1503
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Tehnička škola u Slavonskom Brodu još od 2009. godine sudjeluje u projektu mobilnosti učenika, a ove godine kroz projekt Erasmus plus - Kompas pomakli su granice svojih dosadašnjih aktivnosti. Prema onome što su istaknuli u školi, jedan od iskoraka je taj da će po prvi puta ove godine njihova dva nastavnika poučavati u zemljama Europske unije. Drugi iskorak koji čine u sklopu Kompasa, 198.179 eura vrijednog projekta, jeste duljina boravka učenika na stručnoj praksi u zemljama EU.
- Vani je normalno da učenici odlaze u druge zemlje na stručnu praksu i po više mjeseci. Mi smo prije nekih sedam osam godina, od naših partnera iz Španjolske, dobili prijedlog o razmjeni učenika na trajanje od četiri mjeseca. Tada nismo bili spremni na to, ali ove godine po prvi puta šaljemo naše učenike na dva mjeseca u zemlju EU gdje će raditi na stručnoj praksi, ali i steći određena druga, životno vrijedna iskustva - kazala je Jadranka Junačko, voditeljica projekta u kojem, uz Tehničku školu Slavonski Brod, sudjeluju i Elektrotehnička i ekonomska škola Nova Gradiška te Tehnička škola Karlovac. Riječ je o strukovnim školama koje i kroz ovaj projekt mobilnosti učenika te zajedničkom suradnjom potiču nužne promjene u strukovnom obrazovanju.
Projekt traje ukupno 20 mjeseci. I dok je jedan njegov dio već odrađen, ovih dana slijedi nastavak. Pred učenicima i nastavnicima Tehničke škole odlazak je u Sloveniju, Austriju i Španjolsku.
- S Kompasom smo startali 1. lipnja prošle godine, a veliki dio aktivnosti nastavljen je u ovoj godini. Riječ je o projektu koji učenicima ne nudi isključivo iskustva stečena na stručnoj praksi u inozemstvu. Proces je zapravo puno kompleksniji, a u svakom njegovo dijelu učenici uče i stječu važna iskustva za daljnji život i rad. Primjerice, za sudjelovanje u projektu učenici su pisali zamolbe i motivacijska pisma, što su vještine koje će im biti potrebne, a s kojima se do sada nisu susretali. Odlaskom na stručnu praksu učit će raditi u timu, susrest će se sa samostalnim ispunjavanjem dokumenata, imati priliku svladati rad na daljinu. Sve su to određeni oblici učenja određenih vještina kojima želimo poučiti naše učenike kako bi bili spremniji za ono što ih očekuje sutra - ispričala je Junačko, dodajući kako i iskustva življenja u drugoj sredini, s drugačijom kulturom i načinom poimanja života i rada, uz komunikaciju na stranom jeziku, predstavljaju isto tako vrijedne vještine i znanja.
- Reakcije naših učenika koji su već bili u drugim zemljama su iznimno pozitivne, a ono što je zamjetno je kako se velika većina njih, nakon ta dva - tri tjedna vrati puno samouvjerenija - dodala je voditeljica projekta u kojem sudjeluje 66 učenika, šest osoba u pratnji učenika, šest sudionika nastavnog i nenastavnog osoblja te dva nastavnika u aktivnosti poučavanja.
Sredstvima dobivenim za ovaj projekt, koji je slavonskobrodskoj Tehničkoj školi do sada najveći u kojem sudjeluje, pokriveni su svi troškovi. Od odlaska učenika, avionskih karata, smještaja, troškova prakse, do samog džeparca za učenike koji se razlikuje ovisno o zemlji u koju odlaze, ali koji je, tvrde u školi, dovoljan za razdoblje u kojem će učenici tamo boraviti.
I dok se putnici za Sloveniju, Austriju i Španjolsku već znaju, oni koji žele u Dublin (Irska) i Kouvolu (Finska) morat će još pričekati. Naime, u tijeku je selekcijski postupak u kojem će kandidati morati napisati životopis i motivacijsko pismo. Tek po završetku selekcijskog postupka znat će se kojih će 17 učenika u rujnu krenuti put Irske i Finske.
Ono što se već sada zna jeste kako je Tehnička škola u Slavonskom Brodu, zbog kvalitetne pripreme i realizacije projekata mobilnosti, dobila priznanje zahvaljujući kojem u razdoblju do 2020. godine ne mora prolaziti strogu selekcijsku fazu. Već sada rade pripreme za iduću godinu. Sudeći po dosadašnjim uspjesima ne treba niti sumnjati kako će realizacijom i tih ideja i programa učenicima ove škole omogućiti nove i drugačije pristupe u svladavanju znanja i vještina.