/ 44
6790
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - „Svi oni koji neprirodno za nečime čeznu, često izgube i ono što posjeduju" - završna je po(r)uka danas premijerno odigrane predstave „Jagor", tradicionalne glazbeno-scenske čarolije Svijeta bajki u Slavonskom Brodu koja svake godine gledatelje sve više oduševljava interpretacijama različitih Ivaninih djela. Prema mišljenjima mnogih, najmračnija Ivanina bajka koja odražava i tamu koja je pred kraj života počela zahvaćati cijelo njezino biće, upravo zbog teških elemenata, rijetko se uprizoruje. No, slavonskobrodski je tim uvijek spreman na izazove.
- Divna je cijela ta priča koji dugi niz godina opstaje i našem gradu daje divnu produkciju. Ono što mislim da je najljepše je to da je kroz sve ove godine tu prošao niz djece iz naših osnovnih škola koja su dobila temelje dramskog, plesnog i glazbenog neformalnog obrazovanja. - kazala je ponosna ravnateljica Kazališne dvorane i producentica predstave, Sanja Nuhanović te potvrdila kako će sutra predstava na daskama biti triput, a sljedeća četiri dana igrat će se u dva termina. Svaku od izvedbi pogledat će oko 600 gledatelja. Dakle, kroz jedanaest izvedbi slavonskobrodsku verziju 'Jagora' će, uz današnju premijeru, vidjeti više od sedam tisuća ljudi.
Godinama je 'šef' cijele čarolije talentirani Mario Kovač koji je ove godine uspio stvoriti savršenu priču koje se ne bi postidjela ni profesionalna kazališta.
- Redatelj nema dojma, on samo traži greške, a ja ih večeras, na njihovu sreću, nisam puno našao. Mislim da nije ni publika, sudeći prema reakcijama. Ovo je već treća godina kako radimo zajedno, uhodali smo se, gotovo telepatski čitamo jedni drugima misli i to se osjeti na samoj predstavi. Nije na meni da kažem ekskluzivu, ali predstava će zasigurno putovati van granica Hrvatske jer smo pozvani na neke festivale. Ideja je bila da iz godine u godinu rastemo, baš kao što i djeca rastu. - kazao je redatelj Mario Kovač i potvrdio kako mu je suradnja sa slavonskobrodskim kazalištem odavno prestala biti posao.
Redatelj je najavio kako će se sljedeće godine odmaknuti od „Priča iz davnine" te, najvjerojatnije, uprizoriti roman Ivane Brlić-Mažuranić koji nikad nije postavljen na daske koje život znače.
No, koliko god redatelj bio glavni, Ivanine riječi mnogi ne bi razumjeli bez pomoći Brođanke koja ih je osuvremenila te 'omekšala humorom' kroz likove brbljavih koze i krave.
- Ivaninu bajku pretvorila sam u dramski tekst, dodijelila replike likovima, ublažila sadržaj, ali sve se uspjelo vidjeti tek iz ove cjeline jer bez režije, kostima, scenskog pokreta, vokalne trenerice i divnih glumaca, ovo ne bi bilo ni približno ovako fantastično. Izazov je raditi dramatizacije starijih bajki. Ova je objavljena 1936., čak nije izvorno ni bila u Pričama iz davnine. - pojasnila je dramaturginja Kristina Kegljen.
Lice iz Sarajeva koje povezujemo s mjuziklima koji također dolaze na brodsku pozornicu, ali mjesec dana prije Svijeta bajki, ove je godine bilo uključeno i u pripremu predstave, točnije vokalno usavršavanje svake uloge. Nepotrebno je naglasiti koliko se ta razlika osjetila i koliko je doprinijela tomu da predstava postane ozbiljan kazališni komad.
- Bilo je iznimno lijepo raditi tu s talentiranim ljudima i ovom djecom koja su dala sve od sebe i to je za njih bilo iznimno naporno. Što se tiče vokalnog dijela, željeli smo crtati vokalni svijet zla i dobra. Učili smo kako igrati u tijelima, igrati vokalima, bojiti glas i podcrtati dramu na taj način. Mislim da su oni to danas sjajno izveli. - kazala je Alma Ferović Fazlić, direktorica iMTM-a Sarajevo koja inače u Slavonski Brod dolazi zbog Festivala harmonike, a sada je prvi put bila u ulozi vokalnog trenera tijekom rada na glazbeno-scenskoj čaroliji „Jagor".
Za plesni je dio, uz Branka Bankovića, i ove godine bio zaslužan slavonskobrodski plesač i koreograf Tomislav Zirdum, a poznata glumica koja svaku svoju ulogu iznese do kraja, ne izlazeći ni trenutka iz lika koji je postala, ni danas nije razočarala. Njezina uvjerljivost u publici punoj mališana uvijek izmami koju suzu i izazove uzdah zaprepaštenja, a uprizorenje Ivanine bajke bez nje jednostavno ne bi bilo isto.
- Bajka mora pokazati zlo da bi se na kraju iznjedrilo dobro. To i djeci pokazuje da moraju razmišljati o dobrim stvarima u životu. Mogu reći da mi je ova uloga najteža. Nisam se dugo ovako preznojila. Imam četiri energična izlaza van. Ove godine smo imali i vokalnu trenericu pa je, uz sav scenski pokret, bilo potrebno i pjevati. Dali smo 220 posto od sebe. - kazala je slavonskobrodska glumica Darija Vlajnićkoja već godinama, kako sama kaže, igra „sve mistično i zlo iz Ivaninih bajki".
Najveća zasluga ipak odlazi djeci, malim glumcima amaterima koji su svaki slobodni trenutak posljednjih tjedana 'poklonili' spektaklu za svoj grad. Sudeći prema tomu koliko su traženi, za školu će im zbog ove predstave trebati puno ispričnica.
- Bio sam glavni glumac. Sve je prošlo sjajno. Morao sam učiti kako pasti, kako se bojati, plakati, smijati, plesati. Super iskustvo. Bilo mi je jako zabavno. Ne znam još hoću li u budućnosti biti glumac. Poruka predstave kaže da nije sve u materijalnom, nego u duhovnom. - kazao je Mihael koji je glumio Jagora.
Što reći, osim zaključiti - svake godine iznenade i svake su godine sve bolji. No, nakon ove predstave pitamo se - može li uopće bolje?