4655
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Muzej Brodskog Posavlja svoju je 'jesensku' sezonu započeo već danas programom „Otvaranje pogleda" koji je, prije svega, namijenjen mladima, odnosno, studentima akademija i povijesti umjetnosti koji će sudjelovanjem u radionicama steći dodatno muzejsko-galerijsko iskustvo.
- Osnovna bit i misao vodilja projekta „Otvaranje pogleda" koji se ove godine održava po drugi puta je pružanje prilike mladim zaljubljenicima u muzejsku, a ponajviše likovnu djelatnost, u rad ovakve vrste institucije u teoriji i praksi, a također će tako kreirati i razmišljanje o tome bi li se mogli naći u toj vrsti posla koja nije specifična niti svakodnevna. - istaknuo je Hrvoje Špicer, ravnatelj Muzeja Brodskog Posavlja.
Večerašnja radionica „Gledam, vidim, razumijem - umjetnost", čiji su voditelji bili studenti povijesti umjetnosti, Magdalena Polaček i Petar Matić te profesor likovne umjetnosti, Tihomir Katušić, bila je suradnja profesora s bivšim učenicima, dakle, spoj mladosti i iskustva.
- Studentima sam dao smjernice, ali se nisam previše petljao. Oni su ovim predavanjem predstavili alate koji su nužni za razumijevanje nekog umjetničkog djela, ali nisu posjetiteljima dali jedan recept jer toga i nema. Možda će mladi jedni druge bolje naučiti, nego da im objašnjava profesor. - kazao je profesor Katušić istaknuvši kako obilasci muzeja i proučavanje likovnih djela poznatih umjetnika zasigurno nisu protraćeno vrijeme te je k tomu dodao kako svjetski muzeji bilježe veliki porast posjetitelja.
- Kratkim predavanjem o tome kako čitati umjetnost trudili smo se građane upoznati s nekim osnovama i elementima forme, kao što su linije, boje, perspektiva, kompozicija, kako bi i sami mogli bolje razumjeti likovno djelo jednog dana kada se sami nađu u muzeju. - kazala je Magdalena, studentica povijesti umjetnosti i engleskog jezika u Zadru, dodavši kako je tijekom studiranja proširila svoje znanje o onome što je prije znala samo površno te da sada sasvim drugačije promatra umjetnička djela.
Magdalena i Petar su došli s ciljem kako bi zajedničkim snagama slavonskobrodsku publiku uputili u likovnu umjetnost, a ove su se godine, za razliku od prošle, odlučili za jednostavnije predavanje te nam je Petar otkrio tek jedan od brojnih 'trikova' kojim su se poznati slikari služili.
- Nakon što se centralna perspektiva otkrila, Leonardo da Vinci ju je razradio i zatim uveo u slikarsvo novi element koji se naziva sfumato, što bi, recimo, bilo prigušivanje tonova boje koje sve više idu u daljinu, a što djeluje atmosferski i zanimljivo. - objasnio je Petar Matić, student povijesti umjetnosti i engleskog jezika u Zagrebu, a naposljetku je dodao kako mu je arhitektura najzanimljiviji dio povijesti umjetnosti te kako bi se htio bazirati na obnovi i očuvanju prvenstveno slavonskobrodske arhitekture.
- Smatram kako tvrđavu Brod treba što prije obnoviti, ipak je to jedna od najvećih tvrđava takvog tipa, učiniti je dostojnom svim građanima i pružiti im sadržaj. - kazao je Petar istaknuvši kako bi se nakon završenog fakulteta volio vratiti u Slavonski Brod ako bude za to bilo prilike, a ako ne bude, strpljivo će u Zagrebu čekati dan kada će se moći vratiti kući.