SLAVONSKI BROD - Ove godine, na ljetnom roku državne mature, samo Hrvatski jezik i matematiku nije položilo čak 8.748 srednjoškolaca. Među njima je i 1041 Gimnazijalac, najviše do sada, kojima je državna matura ujedno i završni ispit. Svi oni od jučer od 12 sati mogu prijaviti polaganje državne mature na jesenskom roku.
Od ukupno 1130 maturanata državnu maturu ove je godine polagalo njih ukupno 790. Od toga je njih 528 maturu i položilo, što je postotak od 66,8 posto.
Među njima će biti i srednjoškolci s područja Brodsko-posavske županije koji nisu prošli 'u prvom krugu'. A koliko je takvih doznali smo u Upravnom odjelu za obrazovanje, šport i kulturu Brodsko-posavske županije. Od ukupno 1130 maturanata državnu maturu ove je godine polagalo njih ukupno 790.
Od toga je njih 528 maturu i položilo, što je postotak od 66,8 posto. Prolaznost u gimnazijskim programima je visokih 94,2 posto. Naime, od 310 Gimnazijalki i Gimnazijalaca koji su polagali Državnu maturu njih 292 je ispite i položilo na ljetnom roku. Prolaznost u strukovnim školama je ispod 50 posto. Naime, maturu je polagalo 480 učenika, a položilo ju je 236 učenika od ukupno prijavljenih učenika strukovnih škola što je 49,2 posto.
- Ako bismo ovaj uspjeh uspoređivali s onim koji su na državnoj maturi postigli maturanti iz drugih dijelova Hrvatske mogli bismo reći da smo u prosjeku. S tim da je prolaznost u gimnazijskim programima puno više od strukovnih škola što govori o tome da su temelji znanja u tim programima puno jači. No, ne možemo biti nezadovoljni niti rezultatima u strukovnim školama koje iz godine u godinu sve više prate 'gimnazijsko znanje - kazala je Anica Vukašinović, pročelnica brodsko-posavskog Upravnog odjela za obrazovanje, šport i kulturu.
Ipak, ove godine, ponovljeno je to više puta, rezultati su, ukupno gledajući, nikad lošiji. 'Prosvjetari', uz sve što je do sada rečeno o Državnoj maturi, dodaju kako bi trebalo vidjeti rade li pitanja oni koji su svakodnevno s učenicima u kontaktu ili su ona produkt znanstvenika koji u radu s učenicima i nemaju previše iskustva. Mišljenja su kako bi se upravo tu trebao tražiti jedan od glavnih uzroka nesrazmjera zaključnih ocjena i uspjeha na državnoj maturi. No, onima koji su na ljetnom roku pali to više i ne znači puno.
Ono što ih čeka je prvo prijava ispita na jesenskom roku. Prijavljivanje ispita počelo je jučer, 20. srpnja u 12 sati i traje do 31. srpnja također do 12 sati. Rok za promjenu prijavljenih ispita ili razine prijavljenih ispita je od 31. srpnja do 6. kolovoza, isto kada traje i rok za odjavu prijavljenih ispita u jesenskom roku. Baš kao i kod poviše spomenutog procesa naknadnih prijava i u ova dva slučaja učenici obrasce za promjenu ili odjavu ispita predaju Školskom ispitnom povjerenstvu, a ostali pristupnici u NCVVO. Obrasci se mogu preuzeti ovdje.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
1234521.07.2019. u 14:13
Nisam skuzio poantu članka...nisu li oni koji upišu gimnaziju, to učinili s ciljem polaganja mature i upisivanja fakulteta? U strukovnim skolama oni koji planiraju na faks, znači onaj manji postotak je položio maturu... jeli čudno da netko hoće biti elektrotehnicar,... Prikaži sve ili veterinarski tehničar...a na maturu ode fore radi...autore, de izguglaj koliko onih koji su iz gimnazije upisali faks i koliko onih koji su upali na faks iz strukovnih škola završi faks...bio bi to zanimljiv podatak, a ne kao ovaj, gdje gimnazijalca od prvog razreda pripremaš za maturu...i onda se čudiš ko pura dreku kako su ipak bolje prošli na maturi od ostalih... a još je zanimljivije koliko bolje prolaze na maturi iz privatne nego li iz javne gimnazije... neć
-