SLAVONSKI BROD - Umjesto naricanja kako nema novaca i kako se ništa ne može napraviti, odlučili smo da, takvi kakvi jesmo, zainteresiramo publiku i u kontaktu s njom dotjerujemo svoja znanja. Mladi nisu samo budućnost, već su i sadašnjost ove zemlje, stoga vjerujemo da i mnoge starije zanima kakvi smo, bez obzira na to što nismo najbolji na svijetu. Živimo u uvjetima u kakvima živimo i pokušavamo ih popraviti kako najbolje znamo i umijemo.
Njemački romantizam
Prije dvanaest godina s ovakvim su stavom studenti klavira Muzičke akademije u Zagrebu hrabro zakoračili naprijed te, želeći omogućiti sebi i svojim kolegama redovite javne nastupe, osmislili i pokrenuli koncertni ciklus, koji je u proteklih jedanaest sezona postao stalan i prepoznatljiv dio glazbenog života Zagreba. Već u drugoj sezoni početni klavirski ciklus počeo se širiti na uključivanje studenata drugih odsjeka, instrumentalista i pjevača, gostujućih kolega s drugih akademija i bivših studenata, danas profesionalnih glazbenika. Već u trećoj sezoni Virtuoso je prešao granice Zagreba te danas, osim redovitog ciklusa u zagrebačkom Hrvatskom glazbenom zavodu, održava redovite male cikluse u Velikoj Gorici, Samoboru, Lipiku i Sisku, a pojedinačnim je koncertima gostovao u Karlovcu, Bjelovaru, Zadru, Daruvaru i Novskoj.
Nizu gradova, koji su imali čast ugostiti odabrane izvrsne mlade glazbenike iz ciklusa Virtuoso, u srijedu, 13. studenoga, pridružio se i Slavonski Brod, zahvaljujući Kazališno-koncertnoj dvorani Ivana Brlić-Mažuranić i Glazbenoj školi Slavonski Brod.
Nizu gradova, koji su imali čast ugostiti odabrane izvrsne mlade glazbenike iz ciklusa Virtuoso, u srijedu, 13. studenoga, pridružio se i Slavonski Brod, zahvaljujući Kazališno-koncertnoj dvorani Ivana Brlić-Mažuranić i Glazbenoj školi Slavonski Brod. Sedmero mladih umjetnika osmislili su program nazvan Njemački romantizam, kojim su obuhvatili odabrane stranice iz opusa Roberta Schumanna, Felixa Mendelssohna, Johannesa Brahmsa i Huge Wolfa, kombinirajući solističke klavirske s komornim izvedbama i tvoreći time dinamičnu, ali zaokruženu, koncertnu cjelinu.
Izvedbom triju skladbi iz ciklusa Fantasiestücke, op. 12, Roberta Schumanna glazbenu je večer otvorio pijanist Krešimir Starčević, voditelj ciklusa Virtuoso i od ove godine diplomirani pijanist iz klase prof. Đorđa Stanettija. Pomno odmjerenom izvedbom uveo je publiku u svijet romantičarske klavirske minijature te otkrio dvije strane Schumannove osobnosti, koje je skladatelj sam sebi priznao - nježnu i strastvenu. Oba karaktera Starčević je, u duhu ranoga Schumannovog romantizma, primjereno istaknuo ne dopuštajući pretjeranoj efektnosti da uzme suviše maha.
U solidnoj interpretaciji mezzosopranistice Sonje Runje i pijanistice Irene Lenuzzi zazvučale su tri solo pjesme iz Wolfove Talijanske pjesmarice, koje su pružile kratak uvid u bogatstvo kasnoromantičarskog, kromatikom obojanog, jezika jednoga od najistaknutijih majstora njemačkog Lieda 19. stoljeća. Sonja Runje odličnom je dikcijom i dovoljnom dozom dramatičnosti pristupila Wolfovim partiturama. No, nedostajalo joj je još malo suptilnosti u vokalnom izričaju, kojom je naprosto prštala izvedba Irene Lenuzzi. Ova mlada pijanistica privukla je pozornost duboko proživljenom izvedbom, čistim i jasnim tonom, kristalnim melodijskim linijama i punoćom harmonijske pratnje u pianu.
Vrhunac u komornom triju
Nadamo se da će se i Slavonski Brod upisati na kartu redovitih koncertnih gostovanja zagrebačkoga ciklusa Virtuoso te da je ovo bio tek početak dugoga i plodonosnog prijateljstva.
Brahmsova tri Intermezza, op. 117, koja je skladao tijekom ljetnog odmora u Bad Ischlu, nose određenu leženost, sjetu i opuštenost u strukturi i karakteru, međutim to ne treba zamijeniti s afektivnošću u izvedbi, jer romantičarska individualnost ne podrazumijeva afektivnost. Na žalost, takav pristup odabrala je pijanistica Virna Kljaković, koja je više truda uložila u vizualnu, nego u glazbenu interpretaciju, što je osiromašilo Brahmsovu glazbu.
Završetak, ujedno vrhunac, glazbene večeri pružili su violinistica Tetiana Lutsyk, violončelist Mislav Brajković i pijanistica Ana Dadić, trio koji djeluje u sklopu kolegija Komorna glazba na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji u klasi prof. Pavla Zajceva. S nadahnućem i uživljenošću odsvirali su Mendelssohnov Klavirski trio br. 1 u d-molu, op. 49, tehnički spremni i umjetnički dorasli za prilično zahtjevnu komornu partituru. Violinistica i violončelist bili su uvijek spremni na fino dorađeni glazbenički dijalog, nadopunjujući se uz klavirsku dionicu koja je u ovom djelu gotovo dominantna, a koju je Ana Dadić izvrsno iznijela.
S obzirom da je riječ o studentima, iskustvo koje je tek pred njima omogućit će im da se kao dijelovi istoga izvedbenog tkiva mnogo bolje usklade, jer glazbeničko suživljenje svrha je komornog muziciranja. Mladi su glazbenici samo njima svojstvenom energijom i žarom obogatili glazbeno iskustvo slavonskobrodske publike, koja ih je zauzvrat nagradila brojnom posjećenošću koncerta i srdačnim pljeskom. Nadamo se da će se i Slavonski Brod upisati na kartu redovitih koncertnih gostovanja zagrebačkoga ciklusa Virtuoso te da je ovo bio tek početak dugoga i plodonosnog prijateljstva.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -