/ 26
3262
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Glazbena škola u Slavonskom Brodu ugostila je danas na svojoj pozornici brojne učenike, nekadašnje i sadašnje nastavnike, ravnatelje brodskih osnovnih i srednjih škola te uzvanike iz Grada i Županije povodom svečane proslave stotog rođendana brodske Gimnazije "Matija Mesić".
SBplus ranije je ovog tjedna izvijestio s otvorenih vrata Gimnazije o brojnim radionicama, predavanjima i izložbama koje su gosti mogli vidjeti u prostorijama škole u naselju Slavonija I povodom slavlja stote obljetnice.
Središnji svečani program održan danas obilovao je pjesmom, plesom, glumom i recitacijom, a učenici prirodoslovno-matematičkog, općeg i jezičnog usmjerenja pokazali su kako im njihova gimnazija pruža priliku za stjecanje znanja, ali i za usavršavanje talenata i posebnih vještina.
- Gimnazija Matija Mesić kroz ovih sto godina se mijenjala, transformirala i prilagođavala, ali je čitavo vrijeme zadržala izvrsnost. Budućnost u kojoj tehnološke promjene mijenjaju percepciju znanja, mijenja se paradigma poučavanja što stavlja pred gimnaziju iznimno tešku zadaću pripremanja učenika za studiranje i život. Mi se ne plašimo budućnosti, ne bojimo se promjena zato što imamo nastavnike koji su naše jamstvo uspjeha. Kreativnost, inovativnost, logičko zaključivanje i kritičko mišljenje osnovne su kompetencije kojima želimo naučiti našu djecu. - poručio je ravnatelj gimnazije, Zlatko Markovinović.
Čestitku svojoj gimnaziji za stoti rođendan Ravnatelj je iskazao izrekom upućenom nastavnicima i roditeljima koja kaže „Nemojte limitirati djecu onime što ste vi naučili". To su djeca rođena u nekim drugim vremenima, kazao je zaključno.
Zamjenik gradonačelnika, Hrvoje Andrić, koji je po struci također profesor njemačkog i engleskog jezika, dobro se snašao među svojim kolegama. Govorio je o vremenu kada je gimnazija nastala i ideji koje su je kroz stoljeće rada nosile i vodile.
- Samostanski brodski kroničar zapisao je 1918. godine „rat se nastavlja, narodi padaju, pokrajine se pustoše, mira ni na vidiku... pred nama su jad, bijeda i nered". Već 3. ožujka iste godine taj je kroničar zabilježio kako se u Brodu osniva Realna gimnazija. Dvjesto učenika i njihovi profesori nakon svečane mise i otvaranja gimnazije, već su sljedećeg dana započeli nastavu. U takvim je vremenima nastala brodska gimnazija, ali se otad samo razvijala i napredovala. Razvijala se i ideja na kojoj je ona osnovana, ideja boljeg i kvalitetnijeg obrazovanja u našem gradu. Razvila se u Pedagošku akademiju, Strojarski fakultet, Veleučilište i Fakultet za odgojno-obrazovne znanosti i evo sto godina nakon osnutka razvila se u ideju brodskog sveučilišta. I upravo je to glavni pokazatelj da nema jače i moćnije sile na ovom svijetu od ideje čije vrijeme je došlo. Želim vam da i u narednih sto godina najbolje sinove i kćeri našeg grada i županije nastavite odgajati u duhu i ideji u kojima ste osnovani. - kazao je u impresivnom govoru Hrvoje Andrić te zaključio kako Slavonski Brod uz gimnaziju i njezine učenike može, hoće i zaslužuje bolje.
Kao najveću vrijednost brodske gimnazije, zamjenik župana, Damir Mirković, proglasio je sve bivše i sadašnje učenike koji su uvijek najbolji u onomu što rade, a u gimnazijskim klupama ostavili su najljepše dane svoje mladosti.
Upravo tim učenicima koji su izveli današnju himnu, odglumili i otplesali jedan nastavni dan u školi, otpjevali domaće i strane hitove, najviše čestitamo ovaj dan te im želimo da uvijek i u životu budu tako pametni, lijepi, duhoviti, dobri, kreativni i zabavni kao što su danas bili na pozornici pred ponosnim nastavnim djelatnicima stoljetne Gimnazije „Matija Mesić".