3724
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Mladi Brođanin Filip Novosel, magistar muzičke pedagogije, prvi je Hrvat, i prvi u svijetu, kojem se pružila prilika da studira tamburu u dalekoj Americi. Ovoga ljeta je, naime, na seminaru u talijanskom Bassano del Grappa, među pedesetak glazbenika iz svijeta, proglašen najtalentiranijim studentom te nagrađen izravnim upisom u New York-šku The new school for Jazz and contemporary music-i to na tamburi. Za glazbenika koji svoje umijeće na tamburi godinama pokušava osuvremeniti ovo je pun pogodak ali i za ponešto zapostavljeni instrument koji će se izučavati u Americi, jer to nije moguće u Hrvatskoj.
"Dugo razmišljam kako bih unaprijedio znanje o jazzu i tamburi, i sad se pojavila šansa na jednoj od tri najrenomiranije škole u New Yorku" kaže Filip, ne skrivajući zadovoljstvo. Iz glazbene obitelji (otac Nikola svirač i glazbeni pedagog, sestra Tena magistrirala na orguljama u Beču i studira čembalo..) Filip je, kaže, odmalena u improviziranoj glazbi. Sa četiri godine prvi je put sjeo za klavir, a onda uz oca krenuo u tamburaške vode.
"U srednjoj školi ozbiljnije sam se počeo baviti tamburom koja je postala i moj prvi izbor" kaže mladić koji je i diplomski rad, na zagrebačkoj Glazbenoj akademiji kod prof. Siniše Leopolda, obranio na temu 'Tambura i tehnike sviranja tambure u jazz glazbi'.
"U srednjoj glazbenoj, koju sam pohađao u Osijeku, upoznao sam ljude s kojima sam se mogao ozbiljno baviti umjetničkom glazbom na višoj razini" pojašnjava svoje sklonosti prema drugačijem tamburaškom izričaju, od početka svjestan činjenice koliko je u našoj sredini za tako nešto teško pridobiti publiku. Jazzom se intenzivnije bavi zadnje tri godine kada je sa trojicom kolega osnovao kvartet Corona.
"To je ozbiljan pomak, sviranja jazza na tamburi i silno me veseli što smo mi prvi u tome na prostorima Hrvatske" ponosan je Filip koji je upravo sa Coronom u rodnom gradu održao prvi samostalni koncert, objavljen je i CD, a posebno ističe ljetošnji nastup Corone kao predgrupe velikom Georgeu Bensonu. Na ljetnoj jazz školi u Italiji, koju su držali američki predavači, od pedesetak sudionika iz svijeta (od Hong Konga do Mexika) njih petnaest se okušalo na audiciji.
"Iako nisam išao na audiciju primljen sam kao najtalentiraniji student što je objavljeno zadnjeg dana. Imao sam najegzotičniji i najneobičniji instrument koji se iznimno svidio kao i moja svirka - mix hrvatske makedonske i američke glazbe - svim profesorima i studentima" pojašnjava ljevoruki Filip svoje večernje svirke na braču sa pet žica (koji je specijalno za njega izrađen u radionici Stjepana M.Gilga, kao dar Antonia i Velimira Zwirna iz Novog Ćića). (Glas Slavonije)