SLAVONSKI BROD – Nakon maratonskih priprema i gotovo dvije i pol godine intenzivnog rada, „Tamburaški brevijar", knjiga nad knjigama …konačno je gotova. Ili …skoro je gotova. Dok čitate ove retke na njoj se još intenzivno radi u tiskari, kako bi u ponedjeljak mogla biti svečano prezentirana na promociji Zagrebu.
Gradska knjižnica U slavonskom Brodu i KUD Šokadija iz Zagreba, organizirali su za utorak 8. studenog, reprizu promocije i u Slavonskom Brodu. Promocija je u domu HVIDRE na Plavom Polju u 18 sati.
Iako je bilo gotovo nemoguće, uspjeli smo „uhvatiti" autora knjige, Brođanina Mihaela Ferića na nekoliko minuta za razgovor. Traže ga na sve strane, jer puno je toga što još treba biti obavljeno kako bi knjiga u ponedjeljak u Zagrebu i u utorak u Brodu mogla biti dostojno prezentirana.
Vidno umoran, ali dobro raspoložen, doajen i veliki promotor tambure kao autohtonog hrvatskog instrumenta, nam je pokušao pojasniti što čitatelj, glazbeni pedagog, ljubitelj i kritičar tambure, u ovoj, preko 500 stranica debeloj knjizi, može naći:
-Usprkos brojnim, neargumentiranim tvrdnjama, tambura jest autohtoni hrvatski instrument, a ova knjiga to dokazuje. Istina, njena preteča, potječe sa dalekog istoka, a k nama su ju donijeli Osmanlije, ali to je bio primitivni, jednoglasni instrument. Tek u našim krajevima, zahvaljujući interesu i graditeljima, tambura je postala ono što danas jest, naime suvremeni, četveroglasni žičani instrument, koji je našao svoje mjesto u cjelokupnoj glazbenoj produkciji.
U deset poglavlja iz kojih je vidljiv položaj i značaj tambure u hrvatskom kulturnom životu, napisano je sve ono što o tamburi treba znati. Često zapostavljana, pomodnim instrumentima potiskivana, danas je tambura ipak čvrsto u rukama hrvatskih glazbenika. Sve to zahvaljujući upornosti i ustrajnom dugogodišnjem radu nekolicine zaljubljenika od kojih je jedan i Mihael Ferić. Cijeli svoj život posvetio je tamburi, obrazovao brojne vrsne glazbenike, dirigirao velikim tamburaškim orkestrom u Šokačkoj rapsodiji u Lisinskom.
-Tambura je izdržala sva politička i društvena previranja na ovim područjima do danas i upravo ovih dana doživljava pravu renesansu. Našla je svoje mjesto u orkestralnoj i jazz-glazbi. Prihvatili su ju mladi talentirani glazbenici, a jedan od njih, Brođanin Filip Novosel će na njoj studirati jazz glazbu na čuvenoj Jazz-akademiji u New-yorku. Specijalno za tu priliku poznati brodski graditelj Mladen Jurković napravio je prvu peteroglasnu tamburu. …nastavlja Mihael Ferić
Ivan Stipić, ravnatelj Gradske knjižnice i organizator promocije u Brodu pojasnio nam je zašto se promocija „seli" u dvoranu HVIDRE:
-S obzirom na veliki broj prijatelja tambure u Brodu, kao i na veliki broj onih koji poznaju i cijene rad Mihaela Ferića, dvorana gradske knjižnice je premala. Osim toga očekujemo i veliki broj onih koji se ne bave glazbom, ali im je stalo do toga da tambura zauzme mjesto koje joj odavno pripada i da konačno postane hrvatski brend broj jedan. Očekujemo veliki broj posjetitelja i nadamo se da ih nećemo razočarati. Ne znamo još koji će promotori iz Zagreba moći doći u Brod, ali i bez njih promocija će biti dovoljno atraktivna, jer će ju popratiti majstori na samici, kao i čuveni Brodski tamburaški orkestar. Osim toga Mihael Ferić je svojim pedagoškim radom u našem gradu dotaknuo, nadahnuo i zadužio mnoge Brođane.
Dakle …u utorak 8. studenog u 18 sati u dvorani Hvidre, prezentacija „Tamburašlog brevijara", knjige nad knjigama. Sigurno su rijetki oni koji žele propustiti ovaj povijesni trenutak.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
brodnasavi03.11.2011. u 12:12
bilo bi lijepo da se i Babo pojavi pa kaže pokoju pametnu o tamburi :-))
-