711
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - „Kreativni i neovisni" naziv je natječaja povodom kojeg su danas u Velikoj vijećnici Požeško-slavonske županije, dožupan Ferdinand Troha i ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo, Mato Matijević, dodijelili nagrade osnovnoškolcima i srednjoškolcima.
Riječ je o natječaju koji bude održan povodom obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti, a koji je namijenjen učenicima od petih do osmih razreda osnovnih škola te srednjih škola u Požeško-slavonskoj županiji.
- Današnjom dodjelom nagrada završava deseti po redu natječaj koji je jedinstven na području Republike Hrvatske. Njegov je cilj da učenici pokažu svoje znanje i stav prema sredstvima ovisnosti, da se pozitivno dokažu, istaknu svoje sposobnosti i afirmiraju pozitivne te zdrave stavove kao i životni odabir. Odabrani su najbolji radovi u svakoj kategoriji, a posebno se ove godine istaknula instalacija u okolišu što su izradile učenice Ekonomske škole Požega te zaslužno osvojile prvo mjesto u toj kategoriji. Kao i prethodnih godina, Zavod je osigurao nešto više od 12 tisuća kuna u obliku poklon bonova. - kazao je ravnatelj Matijević, zahvaljujući svima na sudjelovanju.
S nekoliko riječi obratio se i dožupan Požeško-slavonske županije, Ferdinand Troha, koji je naglasio kako je ovo iznimno bitan natječaj za Županiju i njezine učenike.
- Kako je rečeno, već deset godina naša je županija jedinstvena po tom projektu i u tom vremenu mentori sa svojim učenicima nastoje biti kreativni. Rekao bih, da na poseban način afirmiraju zdrave forme života i govore ne ovisnostima. Ovisnosti su jasne bolesti današnjice, sve ih je više i sve su kompleksnije, ali ostaje činjenica i nada da će mladi prepoznati njihove opasnosti. - zaključio je dožupan Troha.
Da su riječi dožupana istinite, posebno u vrijeme koronavirusa, potvrdio je ranije za SBplus psiholog Odjela za prevenciju ovisnosti požeškog Zavoda za javno zdravstvo, David Zombori.
- Posljednje dvije godine povećane su razine stresa u populaciji i - posljedično - narušeno je mentalno zdravlje ljudi. Strah i neizvjesnost, osjećaj egzistencijalne ugroze, naročito duljeg trajanja, uz istovremeno smanjenu mogućnost ostvarivanja podrške na tradicionalni ljudski način (socijalni kontakt s prijateljima, obitelji, zajedničke aktivnosti i slično), neupitno dovodi i do porasta ovisničkih ponašanja. Zbog lockdowna, gašenja praktički svih oblika zabave, povećala se i subjektivna dosada, što je još jedan čimbenik koji može dovesti do traženja uzbuđenja te eksperimentiranja sa sredstvima ovisnosti. Prekaljeni ovisnici, tražili su mogućnosti poput organiziranog kartanja po privatnim objektima te su istraživali mogućnosti internet klađenja i kockanja. - pojasnio nam je psiholog.
Unatoč tome, veseli činjenica kako su neki ipak potražili pomoć, a za nadati se kako će mlađe generacije birati 'pravi put' bez opojnih sredstava koja izazivaju ovisnosti s kojima pojedinci i umiru.
Da na mladima svijet ostaje, pokazalo je 97 učenika s 24 mentora iz devet osnovnih i pet srednjih škola koji su svoj doživljaj ovisnosti, ali i kako biti protiv nje izrazili plakatom, likovnim radom, instalacijom, fotografijom ili jednominutnim filmom vodeći se temama: „Što različite ovisnosti čine pojedincu, obitelji ili društvu?" te „Imam(o) stav i kažem(o) NE.!".
Županijsko povjerenstvo u sastavu Jasmine Kovačević, Monike Puljašević, Jagode Kovačić i Danijele Starčević, nagradilo je 60 učenika koji su se našli na prvom, drugom i trećem mjestu te njihove škole s iznosom od tisuću kuna koji će biti uplaćeni na njihove račune.
Tko su ovogodišnji pobjednici moguće je pronaći u PDF dokumentu koji se nalazi u prilogu ovoga članka.