SLAVONSKI BROD - Ovih dana očekuje se odluka resornog ministarstva o imenovanju 25 centara izvrsnosti na području Hrvatske. Rezultate ove odluke s nestrpljenjem očekuju i u slavonskobrodskoj Tehničkoj te Srednjoj školi "Matija Antun Reljković". Naime, ove dvije škole Brodsko-posavska županija prijavila je za regionalne centre kompetencija koji se osnivaju u sklopu reforme strukovnog obrazovanja, za što je na državnoj razini osigurano milijardu kuna iz EU fondova.
Tehnička škola prijavljena je za regionalni centar komeptencije iz strojarstva, a SŠ "Matija Antun Reljković" na području poljoprivrede.
- Prema nama dostupnim informacijama radna skupina vijeća za strukovno obrazovanje utvrdila je kako su se na ovaj javni poziv javile 42 škole, s tim da je 41 kandidatura valjanja. Među valjanim kandidaturama nalaze se obe naše škole. Slijedi postupak ocjenjivanja dostavljenih razvojnih planova i onda samo imenovanje 25 centara koje treba uslijediti sredinom srpnja - kazala je Anica Vukašinović, pročelnica brodsko-posavskog županijskog Upravnog odjela za obrazovanje.
Važnost osnutka ovih centara kompetencije za strukovno obrazovanje višestruka je. Škole, koje budu odabrane, dobit će novu opremu, nove smještajne kapacitete, učenicima će biti ponuđeno više praktičnog rada te ulazak u svijet rada kroz tjesniju suradnju sa poslodavcima. - Mi smo zapravo bukvalno postali centar za obuku ljudi koji idu raditi u Njemačku. Moje kolege i ja po godinu, dvije, tri obučavamo završene srednjoškolce, kod nas steknu potrebno znanje i onda odlaze u Njemačku jer je tamo veća plaća. Ja im to ne zamjeram.
Ali Njemačka im može dati veću plaću jer je dobila obučenog čovjeka koji odmah ulazi u proizvodnju. Mi, s druge strane imamo mlade ljude koji su iz srednjih škola došli bez gotovo ikakve prakse i mi ih, za vrijeme dok ih obučavamo, dok od njih nemamo samostalnog radnika, moramo plaćati kao i pravog majstora - još ranije je, za SBplus, kazao Nikola Veočić iz slavonskobrodske Alatnice, apostrofirajući na taj način problem s kojim se susreću hrvatski poslodavci.
A upravo bi Centri kompetencije trebali riješiti taj problem, jer bi u njima učenici trebali dobiti priliku učiti u uvjetima kakvi će ih kasnije dočekati na radnim mjestima. S tako stečenim iskustvima sigurno će i poslodavci biti spremniji zapošljavati ove mlade ljude, koji bi u tom slučaju bili uistinu spremni za tržište rada.
Ništa manje važan nije niti podatak kako Centri kompetencije donose i velika financijska sredstva koja po pojedinoj školi dosežu iznos i do 50 milijuna kuna.- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -