/ 28
18427
Prikaza
4
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nesvakidašnjoj posjeti i gostima iz metropole, danas je domaćin slavonskobrodska Srednja medicinska škola. Čak 1033 učenika i 86 nastavnika zagrebačke Prirodoslovne škole „Vladimir Prelog", stiglo je u 16 vagona na Željeznički kolodvor u Slavonskom Brodu, posebno organiziranim vlakom. Sve u cilju upoznavanja Slavonije te slavonskobrodskih znamenitosti, ali i učvršćivanja partnerskih odnosa dviju škola.
- Nakon posjeta zagrebačkih srednjoškolskih ravnatelja Brodsko-posavskoj županiji u lipnju, ravnatelj Zlatko Stić odlučio je dovesti svoje učenike u Slavonski Brod. Riječ je, zapravo, o nečemu što je u njegovoj školi već praksa. On učenike svoje škole svake godine vodi u jedan grad u Republici Hrvatskoj. Ponukan lijepim dočekom u našem gradu, odlučio je sve učenike i nastavnike dovesti vlakom iz Zagreba. Zašto su u goste odlučili doći baš nama? Shvatili su da smo škola koja njeguje zajedništvo. Mi smo mala škola sa svega tristo učenika, naspram njegovih više od tisuću. Posjetit ćemo Tvrđavu, razgledati korzo i kej, obići franjevački samostan. Naši učenici će po završetku službenog razgledavanja grada pratiti i voditi njihove od 13 do 15 sati i pokazati im što još zanimljivo za mlade mogu vidjeti u Slavonskom Brodu. Nastavnici i ravnatelji imat će ručak u restoranu Obrtničke škole. Čast nam je što smo domaćini jedne od 'najjačih' škola i ravnatelja koji se zalaže za dobrobit učenika. - za SBplus kazala je ravnateljica Srednje medicinske škole, Jelena Jelinić Bošnjak.
Danas je u Srednjoj medicinskoj školi, zbog organizacije ovog velikog dočeka, nenastavni dan. Svaki vagon učenika pokrivaju tri njihova nastavnika i petero učenika, ali u pripremi i ugošćavanju sudjelovali su svi - od domara, spremačica, administrativnog osoblja - ujedinjeno kao i uvijek.
Članove Vijeća učenika te ravnatelje, primit će danas i župan Brodsko-posavske županije, Danijel Marušić, a imali smo priliku i razgovarati s ravnateljem jedne od najboljih škola koja ima kombinirane gimnazijske i strukovne programe pa nudi obrazovanje za smjerove kemijski, ekološki i geološki tehničar, kozmetičar te prirodoslovnu gimnaziju koja ima i sportski te dvojezični odjel za učenike koji nastavu kemije, biologije, matematike i fizike, slušaju na engleskom jeziku. Zbog te jedinstvene 'ponude' učenici dolaze iz Ogulina, Šibenika, Štitara, kako bi se školovali u Zagrebu.
- Druge škole putuju po nekim čudnim europskim gradovima, a da učenici nisu obišli ni svoju domovinu. Svake četiri godine idemo u Vukovar, a bili smo u Osijeku, Rijeci, Varaždinu i onda je uslijedio Slavonski Brod - grad na Savi, s prekrasnim korzom, s prijateljskim školama. Klinci imaju što vidjeti, ali se i u slobodno vrijeme zabaviti. Neka uče o svojoj domovini. Zagrepčani slabo putuju po Hrvatskoj, samo rijetki poput mene to forsiraju. Pozvat ćemo Medicinsku školu u Zagreb kako bismo im uzvratili gostoprimstvo. Neka se djeca sprijatelje, a tko zna… možda se netko i zaljubi. - za SBplus kazao je ravnatelj Zlatko Stić.
Kako je danas biti učenik Srednje medicinske škole, upitali smo one koji su dočekivali svoje vršnjake na kolodvoru.
- Slavonski Brod ima puno toga za pokazati i pružiti mladima. Počevši od Tvrđave koja je vrlo važna na potezu Petrovaradin - Slavonski Brod. Tu je i jedan od najljepših franjevačkih samostana. Najljepši kej i korzo, također su zanimljivi turistima. Ovo je grad mladih i ne sumnjam da će naši gosti imati u čemu uživati. Ovo je jedno nezaboravno iskustvo, kako za njih tako i za nas. Biti učenik Medicinske škole nije kao nekad, rekao bih da su ovo najbolja vremena te škole. Uživam biti njezin učenik. Uključen sam u brojne aktivnosti i sve stignem uz školu. Imamo i komfor i stegu, puno projekata i mogućnosti, posebice stručnog usavršavanja u drugim zemljama. - za SBplus kazao je učenik Medicinske škole, budući fizioterapeut Ivan Nekić, inače i predsjednik Vijeća učenika Brodsko-posavske županije, Parlamenta mladih Slavonskog Broda te Vijeća učenika Srednje medicinske škole.
Popričali smo i s 'purgerima', njihovom poznavanju Slavonije, ali i očekivanjima od razgledavanja Slavonskog Broda.
- Super mi je što Škola organizira svake godine neko putovanje jer osobno ne volim putovati i, u suprotnom, nikad ne bih posjetila sve te divne gradove koje smo obišli. Drago mi je što smo danas u Slavonskom Brodu. Ovo će puno doprinijeti povezivanju učenika. Osim što smo tijekom trosatnog putovanja bolje upoznali učenike iz svoje škole, upoznat ćemo i nove prijatelje Brođane. O Slavonskom Brodu, iskreno, ne znam ništa, ali na grad me asocira rafinerija. Jedini gradovi koje sam još posjetila u Slavoniji su Vukovar i Osijek pa pretpostavljam da će biti slični. - za SBplus kazala je Jelena Gladović, maturantica Prirodoslovne gimnazije iz Zagreba koja će pokušati upisati Medicinu ili Molekularnu biologiju te je zadovoljna što je u svojoj školi dobila dobru podlogu u STEM području.
- u Slavoniju dolaze samo naši učenici koji su rodbinski vezani s ljudima ovdje. Mislim da slabo putujemo po Hrvatskoj i malo znamo o drugim gradovima. Više putujemo po Europi. Nije to slučaj s putovanjima u Slavoniju. Moji vršnjaci jednostavno misle da im je veći doživljaj i bolje iskustvo otići u inozemstvo. - mišljenja je Zagrepčanka Ema Horvat koja o Slavonskom Brodu ne zna apsolutno ništa.
- Ovakav izlet imamo jednom godišnje. I da ovo nije organizirala Škola, ja bih došao jer volim svoju domovinu i obilazim gradove i mjesta u njoj, no mislim da bi većini to ipak ostala nepoznanica. Naše generacije su prilično neinformirane o mjestima koja mogu posjetiti diljem Lijepe Naše. - kazao je Filip Mikulić, učenik iz zagrebačke škole „Vladimir Prelog".
Organizacija ovakvog događaja, dakako, nije moguća bez stručnog tima koji slavonskobrodsku Medicinsku školu već godinama diže po stepenicu više.
- Nekada su učenici Srednje medicinske škole od sedam do 11 imali praksu, a potom nastavu do 19 sati. Praktički smo cijeli dan bili u tome. Danas je to uređeno daleko bolje. Radila sam u bolnici kao medicinska sestra i smatram da, kao osoba sa iskustvom, mogu učenicima izravno reći što je teško te im prenijeti svoje iskustvo. Kada počnu raditi, vidjet će da je naše zanimanje humano i puno empatije te osjećaja. Puno je tu ulaganja samih sebe. Usmjeravamo ih i borimo se. Krenuli smo s vježbama u vrtiću, Zavodu za hitnu medicinu, izašli smo iz školskih učionica, praktikuma i kabineta u gradske institucije. - kazala je Martina Jerković, voditeljica Stručnog vijeća sestara.
- Kada kažem da nakon svakog projekta kao trag ostane dokumentacija koja stane u deset registratora, jasno vam je koliko je vremena i truda potrebno za tako nešto. To zahtijeva ulaganje cijelog sebe, a radi se često i izvan redovnog radnog vremena. Imamo tim za projekte koji intenzivno radi na prikupljanju dokumentacije, istraživanju o tome koji su natječaji otvoreni i na koje se možemo prijaviti. Drago mi je da smo škola kakva jesmo jer učenicima pružamo prilike i mogućnosti koje možda drugdje ne bi dobili. - pojasnio je Aleksandar Končar, stručni suradnik pedagog.
Cijeli tim slavonskobrodske Srednje medicinske škole danas je još jednom 'velikima' pokazao kako se to radi. Ujedinjeni, ambiciozni, informirani i vrijedni - već godinama uspijevaju ono o čemu mnoge škole mogu tek sanjati. Šireći svoje obzore, prijateljstva i veze, kako u Hrvatskoj, tako i u svijetu, ne prezentiraju i ne usavršavaju samo sebe, nego i čitav ovaj 'grad na Savi'.
Ovi ravnatelji, profesori, nastavnici, zaslužuju povećanja plaća. Ljudi aktivno rade, predlažu, dodatno ulažu napore, grade odnose, radne navike. Mogli su samo sjediti i čekati. Strašno puno bi pomoglo kada bi svi djelatnici javnih službi pročistili vlastite redove, ukazali na neradnike,... Prikaži sveike, uhljebe, one koji blokiraju promjene, one koji kažu sjedi i šuti, koji samo čekaju plaću, ništa ne rade. Vjerujem da je naš sustav kreirao dosta takvih ljudi. Ukažite na njih, maknite ih s svoje i državne grbače. Garantiram 30ak% veća primanja bi imali oni koji rade. Onda bi radili još više i bolje. Pozitivna spirala se događa. Krenimo svatko od svoje škole. Tajnice, ravnatelja, odakle god.