4765
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Izložba 39. saziva Akvarelističke kolonije „Sava" otvorena je večeras u Galeriji Ružić, a brodski ljubitelji likovnosti mogu nadalje u istom prostoru pogledati radove prošlogodišnjih sudionika ove jedinstvene slikarske kolonije koja sutra započinje i svoj 40-ti saziv.
Prošlogodišnji radovi Ivana Bogovića, Irene Zeiner, Marka Šošića, Milana Pavlović, Alfreda Fredija Krupe, Petra Hranuelija, Dejana Durakovića, Ivice Kurtza, Ive Habus, Josipe Čamber, Ivane Škvorčević, Nikoline Žabčić i Željka Subića, nastali su dobrim dijelom tijekom dvodnevnog druženja u sjeni drveća uz Savu, na brodu kojim su plovili do Slavonskog Kobaša, mjesta u kojem je rođen te desetljećima stvarao veliki umjetnik Zdravko Ćosić.
Ovu koloniju začeli su prije četiri desetljeća domaće snage, Krunoslav Kern, Predrag Goll, Đurđa Vilagoš, Hamo Fejzić, iz susjednog tada Bosanskog Broda… pa je godinama i funkcionirala kao zajednička, čak međunarodna kolonija na kojoj su sudjelovali slikari iz Mađarske, Slovačke, Austrije pa čak i iz Kine. Iznjedreni su brojni kvalitetni akvareli pravih majstora ovoga medija, poput Vrkljana, Veže, Kesera, Sedera, Murtića… koji se i danas čuvaju u fundusu slavonskobrodske Galerije umjetnina.
„Pravih, istinskih akvarelista danas ima malo, do prije neku godinu to je bio Goll, autor koji je imao težinu u svjetskim razmjerima, čovjek koji je svoj život posvetio akvarelu. Danas je interesantan Keser, Vatroslav Kuliš, Jadranka Fatur, Danko Friščić, i naš Eugen Varzić…Postoje mladi autori koji se trude i dobro je da postoji institucija koja brine za ovaj medij", smatra Branimir Pešut, autor postava izložbe i svojevrsni voditelj kabineta akvarela koji je pod zaštitom Ministrastva kulture RH.
Među mladim je slikarima i Ivana Škvorčević, apsolventica na osječkoj Umjetničkoj akademiji, koja je prošle godine sudjelovala u radu Kolonije."Nikada ranije nisam bila na sličnom događanju i iskustvo mi je bilo jako zanimljivo, jedna ugodna atmosfera s akademskim umjetnicima i razgovor o kulturi,o umjetničkim problemima, krizama sceni, kustosima… Dosta sam i fotografirala prošle godine i razmišljala o akvarelu kao mediju jer nisam ga imala prilike izučavati na Akademiji. Bio je to izazov za mene jer sam multimedijalna umjetnica. Napravila sam više radova od koji su tri predstavljena slavonskobrodskoj publici, zovu se „Film bez kamere" a radi se o kretanju čestica pigmenata na na vlažnoj površini", kazala je mlada umjetnica dodavši kako joj je drago što se više mladih slikara uključuje u ovu manifestaciju, kako bi pokazali što su naučili o akvarelu a i da se opuste u dobroj atmosferi.
A zasigurno će biti lijepo i opuštajuće. Sutra nova slikarska ekipa odlazi u Kobaš, za koji Pešut najavljuje jednu dobru vijest. „Dobili smo informaciju kako će Općina Oriovac otkupiti polovinu kuće Zdravka Ćosića u Kobašu a drugu polovicu će pokloniti Ćosićeva nećaka, pa postoji velika šansa da Ćosićeva kuća postane Spomen kuća tog izvanrednog slikara, a istovremeno i mjesto gdje ćemo dalje dolaziti, kako bismo obilazili Spomen kuću ali i slikali".
U nedjelju će slikari, kao i prošlih godina boraviti na prelijepom itekako inspirativnom imanju Paljevine, Ljube Prkačina, gdje će slikati i razmjenjivati iskustva o akvarelu, zahtjevnom mediju koji traži sigurnu ruku, sabranost i brzinu, jer se greške ne mogu ispravljati. Time je naravno izazov slikanja akvarelom veći.
Zahvaljujući Koloniji koja se odvija četiri desetljeća, Brođani su senzibilizirani za medij akvarela više nego u drugim mjestima, što s ponosom ističu.