1716
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Iako krilatica ovogodišnjeg tradicionalnog slavonskobrodskog Festivala amaterskih kazališta glasi „13. FAK - Good luck", sudeći prema prvoj od ukupno šest kazališnih večeri, dodatna sreća neće biti potrebna kako bi sve prošlo u redu. Naime, znatno više nego pri ostalim javnim okupljanjima i događanjima, poštivale su se sve epidemiološke mjere, a uključivale su mjerenje temperature, dezinfekciju ruku na ulazu u Kazališno-koncertnu dvoranu, ostavljanje osobnih podataka, nošenje maski i značajan fizički razmak među gledateljima. Doduše, potonje nije bilo teško postići jer su mnoga mjesta u publici ostala prazna, što je probudilo posebnu nostalgiju kod onih koji su naviknuli da je FAK iz godine u godinu sve masovniji događaj te mjesto susreta svih koji vole kazalište.
- Ovo je korona-izdanje FAK-a. Bili smo ograničeni brojem predstava. Trebali su doći i gosti iz susjednih zemalja, što nije bilo moguće zbog epidemiološke situacije. No, sigurno ćemo moći vidjeti dobre i kvalitetne predstave iz Hrvatske, ali i naše lokalne. Ja sam također počeo kao kazališni amater. To je nešto vrijedno za svaku zajednicu. Prilika je to za ljude da se izraze i pokažu svoju kreativnost, tako da se radi o nečemu neprocjenjivom jer kroz javne nastupe pred publikom grade i sebe, svoje samopouzdanje. - kazao je Luka Stilinović, član stručne komisije za dodjelu nagrada i profesionalni kazališni glumac.
Vremenske prilike svakako bi ljubitelje kazališnih amaterskih skupina i njihovih izvedbi potjerale unutra pa prva predstava nije održana pod vedrim nebom, na platou ispred Dvorane, ali čini se kako je to ujedno olakšalo i provođenje svih propisanih mjera. Glavnom organizatoru, Satiričkom kazalištu mladih i ravnatelju Festivala, Silviju Stilinoviću, podršku je i ove godine pružio Grad Slavonski Brod.
- Dugi niz godina Grad Slavonski Brod glavni je sponzor i podupiratelj Festivala. Dosad smo imali svakakvih situacija, ali ova godina je kao izazov uistinu specifična. Ipak, vjerujem da će i trinaesta godina FAK-a biti sretna te da će uspješno proći ovaj tjedan. Nažalost, ne kako smo naviknuli, pod vedrim nebom i u ugodnoj svježini kasnih ljetnih večeri, ali godina se piše i nastavljamo dalje. - kazao je Hrvoje Andrić, zamjenik gradonačelnika grada Slavonskog Broda, Mirka Duspare.
Stručni sud sastavljen od 'domaćih snaga', ove godine predvodi Darija Mataić Agičić, a društvo joj pri ocjenjivanju prave mladi brodski glumci Matej Safundžić, Luka Stilinović i Andrija Krištof.
- Zadovoljna sam jer se FAK prilagodio 'novom normalnom' pa će biti održan i ove godine. S obzirom na to da je sve usmjereno na domaće snage, možda je ovo trenutak da neki koji su dosad bili neafirmirani i nisu pronašli prostor unutar FAK-ovskog sadržaja, sada dobiju svoje mjesto, pokažu što znaju i svemu ovome dodaju vrijednost. Amaterska kazališta moraju se međusobno sretati, uspoređivati, a moraju dobiti i neke ocjene kako bi znali gdje su na nekoj ljestvici. Ovo naše stručno mišljenje je tek jedan dio kritike, a drugi dio je mišljenje publike. Upravo za one koji dosad nisu bili u Slavonskom Brodu, ovo će biti dobar trenutak da se pozicioniraju, da shvate jesu li za to ili nisu, koliko još trebaju raditi te gdje je ta granica između amaterskog i profesionalnog, s obzirom na to da smo ranijih godina imali prilike gledati predstave koje više nisu izgledale kao da u njima glume amateri. FAK se iz godine u godinu nadograđuje. Od predstava koje se bave književnim djelima očekuje se uvijek više jer predloške već znamo. Poseban je izazov monodrama jer tu, ako nisi jako dobar, sve vrlo lako 'sklizne' u ono 'možda ipak nisi trebao biti tu'. Stoga je ovo izvrsno vrijeme da svi na brodskoj pozornici probaju je li to mjesto na koje mogu doći i sljedeće godine. - kazala je uvijek iskrena i profesionalna Darija Mataić Agičić.
Prvu večer FAK-a obilježila je upravo ta nezgodna i teška kazališna 'disciplina' - predstava „Nekad i sad" u izvedbi Đurđice Seleš, predsjednice Dramske udruge „Kaj" iz Zaboka. Baš poput riječi stručnjakinje, monodrama koja poprilično ovisi o ukusima i visini kriterija. Baš kako govori i naslov, tematski se bazirala na usporedbama - kako se nekada održavala kuća, pralo rublje, vodila osobna higijena, kako se šminkalo ili kako se bojala kosa. Općenito, kako se živjelo nekad, a kako se živi sad. Dakako, današnja su vremena za pedesetogodišnjake koji se sjećaju svoje mladosti, potpuno različita.
- Izuzetna mi je čast da po prvi put ove godine nastupam na Festivalu kojeg ujedno i otvaram. Kada je riječ o mojoj monodrami, radi se o zagorskoj komediji koja je u mom kraju prihvaćena 'pravo po domaći'. Priča je to o pedesetogodišnjakinji koja je doživjela bračni brodolom i prijevaru svog supruga. Jadna je otišla u grad i tamo traži sreću, nekog drugog muškarca, no taj velegrad i moderna vremena dala su joj do znanja da je prava sreća u čovjeku, a ne u okolini. Glumim na kajkavštini. Naša Dramska skupina Kaj registrirana je za očuvanje našeg dijalekta i zagorskih običaja. Možda je to hendikep kad dođemo u sredine poput slavonskobrodske gdje ljudi teže razumiju pravi kajkavski, ali mislim da su me svi uspjeli shvatiti. Kazališni amaterizam mi puno znači. Udrugu sam osnovala, vodim je, pišem predstave. Dosad sam napisala 12 predstava i ovu monodramu. Imamo i dječju sekciju s kojom sam postavila već tri predstave. To je velika ljubav cijele naše Udruge. Puno se odričemo da bismo se bavili time, ali nagrada je zadovoljstvo publike. Teško nam je zbog ove korone, to nas je hitilo u neku vrstu depresije, a ako nam otkažu buduće nastupe bit će to još gore nego da smo oboljeli od korone. - kazala je Đuđica Seleš koja je svojom monodramom otvorila ovogodišnji FAK.
Od večeras pa do subote, predstave počinju u 20.15 sati i besplatne su za sve posjetitelje. Održavaju se u Kazališno-koncertnoj dvorani i Centru mladih.