2559
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD/NOVA GRADIŠKA - Sukladno svim važećim epidemiološkim mjerama u Galeriji Ružić u petak navečer otvorena je izložba studenata za slikarstvo Umjetničke akademije u Splitu.
Gostovanje slikarskog odsjeka splitske Umjetničke akademije (UMAS) u Slavonskom Brodu proizašlo je iz mogućnosti za razmjenu iskustava i čvršćeg povezivanja hrvatskog kontinenta i priobalja kroz umjetnost. Studenti slikarstva i nedavno diplomirani akademski slikari na UMASU-u tako su dobili priliku izlagati u Galeriji Ružić, gdje su ovi mladi umjetnici predstavili svoje odabrane radove.
"Slikarski odsjek Umjetničke akademije u Splitu njeguje podržavanje pojedinačnih i raznorodnih umjetničkih pristupa i interesa, kao i u obaviještenost o dominantnim, ali i o novijim teorijskim obzorima u području vizualne kulture, pritom ne gubeći iz vida likovnost kao temelj umjetničkog stvaranja. U skladu s time, ova izložba ukazuje na različite vrste umjetničkog govora o temama zasnovanim na osobnim iskustvima ili o problematici šireg društvenog značaja.", piše, uz ostalo, u predgovoru Bože Kesića.
Izložba ostaje otvorena do 17. prosinca 2020. ove godine, a možete ju pogledati i u videozapisu priloženom uz članak.
I u novogradiškoj je galeriji Gradskog muzeja sinoć bilo aktivno. Tamo je, naime, službeno otvorena izložba slika umjetnika Željka Subića. Izloženo je 30-ak njegovih radova, od najranijih djela nastalih sredinom 60-ih godina XX. stoljeća, prije autorovog upisa na Akademiju likovnih umjetnosti, pa do recentnih djela nastalih u 2020. godini. Na otvorenju izložbe ravnateljica Gradskog muzeja Nova Gradiška Marija Mihaljević istaknula je vrijednost i važnost ove značajne donacije, kustosica izložbe i autorica predgovora Sonja Švec Španjol ukratko je predstavila opus autora kroz izložena djela te ukazala na značaj Željka Subića istaknuvši kako je autor zemlju, kao likovni motiv, ponovno otkrio, a zahvaljujući svojoj iskrenosti i dosljednosti, prepoznao je prirodno osjećanje unutarnje strukture krajolika. Jednoj od najstarijih likovnih tema pristupio je, naglašeno je, posve individualno i stvorio likovni izričaj koji ujedinjuje klasično i suvremeno, sveprisutno i jedinstveno, fizičko i duhovno, logičko i emocionalno, svačije, ali primarno svoje.
Akademski slikar Željko Subić darovao je Gradskom muzeju Nove Gradiške, a samim time i svim žiteljima Nove Gradiške, 65 djela uključujući i osobne dokumente i fotografije, kao i vrijedne plakate. Zacijelo, riječ je najvećoj donaciji umjetnina, kako u povijesti Muzeja tako i grada Nove Gradiške. I kako sam samozatajno kazuje, ovom donacijom želi se odužiti „svome" gradu koji već 65 godina udomljuje njegovo „fizičko, duhovno i kreativno postojanje."
Ova iznimno vrijedna donacija odabir su autora te, na neki način, čine presjek i kratku retrospektivu njegovih radova iz različitih umjetničkih ciklusa: lutke, stilske vježbe, vagoni, strašila, pejzaži, metamorfoze, sakralni ciklus, slutnje rata, anatomija slavonskog pejzaža, otkrivene strukture ravnice, otkriće zemlje, kodovi zemlje, kodirana misao, "Life's good"- hommage ravnici, ritam površine i znakovne poruke vremena. Gradski muzej se ovom izložbom, na kojoj je predstavljeno 30-ak, od 65 darovanih djela, na svoj način, pridružio obilježavanju Dana grada Nove Gradiške u ovoj 2020. godini
"Otkada sam, kao sedmogodišnjak, s roditeljima doselio u Novu Gradišku, moja je, osobna i stvaralačka, sudbina trajno i nedjeljivo srasla s "mojim" gradom i pitomim podnebljem široke slavonske ravnice – s mnogim meni dragim ljudima i naraštajima mojih učenika, kojima sam, u više od tri i pol desetljeća, nastojao pobuditi želju za otkrivanjem vizualnih vrijednosti svijeta u kojem žive i za razumijevanje likovnih vrijednosti umjetničkog stvaralaštva. U Novoj Gradiški proveo sam bezbrižne školske dane svoga odrastanja i sazrijevanja – ovdje su nastali moji prvi likovni pokušaji i, gotovo, sveukupni moj umjetnički opus. Ovom darovnicom, na neki način, želim zahvaliti gradu, koji, već 65.-u godinu, udomljuje moje fizičko, duhovno i kreativno postojanje. Darujući svojih 65 (64+1) djela Gradskom muzeju Nove Gradiške darujem ih time svojim sugrađankama i sugrađanima – kako sadašnjim, tako i svim budućim žiteljima grada Nove Gradiške.", istaknuo je akademski slikar Željko Subić koji se zahvalio svima koji su došli na otvorenje, kao i svima onima koji su, na bilo koji način bili uključeni u realizaciju ove izložbe.