4733
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Osamnaestogodišnja Nikolina Orešković iz Podcrkavlja najljepša je Hrvatica u narodnoj nošnji na 53. Brodskom kolu u Slavonskom Brodu. Zaključak je to tročlanog stručnog suda (Vesna Zorić, Zvonimir Toldi i Milka Đurković) koji je pomno pratio izlazak na pozornicu 33 djevojke iz svih krajeva Hrvatske, odjevene u najljepše autohtone nošnje krajeva iz kojih su stigle. Atraktivnim revijalnim programom sinoć je tako završen središnji program 53. Brodskog kola, najstarije smotre folklora u nas.
Osim prekrasnih živopisnih nošnji, lijepih djevojaka i snaša, glavnom organizatoru - Folklornom ansamblu Broda, na ruku je išlo lijepo vrijeme te prekrasni tvrđavski ambijent u kojem se sve odvijalo. Prezadovoljan svim programima i sve većim brojem posjetitelja je predsjednik FAB-a Josip Perčević.
"Sve što radimo i pokazujemo zaslužuje postjetitelje i drago nam je kad oni to prepoznaju i dođu. Lijepo je posebice kad dođu ljudi iz svih krajeva Hrvatske koji su zadivljeni programom, nošnjama...A Brodsko se kolo pretvorilo i u značajan turistički sadržaj u našem gradu. Ovih je dana u Slavonskom Brodu prespavalo nekoliko stotina folkloraša i gostiju koji su ih došli pratiti. To nam je, uz etnološke vrijednosti i zadatke – krajnji cilj, povećanje turističkih sadržaja".
A kruna trodnevnih, središnjih programa Brodskog kola (manifestacije kroz koju godišnje sudjeluje nekoliko tisuća izvođača) pokazao se ponovo izbor najljepše Hrvatice "prošaran" nastupima pjevačko-plesnih skupina. Ove godine najljepšoj Nikolini Orešković, lentu je predala prošlogodišnja pobjednica-prelijepa Paula Budiš iz Podsuseda. "U prvom planu je ljepota djevojke, ali važna je i ljepota nošnje sa svim detaljima. Pobjednica na sebi ima bijelu šlinganu suknju, fertun i kalutu (maramu oko vrata), a počešljala je cokne i ima kiku na glavi ukrašenu lizom i asperagusom. Nakićena je nezaobilaznim dukatima", prokomentirao je izbor najljepše Hrvatice u narodnoj nošnji- član prosudbene komisije-poznati etnolog Zvonimir Toldi.
Završnici 53.smotre folklora prethodio je cjelovečernji koncert Folklonog ansambla Broda i njihovih gostiju iz Koprivnice i Metkovića te zanimljiva manifestacija Bijelo biserje Slavonije koju godinama uspješno organizira konjogojska udruga Slavonija u dvorištu Srednje škole M.A. Reljković. U subotu navečer održan je program izvornog folklora KUD-ova Brodsko posavske županije te u nedjelju nastavak kroz program Hrvatske folklorne tradicije a potom revijalni program, svojevrsno državno prvenstvo s najvećim do sada brojem ljepotica u narodnoj nošnji.
Osim prvoplasirane Nikoline Orešković, lentu prve pratilje dobile su čak tri ljepotice Dunja Pejaković iz Bizovca, Marija Čulina iz Predrage i Petra Orešković iz Otočca a također tri druge pratilje su Lucija Glavurdić iz Kutine, Petra Kunić iz Ošlje (kod Dubrovnika) i Katarina Graša iz Ozlja.Unatoč tome što je nekadašnja jednodnevna priredba- prerasla u manifestaciju od ukupno petnaestak programa, a većina njih je svojevrsni recept ostalim smotrama folklora u Hrvatskoj, jer su prema Perčevićevim riječima prvi počeli s folklornim pjevanjem, također sa smotrom crkvenog pučkog pjevanja, smotrom tradicijskih instrumenata, državnom smotrom na tamburi samici…pa i revijalnim programom izbora najljepše Hrvatice u narodnoj nošnji, stiče se dojam kako je ova najstarija smotra zapostavljena od političara i političke elite u odnosu na primjerice Vinkovačke jeseni i slične manifestacije. Zašto je tome tako i zašto najstarija smotra folklora nema isti značaj, Perčević pripisuje broju ministra i saborskih zastupnika iz Vinovaca i Vukovarsko-srijemske županije koji pozivaju svoje kolege političare.
- Kod nas to nije slučaj, a ne možemo mi nekoga dovući za uho ako ne želi doći - rekao je prvi čovjek FAB-a. Tako je bilo i sinoć. Osim gradonačelnika Mirka Duspare sa suradnicima, političara nije bilo. Jedino možda da se Brodsko kolo organizira u vrijeme predizborne kampanje.