskog Broda.
Osvetnička nemoć
Ivica Levačić, umirovljeni pukovnik HV, zapovjednik protuzračne obrane 108. brigade:
-Iako sam, kao jedan od sudionika povijesnih događaja koji su tema filma, i već ponešto znao o filmu, nakon gledanja, prvi dojam se može sažeti u dvije riječi, povijesni spektakl. Puno je tu detalja u jednoj priči, puno sudionika, tehničkih detalja, inovacija u snimanju, bar kad je hrvatski dokumentarni film u pitanju.
Priča je, kako bi rekao pokojni Joško Martinović, „živa istina" koja dokumentira činjenicu kako smo se branili od neprijateljske agresije pa je, kao takav, i svjedočanstvo vremena budućim naraštajima, ali i znanstvenicima, u prvom redu povjesničarima, ali i vojno znanstvenim stručnjacima te ostalima.
Dragan Jelić, direktor CTR-a:
- Film je izvrstan i govori o nečemu o čemu mnogi građani Slavonskog Broda ne znaju ili imaju samo površne informacije. Te stvari, koliko god bile tužne, posebno osvetnički pohod na civilne ciljeve u kojem su stradala nevina djeca, ne smiju pasti u zaborav. Slavonski Brod, uz Vukovar, najviše je stradao u Domovinskom ratu i ovaj film je dodatni, značajan kamenčić, u slaganju mozaika o stvarnim događanjima u Domovinskom ratu i o tome koliko je Brod dao za slobodu Hrvatske. On je svjedočanstvo i o vremenu, i o ljudima i o Gradu. Zbog toga bi trebalo još koji puta upriličiti projekciju, a sam film učiniti dostupnim i na druge načine.
Prije par dana se spominjala istina o Maslenici gdje je, nažalost, puno Brođana stradalo pa bi valjalo razmisliti i o snimanju dokumentarnog filma o Maslenici. Film „Most" tehnički je odlično napravljen, računalne grafike su jako dobre, a sve je napravljeno uz oskudna financijska sredstva. CTR od početka podupire ovaj festival i domaću, brodsku, produkciju, a sam festival, u Tvrđavi ide uz bok onom u Puli, i s vremenom se može brendirati kao najznačajniji festival te vrste u cijelom okruženju.
Neprimjetno herojstvo
Zlatko Petković, dragovoljac Domovinskog rata, HRVI:
– Kao dragovoljac Domovinskog rata i hrvatski branitelj radujem se ovom filmu, štoviše, oduševljen sam činjenicom što ima ljudi koji rade na suzbijanju zaborava. Sam film, odnosno priča ispričana kroz dokumente, rekonstrukciju zbivanja, izjave autentičnih svjedoka i sudionika, može se sažeti na jedno: To je priča o nemoći moćnih koji svoju moć osvetnički iskaljuju na nezaštićenima, nemoćnima, djeci.
Saša Karić, član SBFilm, umjetnički direktor Festivala Novih 2013.:
– Promatrao sam publiku, a pored skoro četiristo sjedećih mjesta, okolo je stajalo još stotinjak ljudi, i svi su bili oduševljeni. Osobno, kao nekome tko je radio na ovom filmu, teško mi je biti objektivan, pa ipak, pokušavajući isključiti vlastitu subjektivnost, mogu samo reći – jako lijepo.
Danijel Marušić, župan Brodsko-posavske županije:
– Još sam pod dojmom ovog filma koji realno svjedoči o jednom strašnom vremenu, tragediji djece i civila, herojstvu naših branitelja i, to moram reći, na kraju projekcije, izlazak bivših pripadnika brodske protuzračne obrane, reći ću živućih heroja, zajedno s ekipom onih koji su film radili, pred publiku, za mene je bio osobito dirljiv. Hvala im i jednima i drugima. Branitelji su samozatajni, skromni, s mnogima od njih se dnevno susrećemo i ne primjećujemo njihovo herojstvo, njihovu ljudskost. U filmu, jedan od njih, ne zato što se boji, kaže „Zrakoplov je pogođen s našeg položaja!", a on ga je srušio. Drugi, pak, kaže. „Gađao sam stroj, nisam pucao u ljude." Iz te rečenice zrcali humanost, ljubav prema Domovini i hrabrost vlastiti život izložiti objektivno jakoj neprijateljskoj ratnoj tehnici. Završni dio filma je potresan jer je neprijatelj svoj bijes i svoju nemoć iskalio na jadnoj, nemoćnoj, nevinoj djeci. Film će ostati vrijedno nasljeđe budućim generacijama, koristit će hrvatskim povjesničarima za izučavanje bitaka i Domovinskog rata.
Netko je upitao:.....zašto se Slavonski brod nikad ne spominje...? Svi oni, koji bi trebali potvrditi vrijednosti postrojbi iz Slavonskog Broda i njihov doprinos u domovinskom ratu, znaju dobro koliki je bio doprinos brođana u tom ratu. Kada bi to javno... Prikaži sveo obznanili, otkrili bi javnosti da su neke druge, neprestano hvaljene postrojbe, bile minorne u odnosu na brođane. Jeste li možda, slučajno, vidjeli na televiziji neku emisiju na HRT o danima borbe brođana za slobodnu Hrvatsku. Niste. A, posebno, o 108. brigadi...koja je bila žrtvovana u Bos. Posavini, kojoj je namjenjena uloga glavnog krivca za pad iste. Jedan čovjek je svojevremeno izjavio: 108.brigadu ćemo prizemljiti, a Bos. Posavinu poniziti...zna se zašto. On nije više među živima, ali postoji čovjek koji je to od njega čuo. Ako hoće, može to i potvrditi. Ako je on lagao meni, onda i ja lažem vama...Taj čovjek je bio u vrhu politike u Slav.Brodu.