/ 19
1783
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Osebujna pijanistica s tridesetogodišnjom glazbenom karijerom iza sebe, Ida Gamulin, nastupila je večeras u dvorani Glazbene škole u Slavonskom Brodu, na koncertu organiziranom u suradnji s Kazališno-koncertnom dvoranom „Ivana Brlić-Mažuranić".
- Uvijek rado dođem u Slavonski Brod. Svaka glazba ima svoju priču i dok je sviraš, prstima govoriš priču tog skladatelja koji je toliko toga unio u note i znakove koje mi oživljavamo. Tu je jako važna i publika jer glazba ide od srca k srcu i tek se tada ona razumije i čuje. Danas možda nije zlatno vrijeme klasične glazbe. U medijima čujemo sve, samo nju ne. Trebali bismo mlade ponovno odgajati. Ne moraju ići u glazbenu školu, ali neka slušaju klasičnu glazbu jer to je prava umjetnost. Ona nam pruža ruku, čini nas boljima i vrjednijima. - kazala je Ida Gamulin.
Kroz izabrani je program Ida Gamulin slavonskobrodskoj publici predstavila Schubertovu „Sonatu u B-duru" koja je bila centralni dio njezine večerašnje izvedbe, zatim Chopinov „Nokturno" u F-duru, Fis-duru, b-molu i cis-molu te „Zdenkin striptiz", Borisa Papandopula, najznačajnijeg hrvatskog autora 20. stoljeća.
- Franz Schubert je Sonatu u B-duru koju ću večeras izvesti pisao posljednja dva mjeseca svoga života, znajući da boluje od neizlječive bolesti. Ova Sonata je njegova oporuka. U njoj je sve ono što ga čini velikim romantičkim skladateljem. Ako njegovu Simfoniju često nazivaju nedovršenom, onda ovu Sonatu uistinu moramo nazvati dovršenom. Isprepliću se motivi ljubavi, života i smrti. U prvom stavku, čuje se himna životu, ali ne kao jedna od onih Beethovenovih punim glasom, nego u pianissimu… tiho. Kasnije ona propjeva. U drugom stavku je poput neke žalobne koračnice. Desna ruka ima melodiju poput tužaljke, a lijeva ide poput otkucaja srca. Treći stavak je tipičan, brz, vrlo kratak, a finale Sonate u razigranom je tempu koje neprestano prekida mrtvačko zvono s kojim sve i završava. - uvela je Gamulin s pozornice slavonskobrodsku publiku u raskoš melodija koju im je potom predstavila.
Mjesta u publici popunili su večeras učenici Glazbene škole, slavonskobrodski nastavnici glazbene umjetnosti i kulture, predstavnici kulturnog života grada, ali i ostali zaljubljenici u klavir i glazbu.
- Potpuni sam laik što se glazbe tiče, ali me umiruje i volim slušati skladbe pisane za klavir. Pruža mi odmah od svakodnevice koja je često tmurna i ukaljana. Vodi u neki čišći i ljepši svijet. Jednostavno se izgubim u tim zvukovima. - kazala je 63-godišnja Marija koja je česti posjetitelj ovakvih događanja u gradu.
Večerašnja je prilika bila idealna i za najavu sutrašnje proslave slavonskobrodskog kazališta.
- Odlučili smo ove godine obilježiti 47. rođendan Dvorane, iskoristiti priliku i okupiti suradnike. Nadam se da će to prijeći u tradiciju narednih godina. Mimo Brodskog glazbenog ljeta, bit će puno glazbenih programa koji će se održavati u Glazbenoj školi, Crkvi Presvetog Trojstva i dvorani KKD. Sutrašnja je proslava i otvorenje novog glazbenog stage-a jer će se umjetnički programi odvijati i u Kazališnoj dvorani. - najavila je Sanja Nuhanović, ravnateljica Kazališno-koncertne dvorane „Ivana Brlić-Mažuranić".
Jedinstvenim koncertom koji je Brođane odveo u neki ljepši i posebniji svijet, započela je danas još jedna sezona koncerata koji će razbuditi i prizvati onaj nekadašnji Brod na Savi.