/ 38
1994
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Nakon tri tjedna boravka u Špaljolskoj jutros u u Slavonski Brod stigli učenici slavonskobrodske Tehničke škole koji su u gradu Ubedi proteklih dana obavljali poslove stručne prakse.
Njihov put u Španjolsku dio je projekta Erasmus plus - Kompas čiji je nositelj Tehnička škola Slavonski Brod, a njeni partneri Elektrotehnička i ekonomska škola Nova Gradiška te Tehnička škola Karlovac. Vrijednost kompletnog projekta, koji osim stručne prakse u Španjolskoj obuhvaća i stručnu praksu u Njemačkoj, Sloveniji, Austriji, Irskoj i Finskoj, iznosi 198.179 eura.
I dok će neki učenici tek krenuti na putovanje, ovi koji su se vratili iz Španjolske puni su dojmova. - Vrijeme nas nije baš služilo, ali sve u svemu iskustvo je to koje ćemo pamtiti i kojeg ćemo se uvijek sjećati - gotovo uglas su svi kazali. Njih trinaest, polaznici zanimanja arhitektonski tehničar, u španjolsku Ubedu otišlo je 23. ožujka, a nakon što su stigli i smjestili se kod tamošnjih obitelji koje su ih prihvatile te izleta u Malagu koji su imali odmah dan po dolasku, krenuli su na stručnu praksu. Svakim radnim danom od 8 do 14 sati radili su na jednom imanju, gdje su pomagali u izradi uzvisine od prirodnih materijala, radili stepenice, pravili cigle i prirodnu žbuku. - Posebno zanimljiv je bio posao izrade blokova od pijeska, vode i slame. Slamu smo prvo morali usitniti u stroju za usitnjavanje, dok smo zemlju prosijali. Zatim smo to sve pomiješali u jednu masu, koju su učenici gazili nogama, a potom smo tu smjesu utisnuli u kalupe kako bismo dobili blokove - objasnili su učenici postupak rada jedanaestog dana boravka u Španjoslkoj na fb stranici EuroKompas. Osim cigli koje su sami izradili koje su upotrijebili u izradi stubišta u čijem su projektiranju sudjelovali, učenici su imali priliku napraviti i koristiti žbuku od prirodnih materijala.
Pa iako su prvenstveno u Ubedu išli kako bi radili i stjecali određena iskustva učenici su imali prostora i za slobodne aktivnosti. Tako su osim Ubede, u kojoj su boravili, imali priliku obići još neka mjesta u bližoj, ali i daljoj okolici. - Slobodan dan smo iskoristili za obilazak Seville. Uz malu kišu uspjeli smo vidjeti znamenitosti koje nam Sevilla donosi. Posjetili smo Parque de María Luisa, Plaza de Espana trg, Catedral de Santa María de la Sede, Torre del Oro - napisali su 15 dana svog boravka u Španjolskoj. Prije toga bili su i u Malagi, Granadi i Alhambri, a u blizini Ubede imali su priliku posjetiti najveću tvornicu maslinovog ulja u regiji. Tamo su, kažu, doznali kako je Španjolska jedna od najvećih zemalja izvoznika maslinovog ulja te da u prosjeku svaki stanovnik Španjolske godišnje konzumira 20 litara maslinovog ulja. Čak 70% proizvodnje maslinovog ulja je u vlasništvu puno malih proizvođača, udruženih u zadruge, a 30% je u privatnom vlasništvu.
Još uvijek zbrajajući dojmove tek su rekli kako su se zadnjeg radnog dana sa svojim domaćinima oprostili druženjem uz roštilj koji su oni priredili te su dodali da svim kolegama preporučuju da se za ovakve projekte u školi kandidiraju jer sve viđeno i naučeno je iskustvo koje će pamtiti.