787
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Požega će ove godine svoj dan i Grgurevo proslaviti uz mnogobrojna i razna događanja 12. ožujka, a dan je to kada se Požežani i Požežanke prisjećaju 1688. godine. Tada je fra Luka Ibrišimović 'podigao' Požežane te su obranili grad od turske vojske.
Brdo, na kojem se odvila bitka, a s kojeg se vidi čitava Požeština, nazvano je po hrabrom Ibrišimoviću koji je nakon nje dobio nadimak „Sokol" te je to brdo danas svima poznato kao „Sokolovac".
Posljednja obilježavanja Dana grada, ali i samog Grgureva znatno se razlikuju od onoga kako je to bilo u 20. stoljeću, o čemu je objavljena i knjiga „Radovi Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Požegi", a koji, između ostaloga, govore i o transformaciji običaja Grgureva u svjetlu novih spoznaja.
Prema informacijama iz knjige, Grgurevo nosi i naziv „Tjeranje Turaka", a predstavlja jedinstveni požeški vinogradarski običaj kojim se požeški vinogradari prisjećaju povijesne bitke. Prema običajima, 12. ožujak slavio se pucajući iz malih topova, uz obilje vina, hrane i veselja, a takvih običaja danas je sve manje.
- Posebno su drastične promjene u obilježavanju Grgureva od Drugog svjetskog rata do 90-ih godina prošlog stoljeća, tijekom kojeg je razdoblja Grgurevo preživjelo u svega nekoliko elemenata, i to zahvaljujući nekolicini vinogradara. Otada pa sve do današnjih dana Grgurevo se nastavilo obilježavati te je taj dan proglašen Danom grada uz korištenje njegovih turističkih potencijala, a drastične se promjene nastavljaju, samo u drugom smjeru. - pojašnjeno je u radu.
Potencijal za pričom o slavlju Grgureva uvidjela je i etnologinja Gradskog muzeja Požega Maja Žebčević Matić koja je 1995. godine u Požegi održala predavanje Grgurevo - požeški vinogradarski običaji. Svojim terenskim istraživanjem obuhvatila je 16 sugovornika, a uz dostupne izvore i literaturu, ono je postalo temelj za prijedlog prema kojemu je 2007. godine običaj Grgureva upisan u Registar zaštićenih nematerijalnih dobara Republike Hrvatske.
- Posljednjih dvadeset godina sve više ulogu prenositelja i organiziranja sjećanja na bitku s Turcima ima Turistička zajednica grada Požege. S obzirom na to da posljednjih godina sve manje vinogradara na samo Grgurevo puca iz topova, njihovo uživljavanje u bitku ostaje samo na razini sjećanja i spominjanja. - pojašnjavaju.
Osim što su se slavlja odvijala u vinogradima, jedno vrijeme mjesto proslave bile su i obiteljske kuće u slučaju lošeg vremena, a kasnije 80-ih godina i u gostionicama. Za razliku od tada u današnje vrijeme poduzetnici su proslavu Grgureva 'prebacili' u ugostiteljske objekte, a posljednjih 20-ak godina nositelji ovih starih običaja Požeštine počeli su nositi stranci, odnosno turisti, gosti i sudionici programa koje većinom organizira Turistička zajednica grada.
Iako većina ljudi, posebno oni stariji, voli i želi držati do tradicije te ju prenijeti na mlađe generacije, vidljivo je kako njezini dijelovi izumiru, a sve jer u današnje vrijeme mlade takvo što, uz svu tehnologiju i mogućnosti koje imaju, jednostavno ne zanima. Žalosti i činjenica što je situacija takva posebno jer je riječ o jednom od nematerijalnih dobra Republike Hrvatske.