1826
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Njemačka, Slovenija, Austrija, Španjolska, Irska i Finska zemlje su koje ove godine, u sklopu stručne prakse i projekta Erasmus plus - Kompas, posjećuju i učenici slavonskobrodske Tehničke škole, odgojno-obrazovne ustanove koja još od 2009. godine sudjeluje u projektu mobilnosti učenika.
U projektu Kompas, vrijednom 198.179 eura, partneri su im Elektrotehnička i ekonomska škola Nova Gradiška te Tehnička škola Karlovac. Riječ je o strukovnim školama koje i kroz ovaj projekt mobilnosti učenika te zajedničkom suradnjom potiču nužne promjene u strukovnom obrazovanju.
Projekt je startao 1. lipnja prošle godine, a dio učenika već se vratio sa stručne prakse ne krijući zadovoljstvo naučenim. - Stručna praksa u Sevilli dala mi je vjetar u leđa za velike životne izazove koji me tek očekuju. Zasigurno je ovo jedno veliko iskustvo koje ću pamtiti cijeli život - kazao je Ivan Đaković, učenik 3b razreda, koji je u sklopu projekta stručnu praksu odradio u španjolskoj Sevilli.
- Razlog moje prijave na stručnu praksu bio je isključivo da poboljšam svoje programerske sposobnosti i dobijem radno iskustvo, što sam ostvarila, ali nisam mislila da ću sklopiti toliko novih prijateljstava i zabaviti se koliko sam se zabavila u ta tri tjedna. Svakako jedno predivno iskustvo i preporučila bih svakom učeniku neka se potrudi u školi te tako jednog dana dobije priliku za sudjelovanje u mobilnosti - kazala je Antonela Rosandić, učenica novogradiške Elektroničke i ekonomske škole, koja je također tri tjedna provela u Sevilli.
I dok su se oni vratili te još zbrajaju dojmove, novi učenici spremaju se za novo putovanje. Riječ je o odlasku u španjolsku Ubedu u koju ove subote odlazi 13 učenika slavonskobrodske Tehničke škole koji se obrazuju za arhitektonskog tehničara. - Oni će tamo raditi na poslovima izgradnje ekološke kuće. Trend u svijetu građevine i arhitekture je sve ono što je vezano za zaštitu okoliša i za bioizgradnju tako da idu na praksu u nešto što je zbilja trend i što je nešto o čemu trebaju i oni promišljati jer će oni sutra projektirati naše ulice i zgrade. Pohađanje radne prakse je obvezno, baš kao i svakodnevno ispunjavanje dnevnika radne prakse. Radit će od osam do 14 sati. Učenici će tamo, da tako kažem, uistinu zaprljati ruke. Idu tamo raditi konkretno. Osiguran im je lokalni prijevoz. Isto tako imat će dovoljno prostora za obići dosta znamenitosti. Mislim kako je ovo jedno iskustvo koje će im itekako puno značiti u njihovom poslu. Oni su budući arhitekti, a u trendu ekoloških projekata, njima kao budućim arhitektima, to će biti neprocjenjivo iskustvo. Uz sve to bit će prilike za druženje i međusobno i sa učenicima iz tamošnje škole - kazala je Jadranka Junačko, voditeljica projekta i mentorica skupine koja ove subote kreće put Ubede, a povodom čega je sinoć u Tehničkoj školi održan i roditeljski sastanak.
Učenici su smješteni u obiteljima, a kroz projekt su pokriveni svi troškovi. Od odlaska učenika, avionskih karata, smještaja, troškova prakse, do samog džeparca za učenike koji se razlikuje ovisno o zemlji u koju odlaze, ali koji je, tvrde u školi, dovoljan za razdoblje u kojem će učenici tamo boraviti.
Dosadašnja iskustva učenika su pozitivna, pa ne treba sumnjati ni da će i učenici koji ovaj vikend odlaze nakon tri tjedna iz Ubede stići s puno pozitivnih iskustava. - Prilika je to i za steći određena druga, životno vrijedna iskustva - kazala je još ranije Junačko dodajući kako i iskustva življenja u drugoj sredini, s drugačijom kulturom i načinom poimanja života i rada, uz komunikaciju na stranom jeziku, predstavljaju isto tako vrijedne vještine i znanja.
- S Kompasom smo startali 1. lipnja prošle godine, a projekt - koji učenicima ne nudi isključivo iskustva stečena na stručnoj praksi u inozemstvu - traje 20 mjeseci. Proces je zapravo puno kompleksniji, a u svakom njegovo dijelu učenici uče i stječu važna iskustva za daljnji život i rad. Primjerice, za sudjelovanje u projektu učenici su pisali zamolbe i motivacijska pisma, što su vještine koje će im biti potrebne, a s kojima se do sada nisu susretali. Odlaskom na stručnu praksu uče raditi u timu, susrest će se sa samostalnim ispunjavanjem dokumenata, imati priliku svladati rad na daljinu. Sve su to određeni oblici učenja određenih vještina kojima želimo poučiti naše učenike kako bi bili spremniji za ono što ih očekuje sutra - ističu u Tehničkoj školi, iz koje su po prvi puta ove godine dio učenika odlučili poslati i na puno dulje razdoblje od tri tjedna.
Naime, ističu, vani je normalno da učenici odlaze u druge zemlje na stručnu praksu i po više mjeseci. Iako su i u ovoj brodskoj školi prije nekih sedam osam godina, od njihovih partnera iz Španjolske, dobili prijedlog o razmjeni učenika na trajanje od četiri mjeseca - tada nisu bili spremni na takav korak. No ove godine odlučili su se za pomake. Po prvi puta učenike su na stručnu praksu poslali na dva mjeseca. Tako su nedavno put Slovenije otišla dva učenika škole, a ne treba sumnjati kako će i u budućnosti svojim učenicima donositi pomake u stjecanju znanja.
Tehnička škola u Slavonskom Brodu, zbog kvalitetne pripreme i realizacije projekata mobilnosti, dobila je priznanje zahvaljujući kojem u razdoblju do 2020. godine ne mora prolaziti strogu selekcijsku fazu. Već sada rade pripreme za iduću godinu. Sudeći po dosadašnjim uspjesima ne treba niti sumnjati kako će realizacijom i tih ideja i programa učenicima ove škole omogućiti nove i drugačije pristupe u svladavanju znanja i vještina.