Koncert je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture RH i We Move Music Croatia
SLAVONSKI BROD - Kao temelj svoje glazbe Cinkuši koriste bogatu narodnu baštinu Hrvatske, ponajviše iz kajkavskog govornog područja u koju interpoliraju autorski pristup i literarne uzore, pa i klišeje koji bude kolektivnu emocionalnost. Izvrstan primjer prevođenja tradicionalnih pjesama u eksplozivne dijelove punka, freak-folka, briljantnih balada ili suptilnih kombinacija valcera i kabareta s primjesama neo-folk undergrounda.
Potpuno su otvoreni za mnoge metamorfoze rocka, psychedelica, jazza do tragova ekspresivne, pa čak i komorne glazbe. Preporuča se u velikim količinama na kraju dana kad je već sve obavljeno. Od početka multimedijalni izdali su 7 samostalnih albuma; Zeleni kader (1999), Domesticus Vulgaris (2005), Špiritus Sanctus (2009), Uživancija! Live in Teatar &TD (2011), Krava na orehu (2017), Soundtrack Nosila je rubac črleni (2023), Bog nam greh oprosti (2023).
Uvršteni su na prestižne strane i domaće kompilacije: The Rough Guide to the Music of the Balkan / World Music Network, ArteFacts / Belgium, Earthplugged Croatian World Music Womex 08 / Spona, EthnoAmbient Croatia/Kopito Records, 10. Festival dalmatinske šansone Šibenik / Croatia Records, Magic from the Crossroads - World Music from Croatia / HGU, Etno devedesete / CBS...
Dobitnici su Porina 2010., 2018. i 2024. za najbolji album etno glazbe s albumom Špiritus Sanctus, Krava na orehu i Bog nam greh oprosti. Cinkuši su autori glazbe za dugometražni igrani film Nosila je rubac črleni (2022) u režiji Gorana Dukića po scenariju Sandre Antolić. Na 69. Pula film festivalu film je osvojio nagradu publike – Zlatna vrata Pule. Godinu dana prije nastala je glazba za animirani film The Raft, (2021) režisera Marka Meštrovića, dobitnika nagrade Hrvatskog društva filmskih kritičara Oktavijan za najbolji animirani film 2021. kao i Grand Prix-a na Supertoon International Animation and Comics Festivalu 2021.
Autori su glazbe za kazališnu predstavu Mladena Kerstnera Gruntovčani (2020) u režiji Borisa Svrtana i Rajka Minkovića; Dražena Ferenčine Pred smrt (2017), Renea Medvešeka Čovjek koji je spasio Europu (2010). Sudjelovali su u glazbi za kazališnu predstavu W. Shakespearea; Hamlet, u režiji Zlatka Viteza te sa Glumačkom družinom Histrioni gostovali na turneji u SAD-u 2002. Sa plesnim ansamblom Liberdance ostvarili su uspješnu suradnju napisavši glazbu za plesne predstave Domesticus Vulgaris ili Jednostavno domaće (2005.) i Etnounlimited ili suze i krv (2008).
Cinkuši potpisuju glazbu za animirane filmove Ciganjska (2004.) i Silencijum (2006). Autori filmova Davor Međurečan i Marko Meštrović (bubnjar Cinkuša) osvojili su mnogobrojne domaće i međunarodne nagrade, a Cinkušima je na 13. Danima Hrvatskog filma dodijeljena strukovna nagrada za najbolju autorsku glazbu. O glazbenoj družini Cinkuši u produkciji Hrvatske televizije snimljen je 2008. dokumentarni film The Cinkuši u reziji Ljiljane Šišmanović.
Tokom 2011. Cinkuši objavljuju svoj prvi live album i DVD-live video s koncerta snimljenog 12. svibnja 2010. u Teatru &TD u Zagrebu pod nazivom „Uživancija!“. S albumom Špiritus Sanctus i Krava na orehu osvojili su Hrvatsku diskografsku nagradu Porin u kategoriji najbolji etno (world music) album godine. Osim Hrvatske gostovali su i u Belgiji, Nizozemskoj, Njemačkoj, Švicarskoj, Austriji, Italiji, Češkoj, Sloveniji, Srbiji, BIH, Mađarskoj, Poljskoj, Malti, Rumunjskoj. Koristeći uglavnom akustične instrumente Cinkuši dobivaju dimenziju više i pretvaraju se u stroj za kreaciju dobrog raspoloženja.
Članovi:
Tihomir Kruhonja / kontrabas / HR
Mirko Radušić/ ak. gitara / HR
Marko First / violina, gajde, dangubica / HR
Natalia B. Radušić / mandolina / HR
Krešo Oremuš / usna harmonika / HR
Nikola Santro / trombon, flauta / HR
Nebojša Stijačić / el. guitar / HR
Marko Meštrović / bubanj, djembe/ HR
'AJMO!' je pilot projekt, rezultat višemjesečne suradnje i planiranja Ureda za izvoz glazbe Hrvatska s Ministarstvom kulture i medija RH koje i financira natječaj. Cilj projekta je poticanje koncertne aktivnosti u manjim sredinama i podršku domaćim glazbenicima i organizatorima u njihovom radu.
Koncert je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture RH i We Move Music Croatia