/ 21
1522
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Sinoćnje otvorenje Muzeja tambure u Kazamatu brodske Tvrđave, već sada se može ocijeniti kulturnim događajem desetljeća. Kao najmlađi muzej u Hrvatskoj, uoči Noći muzeja, ovaj jedinstveni muzej, kao takav, prvi je i jedini u svijetu koji je posvećen tamburi, tamburaško-graditeljskoj stoljetnoj i, još duljoj, uz ovaj nacionalni instrument vezanoj muzikološkoj baštini. Da je to poseban događaj svjedoči i neviđeno veliki broj za otvorenje muzeja zainteresiranih građana, gostiju i medija .
Sve je krenulo od ideje koja se, prije šest - sedam godina, rodila u krugovima bliskim Mladenu Jurkoviću, graditelju tambura i etnomuzikologu maestru Mihaleu Feriću, autoru, među ostalim, i jedne od najvrednijih, uz temu vezanih, publikacija - Hrvatskog tamburaškog brevijara.
Marnim i predanim radom članova Brodske udruge tamburaša, uz potporu Grada Slavonskog Broda i Turističke zajednice, velikom poslu prikupljanja, izbora prvog postava, opremanja izložaka i njihova postavljanja, Muzej je od sinoć dostupan posjetiteljima. Ipak, kako je rekao predsjednik udruge Krešimir Dokuzović, a gradonačelnik Mirko Duspara u tome izrazio daljnju potporu Grada, Muzej će trebati prostorno proširiti jer puno kvalitetne građe, zbog, za sada ograničenog prostora, jednostavno nije moglo biti izloženo. Također se planira digitaliziranje građe kako bi ovaj muzej bio i suvremeno izvorište i učilište za one koji se bave tamburom i tamburaškom glazbom i građom. Također se planira multimedijalno opremiti slušaonicu, osposobiti prostor za komorne koncerte,otvoriti suvenirnicu ...
Sve to je doprinos razvoju kulturne ponude Slavonskog Broda koja ide u pravcu daljnjeg razvoja kulturnog turizma, grane koja, prema riječima Mila Sršena iz Hrvatske turističke zajednice, u svijetu raste po stopi između petnaest i dvadeset posto godišnje.
U obnovi, revitalizaciji Tvrđave i nastojanjima oko jačanja brodskog turističkog proizvoda, dr. Biljani Lončarić, direktorici gradske Turističke zajednice, i samom Gradu, punu potporu sinoć je ponovo iskazao i ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.
Već sinoć, potaknuti neočekivanom donacijom vrijednog materijala (partiture) iz hrvatske tamburaške baštine, koji je novootvorenom muzeju donirao direktor banjalučkog Gradskog tamburaškog orkestra, Spomenko Guzijan, iz Brodskog tamburaškog orkestra upućen je poziv svima koji imaju bilo što vezano uz tamburu i tamburašku glazbu, ako žele, neka doniraju Muzeju.
Svaka cast i moje iskrene cestitke svima koji su ovo osmislili, organizirali i podrzali na bilo koji nacin! Putem on line web servisa i trgovine (tiskanjem majci s znakom muzeja, tambura..., kapa, znacki, znakova na cicak ....kao i skidanja partitura... Prikaži sve iz goleme baze uz naplatu) muzej znacajno moze tokom vremena financijski pomoci!