546
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Ljudska prava i jednakosti, kritičko prihvaćanje informacija, uvažavanje različitosti vjerskih i etničkih skupina, sudjelovanje u politici, poduzetnost… sve su to neke „ozbiljne teme“, za odrasle, koje biste teško povezali s djecom u vrtiću. Ali život u suvremenom društvu i novi obrazovni standardi zahtijevaju i to.
- Građani možda misle da se s tim kreće kasnije, u osnovnoj školi, ali mi djeci pomažemo da se oblikuju već u predškolskoj dobi. To je najučinkovitiji način da dijete stekne određene političke, socijalne, ekološke, kulturološke i mnoge druge kompetencije, koje će mu biti potrebne da jednog dana bude punopravni i aktivni član društva.
- kazala je Zorana Butorac, ravnateljica Dječjeg vrtića „Ivana Brlić-Mažuranić“, koji je danas bio domaćin Regionalne smotre Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko društvo.
Ali i ovako definirani ciljevi kampanje, koju organizira Agencija za odgoj i obrazovanje (AZOO), bili bi za mališane vrtićke dobi „apstraktni“. I ovdje do izražaja dolazi metodički princip „prevođenja“ složenih sadržaja na „dječji jezik“.
- U ovom se periodu usredotočujemo na njihovo iskustveno učenje i znanje, polazeći od ideje da je pokretač svega i glavni sudionik samo dijete. Kad ono osjeti da je u „centru pažnje“ svih tih procesa, onda ih lako uči i usvaja. S nama je danas 70 sudionika iz dječjih vrtića iz cijele Slavonije i Baranje te će svaka ustanova predstaviti svoj projekt. Svaki pokriva neku tematiku iz oblasti građanskog odgoja, kao što sam već spomenula - ekološku, socijalnu, pravnu, političku itd. - ovisno o tome za koju su tematiku njihova djeca pokazala interes. Polazište je, dakle, ono što zanima djecu, problemi i izazovi iz njihove neposredne okoline. Ovo posljednje ujedno znači da su u proces uključeni i odrasli, prije svega njihovi roditelji, jer mi na ovaj način, preko djece, djelujemo i na njih. Djeca se tako osjećaju važno, uviđajući da su akteri koji nešto pokreću, i u vrtiću i kod kuće, a ne samo puki objekti koje oblikuju drugi - objasnila je ravnateljica, koja je nazočne kao domaćin pozdravila po drugi put.
- Prva je Smotra u našem vrtiću održana 2012. godine. Drago nam je da je to, nakon dulje stanke, opet slučaj jer ovim projektima šaljemo važnu poruku široj zajednici, a ta je da se u predškolskoj dobi zbivaju neke ključne stvari - poručila je, dodavši da četiri projekta s današnje Regionalne smotre idu dalje na Državnu smotru.
Građanski odgoj i obrazovanje započinje od najranije dobi i traje praktički cijeli život.
- Projekti dječjih vrtića jako su važni jer predstavljaju prve korake djece na putu da postanu građani u pravom smislu, što je značajno i za razvoj demokracije. Smotre, i regionalne i državne, omogućuju napredak i djeci i njihovim odgajateljima - kazala je Iva Zenzerović Šloser, iz Centra za mirovne studije i vanjska suradnica AZOO-a.