3734
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Najbolji ovogodišnji maturant slavonskobrodske Gimnazije „Matija Mesić", a sada slobodno možemo reći i svih srednjih škola u Slavonskom Brodu ne prestaje nizati uspjehe u matematici i kemiji na međunarodnim natjecanjima. Borni Šimiću koji je, prije polaska na svjetske olimpijade u matematici i kemiji, dao izjavu i SBplus-u, već sada predviđaju blistavu budućnost i bogatu karijeru.
- Sva su natjecanja prekrasna iskustva jer na njima se družimo s ljudima istih interesa. Radno okruženje u gimnaziji uvijek je bilo poticajno i mogao sam se u potpunosti posvetiti predmetima koji me zanimaju. Nastavit ću se obrazovati u Zagrebu na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, a diplomski studij želim upisati negdje izvan Hrvatske. - kazao je Borna Šimić krajem lipnja na dodjeli nagrada u svojoj Gimnaziji.
Na jubilarnoj, 50. Međunarodnoj kemijskoj olimpijadi u Bratislavi i Pragu, koja je završila u subotu, hrvatski maturanti osvojili su dvije srebrne i dvije brončane medalje. Sa srebrnim medaljama u nedjelju se u Hrvatsku vraćaju Ilija Srpak iz Prve gimnazije Varaždin i Janko Čivić iz III. gimnazije Osijek, a sa brončanima Matko Petrović iz XV. gimnazije Zagreb i Borna Šimić iz Gimnazije „Matija Mesić” Slavonski Brod, piše Index.hr.
Ista je četvorka ove godine u travnju predstavljala Hrvatsku na 52. Međunarodnoj Mendeljejevoj kemijskoj olimpijadi u Bjelorusiji.
„Borna je sudjelovao i na međunarodnim matematičkim olimpijadama, a Ilija je po broju sudjelovanja na međunarodnim natjecanjima iz kemije, astrofizike i drugih područja pravi rekorder - ovo mu je jedanaesto po redu međunarodno natjecanje", izvijestio je Tomislav Portada, kemičar s Instituta Ruđer Bošković, jedan od mentora koji je pripremao učenike za Olimpijadu.
Učenike su na putu pratili Branka Zorc, akademik Tomislav Cvitaš i Branimir Bertoša koji su ujedno i voditelji grupe znanstvenika, nastavnika i studenata koja je natjecatelje pripremala za sudjelovanje na kemijskoj olimpijadi.
Međunarodna kemijska olimpijada godišnje je natjecanje za najtalentiranije srednjoškolce iz cijelog svijeta koji se, okupljeni u četveročlane timove, natječu u praksi i teoriji.
Cilj olimpijade je potaknuti zanimanje učenika za kemiju, ali i kontakte između učenika i mladih znanstvenika različitih nacionalnosti, a njezino se prvo izdanje održalo u Pragu 1968. godine.
Eto, takvi genijalci koji stvaraju, otkrivaju i čine pravo, ne da neće dobiti doček, nego se za njih jedva i zna, a kamoli postati počasni građani kao neki primitivci inteligencije sobne žarulje. Panem et circenses...