GORNJI ANDRIJEVCI - Prošli je tjedan u Gornjim Andrijevcima svečanim programom obilježena stota obljetnica kontinuiranog rada područne osnovne škole, piše na službenoj internetskoj stranici Općine Sibinj. Veliki je to period za rad jedne obrazovne ustanove koja uz brodsku Gimnaziju Matije Mesića ove godine slavi stoljeće postojanja.
- I ja sam dijete ove škole, i jako sam ponosan na svoje Andrijevce, na ovu obljetnicu, mi imamo dvije crkve, mi smo bili Europa i prije nego što je Europa došla kod nas. Moram podsjetiti da se ova škola spominje još 1833. godine, ali je zbog povijesnih okolnosti bilo prekida u radu. Mi danas moramo sve učiniti da ovakve škole opstanu, čak i kad se smanji broj učenika. Ovo je mala škola sa 15 učenika i dvije učiteljice, ali se nadam da će ih uskoro biti i više. - poručio je Josip Šišmanović, ravnatelj matične OŠ Ivan Mažuranić iz Sibinja koji je posebno ponosan na ovu lijepu tradiciju.
Školu osim učenika dobrom čine i učitelji koji s radošću djeluju i rade te ispraćaju nove generacije mladih koji mijenjaju društvo. Iako je djece sve manje, s jednakom strašću prenose im znanje.
- Ova područna škola ima samo dva kombinirana odjeljenja, sa petnaest učenika. Ja imam osam učenika, a kolegica Ivana Rašić sedam učenika. Jako nam je lijepo, odlično surađujemo sa roditeljima, a u ovako malim odjeljenjima se može bolje raditi, a dokazano je da u kombiniranim odjelima djeca bolje napreduju. Istina je da se u ovakvim uvjetima svakom učeniku možemo bolje posvetiti i onda je uspjeh garantiran. - kazala je učiteljica Dunja Ujvary Cseh.
Ponosan je i Josip Pavić, načelnik općine Sibinj, koji se nada kako će stvari po pitanu nataliteta krenuti nabolje. Već dvije godine za red u školi je sedam prvašića, a nagodinu se nadaju barem jednom novom razredu.
Uz bogati kulturno-zabavni program, pripremljene su i dvije izložbe. Ana Luić, bivša ravnateljica škole Ivan Mažuranić, urednica je etno izložbe povodom ove lijepe školske obljetnice. Pamti i bolja vremena i rado ih se prisjeća.
- Sjećam se kad je škola bila punija, imali smo i školski vrt, nekad je bilo i do četrdesetero djece od 1. do 4. razreda, sad je kako je, bit će bolje. Mi smo pripremili jednu malu izložbu u kojoj je izložena jedna stara seljačka soba, kakva je nekad izgledala. Nekad ste u kući imali jednu veliku prostoriju gdje su svi bili, radili, živjeli. Mi smo to prije puno godina skupili i evo sad smo imali priliku izložiti. Puno je ljudi dalo svoj doprinos, žena iz sela, žene koje uređuju crkvu i puno njih. Uredili smo jedan krevet kako je nekad izgledao, pa smo stavili jedan stan. Sve se nekad radilo na stanu od lana, konoplje, vune, dudovog svilca. Pa smo izložili da se to sve vidi. Radilo se sve, od ponjava, ručnika, odjeće do marama. Nek' naši mladi vide kako se nekad živjelo. - poručila je Ana Luić.
Profesorica hrvatskog jezika i povijesti Marija Alerić je jedna od urednica izložbe fotografija
- Imamo odličan izbor fotografija, dosad nikad viđenih, koje smo skupili od seljana. Najstarija fotografija iz 1905. godine koja prikazuje kapelicu Majke Božje, imamo stara vjenčanja, svinkolje, dakle običaje vezane za ovaj kraj, pa sve do Domovinskog rata i imamo naravno lijepe fotografije našeg KUD-a. A tu je i izbor fotografija vezan uz ovu školu, pa evo, isplati se vidjeti. - dodala je profesorica Alerić.
Nadamo se kako će školskim hodnicima u svim manjim slavonskim mjestima uskoro odjekivati smijeh i veselje većeg broja učenika te kako ovakve ustanove nakon stoljetnog rada neće morati zatvoriti svoja vrata.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -