1766
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Mnoge slavonskobrodske srednje škole ovih dana otvaraju vrata osmašima i potencijalnim budućim učenicima. Njih dvjestotinjak u rujnu će upisati Industrijsko-obrtničku školu Slavonski Brod koja je odavno prerasla u odredište za odlikaše koji se ne vide u dosadnim uredskim poslovima te se ne boje zaprljati ruke.
- S tatom sam odmalena nešto radio pa me i danas privlače takvi poslovi. U ovoj školi posebno mi se sviđaju smjerovi automehaničar, vodoinstalater i plinoinstalater. Još se premišljam što ću od toga izabrati. Već razmišljam o tomu kako ću se s bilo kojim od tih zanimanja lakše zaposliti. Ne volim sjediti za stolom, volim raditi nešto fizički. - kazao je Ivan Vukoja iz Osnovne škole „Bogoslav Šulek“.
- Cilj nam je da našu školu upisuju i djevojke. Danas je drukčije raditi sve te poslove, puno toga je automatizirano i kompjuterizirano pa ni u fizičkom smislu one nemaju prepreke koje su možda prije i postojale. Ne želimo biti muška škola, želimo i jedne i druge na naših hodnicima i u učionicama. - kazao je ravnatelj Luka Mladinović.
Nasreću, rečenog su svjesne i osmašice s područja Brodsko-posavske županije pa su i one danas rado sudjelovale u obilasku škole.
- Ovdje ću upisati za 'vozačicu'. Taj smjer mi se svidio. Nekoliko puta sam išla na probne vožnje i zaljubila se u to. Odmalena, zapravo, volim automobile i kamione. Dosta sam u društvu ljudi kojima je to posao. Znam nekoliko učenika koji već pohađaju ovu školu, imaju samo pozitivna iskustva i nagovaraju me da je upišem. Nije me strah izazova koje nosi život vozača. Ničega se ne bojim. - kazala je Dorotea Štrk iz Osnovne škole „Vjekoslav Klaić“ iz Garčina.
- Danas svi učenici mogu vidjeti što je u ponudi za određeno zanimanje. Ukupno je sedamnaest zanimanja - od automehatroničara, automehaničara, autolimara, autoelektričara pa do elektroinstalatera, elektromehaničara, CNC operatera. Iznimno je traženo i zanimanje 'vozač motornih vozila', a tu su i instalateri grijanja i klimatizacije, vodoinstalateri, bravari,... Prošli tjedan smo bili u Ministarstvu, a iz Regionalnog centra kompetentnosti proizašao je novi kurikulum za zavarivače. Prijavili smo se, dostavili materijalne i kadrovske uvjete. Dobili smo pozitivnu potvrdu da ćemo se eksperimentalno uključiti taj program, ali da bude trogodišnji kako bi učenici imali SSS, a ne više NSS. Radit će se prema modularnom sustavu, dakle, prvi put u Županiji i Republici Hrvatskoj. Općeobrazovni programi ići će kao i dosad, kroz klasičnu nastavu, a svi strukovni radit će se prema modulima. Za svaki modul bit će određeni brod bodova, a po završetku obrazovanja imat će 180 bodova. - kazao je ravnatelj Mladinović.
Službenih podataka nema, ali prema povratnim informacijama učenika koji maturiraju, Škola procjenjuje kako je njihova zapošljivost odmah po završetku srednje škole oko 80 posto. Riječ je, naime, uglavnom o deficitarnim zanimanjima. Posebna su vrijednost škole njezine radionice u kojima učenici stječu iskustvo i odrađuju i više od propisanog praktičnog dijela nastave.
Radno je i u školskoj zadruzi. Učenici su izradili satove za školske učionice.
- Sami su izabrali ime zadruge, zovemo se 'ZUIŠ'. Zujimo kao male pčelice. Sve što nauče i izrade na praktičnoj nastavi, pokazujemo na smotrama, sajmovima u županiji i šire. Svi proizvodi rade se pod mentorstvom stručnih učitelja. Sljedeći tjedan idemo na županijsku smotru u Osnovnu školu na Budainci gdje ćemo pokazati zidne satove za učionice izrađene dijelom od drveta, a uglavnom od metala. - kazala je profesorica Marta Živatović.
Trenutno nema komentara, napišite prvi komentar i pokrenite raspravu.