783
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nakon nevremena u srpnju 2023. koje ju je oštetilo kao malokoji školski objekt, slavonskobrodska Industrijsko-obrtnička škola, vratila se 'u igru' jača no ikad. Sve što zajedničkim snagama mogu njezini učenici, nastavnici i ostali djelatnici, pokazala je danas prijepodne, na Danu otvorenih vrata.
- Dobili smo nove CNC strojeve, klasični tokarski stroj, dizalicu topline, tri automobila za vježbe i praktičnu nastavu u automehatronici koji su donacija Policijske uprave brodsko-posavske, maketu energetski gotovo neovisne kuće od austrijske tvrtke Schrack za naše električare koji u njoj provode razne simulacije, osposobili smo i nakon nevremena uredili sve stradale učionice koje su danas gotovo nove. - nabrojao je ravnatelj Luka Mladinović sve svježe školske novosti koje mediji nisu uspjeli 'uhvatiti' prethodnih mjeseci.
Brzina razvoja i napretka te nabave nove opreme dovoljno govori o svim školskim akcijama i projektima, ali i neprestanim novinama u ovoj školi čiji se učenici po završetku rijetko kad duže vremena zadržavaju na Zavodu za zapošljavanje.
Učenici su nam demonstrirali kako je mit o 'prljavim rukama' majstora daleka prošlost. Oni danas svoj posao mogu obavljati i u bijelim gospodskim, a ne više radničkim rukavicama. Dijelom su morali postati i stručnjaci za najnovije tehnologije.
- Bez praktične nastave i rada na uređajima, nema osposobljavanja za svijet rada. Zato stalno dižemo nivo u svim zanimanjima. Ravnomjerno osposobljavamo nastavnike i opremamo kabinete te učionice. Još uvijek smo najbrojnija škola. Imamo 607 učenika. - dodao je Mladinović.
- Preko milijun eura iznosila je šteta na školskim objektima u BPŽ nakon olujnog nevremena. Danas vidimo kako je sve sanirano. Nije bilo odgađanja nastavne godine. Ova je škola primjer kako je u izazovnim vremenima školski sustav fleksibilan te kako se može nositi s iznenadnim problemima. - kazala je županijska pročelnica za obrazovanje Anica Vukašinović.
Bez onih koji ih uče u svojim radionicama, učenici ne bi imali gdje prolaziti praktični dio nastave.
- Kroz sve godine nikad nismo imali problema u suradnji. Uvijek imamo dovoljno licenciranih radnji u koje učenici ove škole mogu otići na praksu. Zadovoljni smo i komunikacijom stručnih učitelja te majstora-mentora. I dalje u županiji raste broj obrtnika. Mjere samozapošljavanja također su urodile plodom. - kazala je potpredsjednica Hrvatske obrtničke komore, Jelena Ivaniš.
A realni poslodavci zadovoljni su kadrom koji im stiže iz Industrijsko-obrtničke škole.
- Zavarivački iskorak bio je izuzetno važan. Kolikogod je to trendy zanimanje, toliko je problematičan i kompleksan bio izazov dvogodišnjeg školovanja đaka. To je bila zajednička inicijativa škole i nas iz gospodarstva. Mi učenicima dajemo potrebno iskustvo kako bi nam bili korisni na gradilištima i u radionicama. - kazao je Darko Katić iz Đuro Đaković Montaže.
Mada institucije koje bi trebale služiti gospodarstvenicima za njima uvijek kaskaju, svjesne su važnosti 'držanja koraka' te čine sve kako bi se i same modernizirale.
- Brodsko-posavska županija najviše dobiti generira iz sektora za industriju. Ako ćemo to secirati dodatno - iz metaloprerađivačke industrije. Dakle, sama potreba za bravarima, cjevarima, variocima je značajna, a škole su tu da odrade onaj osnovni dio posla i pripreme učenike za tržište rada. - kazao je Tomislav Tekić, poslovni tajnik Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Slavonski Brod.
Nas je najviše oduševio krov škole koji danas 'nosi' čak 146 ploča ukupne snage 40 kilovata - što školu čini gotovo u cijelosti samodostatnom kada je u pitanju električna energija.
Trenutno nema komentara, napišite prvi komentar i pokrenite raspravu.