4533
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U slavonskobrodskoj Osnovnoj školi „Antun Mihanović" danas je održan solarni festival na kojem je predstavljeno 19 mladih inovatora iz Brodsko-posavske županije i Tuzlanskog kantona te je u sklopu festivala solarni sustav za proizvodnju električne energije pušten u pogon, a prezentirani su i eksponati iz školskog solarnog laboratorija.
- Solarni festival vrhunac je dvije aktivnosti koje su se provodile proteklih godinu dana, ako ne i više. Osnovna škola Antuna Mihanovića prošle je godine pobijedila konkurenciju od 24 škole u natjecanju štednje energije. Natjecali su se cijelu prošlu zimu u štednji električne energije i potrošnji vode, a ova je škola najviše uštedjela u odnosu na godinu dana rada. Stoga su kao nagradu dobili opremanje solarnog laboratorija i solarni sustav snage pet kilovata koji je postavljen na školi. - kazao je Bernard Ivčić, član zagrebačke Udruge Zelena akcija.
Naime, u periodu od 26. do 28. veljače 2019. godine, petnaestak učenika i učenica ove škole, uz pomoć mentora iz Zelene Akcije iz Zagreba i Centra za razvoj i podršku iz Tuzle, sudjelovalo je u opremanju solarnog laboratorija.
- Budući da škola nije energetski obnovljena, prijavom na projekt nismo ništa puno očekivali. Doista, promjenom ponašanja - gašenjem svjetala, pažnjom na vodu da se ne ostavi otvorena, uspjeli smo postići te velike uštede u samo nekoliko mjeseci. Bitno je istaknuti kako smo to i dalje nastavili činiti. - rekla je ravnateljica Osnovne škole Antuna Mihanovića, Snježana Vinarić, dodavši kako će dio energije iz solarnih panela koristiti škola, oko pet posto, dok će ostatak isporučivati HEP-u.
Tri eksponata koji kao izvor energije koriste Sunčevu energiju izradili su učenici i učenice. Ovaj laboratorij dio je nagrade koju je Osnovna škola Antun Mihanović osvojila kao pobjednica natjecanja škola u štednji energije promjenom ponašanja, održanog u periodu 1. prosinca 2017. do 31. ožujka 2018. godine pod sloganom „Navike promijeni – školu opremi".
- Učenici i profesori ove škole dokazali su kako je moguće, ne tehničkim mjerama, nego isključivo promjenom ponašanja, odnosno pažnjom pri potrošnji, ostvariti velike uštede. Tim mjerama uštedjeli su potrošnju energije za prosječno sedam posto. Zamislite da se na razini grada, županije ili čak države, samo promjenom ponašanja, bez ikakvih investicija i troška, uštedi sedam posto energije. - kazao je Bernard Ivčić napomenuvši koliko bi se tek onda uštedjelo novaca te koliko bi bila manja emisija plina kao i onečišćenja okoliša.
Drugi dio nagrade koju je škola dobila je fotonaponski solarni sustav.
- Radili smo sa solarnim fotonaponskim sustavom kojim je učenicima pokazano kako svojom energijom mogu na taj način pokrenuti svoj bicikl, odnosno kako tako mogu stvoriti dovoljno električne energije kako bi napajali svoje uređaje poput mobitela i tableta. - kazala je Selina Žepčan, učenica osmog razreda Osnovne škole Antuna Mihanovića, kojoj je plan upisati Matematičku gimnaziju, a potom i Fakultet elektrotehnike i računarstva.
Na ovom festivalu svim zainteresiranima predstavljene su i inovacije sudionika kampa mladih inovatora koji su organizirali u lipnju prošle godine u Slavonskom Brodu. Tada je 19 učenika osnovnih i srednjih škola iz obje zemlje, uz vodstvo petorice mentora iz udruga ZMAG, Zelene akcije i Centra za razvoj i podršku, sedam dana izrađivalo različite inovacije koje kao pogon koriste obnovljive izvore energije.
- Druga aktivnost koja se također odvijala prošle godine bio je kamp za mlade inovatore, koji se održavao u Slavonskom Brodu u Industrijsko-obrtničkoj školi, gdje je 19 mladih inovatora iz Brodsko-posavske županije i Tuzlanskog kantona, pod vodstvom mentora, izrađivao svoje solarne inovacije koje su predstavili danas na Solarnom festivalu. - dodao je Bernard Ivčić.
Podsjetimo, sve navedene aktivnosti dio su 1,6 milijuna eura vrijednog prekograničnog projekta „Inovativnim umom do pametnih škola" koji provode Centar za razvoj i podršku (CRP) iz Tuzle, Vlada Tuzlanskog kantona, Brodsko-posavska županija, Udruga Zelena akcija iz Zagreba i Brodsko ekološko društvo - BED iz Slavonskog Broda. Projekt se financira iz INTERREG IPA CBC programa prekogranične suradnje Hrvatska –Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014.-2020., a sufinancira se sredstvima Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.