/ 21
6881
Prikaza
3
Komentara
OZALJ - U Ozlju je u subotu po dvadeseti put odabrana „najuzornija hrvatska seoska žena". U izboru je sudjelovalo 20 žena iz 15 županija. Svaka natjecateljica predstavila je svoje gospodarstvo i županiju. Brodsko-posavsku županiju predstavljala je Marija Ostojčić iz Prnjavora (Općina Oprisavci), a podršku joj je dao i Željko Burazović, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Brodsko-posavske županije.
- Marija je bila najbolja predstavnica i kandidatkinja Izbora koju je Brodsko-posavska županija mogla imati. Zahvaljujem ovim putem i njoj i njezinoj obitelji što su u drugi plan stavili svoje obaveze kako bi sudjelovali u prezentaciji onog najboljeg iz naše Županije. Marija je prvenstveno pokazala kako je izvrsna domaćica pa je prije samog izbora ugostila stručno povjerenstvo na svom obiteljskom gospodarstvu. Potom je sve to izvrsno prezentirala u subotu na štandu. Oformila je cijeli stožer koji joj je u tom svesrdno pomogao. Tamo su bili suprug Josip, tri kćeri i sin, kao i svekrva te njezina sestra. Svi su bili odjeveni u tradicionalnu odjeću svoga kraja, a Marija je nosila 150 godina staru narodnu nošnju zlataru. I pri odgovaranju na pitanja na pozornici, Marija je bila izvrsna, poručivši kako bi, kada bi ponovno mogla birati, opet izabrala baviti se užom specijalnošću svoje obitelji - proizvodnjom i preradom mlijeka. Nastup pjevačko-sviračke skupine „Divandžije" također je lijepo predstavio dio Županije oko Svilaja i Prnjavora. Iako Marija nije ušla u uži izbor, pokazala se najuzornijom ženom Brodsko-posavske županije već samom kandidaturom i zajedno sa svojom obitelji, izvrsno je predstavila život seoske žene. - za SBplus komentirao je pročelnik Željko Burazović.
Titulu najuzornije hrvatske seoske žene osvojila je Svetlana Bastalić iz Virovitičko-podravske županije, točnije iz mjesta Dinjevac pokraj Pitomače. Bavi se stočarstvom, a majka je petero djece. Nju i njezinu uzornu obitelj za nagradu će u Bruxellesu ugostiti Ruža Tomašić.
- Ovo je jedinstveno natjecanje na nivou Hrvatske čiji je nositelj Zagrebačka županija. Čast mi je što sam predsjednica ove prekrasne Udruge, a kako možete vidjeti i sami, ovim događanjem imamo Hrvatsku na dlanu, imamo 20 prekrasnih žena iz 15 županija koje predstavljaju svoju obitelj, svoju županiju, općinu, grad i okolinu. - istaknula je predsjednica udruge "Uzorita hrvatska seoska žena” Katica Jerleković.
Najuzornija hrvatska seoska žena 2018. godine Melita Vrbanek kaže kako joj je ovih godinu dana titula donijela veliku čast, ujedno i obvezu da predstavlja hrvatske seoske žene. Međutim, naglašava kako se u radu i djelovanju na svojim obiteljskim gospodarstvima žene susreću s mnogima izazovima.
- Malo je nositeljica OPG-a koje imaju sva prava, u EU samo je 30 posto žena nositeljica obiteljskog gospodarstva. Položaj seoskih žena u cijeloj EU uglavnom je isti. Postojala je inicijativa u ovom paketu mjera da se u svim državama članicama odobre po jednu mjeru za žene, međutim, niti jedna članica nije to provela, to je žalosno i porazno. Bez obzira na sadašnju situaciju imamo saznanja i vjere da će u novom paketu mjera nešto i promijeniti, pa zašto ne bi Hrvatska bila prva članica EU koja bi tako nešto napravila, da budemo uzor drugima. - predložila je prošlogodišnja pobjednica Izbora, Melita Vrbanek za kaportal.
Natjecateljice moraju biti stare između 25 i 65 godina, hrvatske državljanke, živjeti na selu, uživati ugled u svojoj sredini, imati lijepo uređeno poljoprivredno gospodarstvo te moraju proizvoditi poljoprivredne proizvode ili rukotvorine.
- Uzorna žena je svaka koja skrbi o svojoj obitelji, svom okruženju, djeci, gospodarstvu. Sve ove žene koje su nominacijom njihovih županija došle na 20. Izbor za najuzorniju hrvatsku seosku ženu su uzorne i pobjednice samim time što su nominirane i što su svojim radom, postojanjem i brigom dokazale koliko vrijede, ali ja bi rekla i šire, svaka žena koja brine o svojoj obitelji je heroj. Natjecanjem slavimo ljepotu i vrijednost žene, ali dodat ću i to, ne bi mogle bez naših muškaraca. - nadodala je gradonačelnica Ozlja, Gordana Lipšinić.
Titulu prve pratilje odnijela je Snježana Dianežević (Zagrebačka županija), dok je drugom pratiljom proglašena Marijana Podrug (Šibensko-kninska županija). Ove godine po prvi su put dodijeljene dvije posebne nagrade - za humanitarni rad i nesebično davanje, a kući su ih odnijele Jakica Cetinić (Dubrovačko-neretvanska županija) i Violeta Čapo (Virovitičko-podravska županija).
Iako je ostala praznih ruku kada su nagrade u pitanju, sudeći prema fotografijama te izjavama onih koji su događaj pratili, Marija Ostojčić dostojanstveno je predstavila Brodsko-posavsku županiju.
Upravo to, degradacija do bola. Baš me zanima da li bi isti uvjeti mogli biti za seoskog baju? Ono, da može najviše popiti i slično. Muko moja na što smo spali?! "Natjecateljice moraju biti stare između 25 i 65 godina,... Prikaži sve hrvatske državljanke, živjeti na selu, uživati ugled u svojoj sredini, imati lijepo uređeno poljoprivredno gospodarstvo te moraju proizvoditi poljoprivredne proizvode ili rukotvorine."
Ovo je degradacija žene na najjače, strašno strašno strašno...prva asocijacija mi je "izreka" nije žena za mudraca već madraca. Ovo je degradacija sela jednako koliko i žene...šta to znači uzorita seoska žena. Zar liječnice, nastavnice ili policajke nisu uzorite seoske... Prikaži sve žene??? Zar na selu sve žene moraju služit muža, heklat, rađat djecu kuhat i dok se odmara čistit štalu??? Totalno sam razočaran ovim natjecanjem i ne znam šta bih trebao čestitat pobjednicama...čestitam imaš lijepo gospodarstvo i rukotvorine, odlično kuhaš i imaš puno dukata pa će ti se kćer dobro udat za nekog baju koji će po vašarima pjevat bećarce...ej mala ti u plavoj bluzi dođi bilže pa mi se nag....jer ta u plavoj bluzi nije dovoljno uzorita žena jer je u policiji pa je se može vrijeđat na radnom mjestu. Ma bezveze sve u svemu bezveze, ako njih nije sramota ne znam zašto mene je.