933
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - U Galeriji „Ružić“ jučer je, u sklopu BrodTech konferencije, predstavljen projekt „Plastenik za automatiziranu kontrolu rasta biljke“. Riječ je o tehnološkoj inovaciji koja bi svoju primjenu uskoro mogla pronaći i u poljoprivredi Brodsko-posavske županije. O tome te o klimatskim promjenama i drugim čimbenicima koji utječu na sveukupno gospodarstvo govorila su trojica predavača: Roko Lukenda i Šimun Posavac iz informatičke udruge INNCRO-IT te Vehid Ibraković, profesor strukovnih predmeta u Srednjoj školi „Matija Antun Reljković“.
Predavanje, inovacije, poljoprivreda - pomislili biste da se iza gore navedenih imena kriju neki zreli ljudi, s godinama staža u tome području. Međutim, Roko Lukenda i Šimun Posavac dokaz su, bez imalo patetike i fraziranja, da svijet ostaje na mladima. Ljudi koji danas stvaraju „high-tech“ poljoprivredu - i ne samo to - još idu u srednju školu (Šimun, u Tehničku školu Slavonski Brod) ili su je nedavno završili (Roko, slavonskobrodsku Gimnaziju).
Za manje upućene, plastenici s mogućnošću kontrole uvjeta već postoje, pa su svi okupljeni, a osobito učenici Poljoprivredne škole, nestrpljivo čekali da čuju kakvu su to novinu ovi mladići u suradnji s prof. Ibrakovićem uveli.
- Danas vam predstavljamo plastenik za kontrolu rasta biljke. Naša inovacija, koja je izvedbeno dosta kompleksna, jest mogućnost da se rast biljke u plasteniku kontrolira modulacijom klime, odnosno „podešavanjem“ čimbenika kao što su temperatura, vlaga, prozračnost i ultraljubičasto zračenje - kazao je Roko te objasnio kakvu korist od tog „gadgeta“ mogu imati slavonski poljoprivrednici.
- Moći stvoriti klimu kakva je potrebna za uspješan rast biljke danas je prijeko potrebna. Suočeni smo sa stalnim i nepredvidivim promjenama klime, koje su čak dovele do toga da se više ne mogu uzgajati i neke autohtone biljne vrste. Sada će se to možda opet moći. Doduše, naš prototip još nema sve zamišljene mogućnosti, ali kad i to postignemo, osoba koja zasadi biljku u plasteniku moći će joj prilagođavati uvjete 24 sata dnevno.
Vođeni vlastitim primjerom, članovi udruge INNCRO-IT svjesni su onoga što znaju sve napredne zemlje: s inovacijama i edukacijom u području IT-a nema odlaganja. Zato su se povezali s profesorom Ibrakovićem, zaduženim za „poljoprivredni“ dio priče, kako bi se njihova inovacija odmah prezentirala učenicima, budućim korisnicima te nove tehnologije. I to povezivanje poduzetništva s obrazovnim sustavom dio je njihove inovacije.
- Plan je da svojim radom djelujemo na gospodarstvo. Ove godine odabrali smo sektor poljoprivrede, sljedeće ćemo neki drugi, i svakome želimo dati nešto novo. Povezavši se sa školom, omogućujemo učenicima da se s nekim najnovijim dostignuća u svojoj branši upoznaju u Slavonskom Brodu - iznio je Roko ambiciozan plan projekta.
Šimun Posavac upoznao je prisutne sa svojim dijelom ovog složenog posla.
- Programer sam i u projektu sam se bavio elektronikom, koja mi je bila najveći izaov, te sam izradio sustav za aplikaciju. Moći ćete, primjerice, na SD kartici pohraniti sve podatke na određeno vrijeme.
Za „simbiozu“ visoke tehnologije s poljoprivrednim kulturama pobrinuo se agronom, prof. Ibraković.
- Rokov i Šimunov izum omogućio je da je već postojeća mogućnost kontrole ujveta u plastenicima bude potpuna. To znači da, primjerice, ako ovdje želim uzgojiti mediteransku biljku, stvaranjem njoj adekvatnih klimatskih uvjeta to mogu uspješno postići, a da ne zagađujem okoliš. Mislim da je to jako važno ako težimo k stvaranju boljeg svijeta i bolje klime. Također, to uvijek napominjem, poljoprivredna proizvodnja nije samo ona u velikim plastenicima i površinama, nego i ona mala, „privatna“, a aktualne krize i promjene mogle bi nas sve više tjerati upravo u taj oblik. Prepoznavši mogućnost vrlo skore primjene ove tehnologije u proizvodnji, kao i upoznavanja naših učenika s njom, odmah sam s radošću prihvatio poziv za suradnju u ovom projektu.
Ova će inovacija, kako su najavili predavači, uskoro biti predstavljena u Tehničkom muzeju u Zagrebu. Ta činjenica govori o značaju rada ovih mladih ljudi, koji su pokazali da u svijetu suvremenih tehnologija i gradovi poput Slavonskog Broda imaju potencijal.
Konferencija BrodTech održava se od 15. do 17. rujna 2022. Uključivat će niz aktivnosti i predavanja iz područja tehnologije i informatike, koji će se održati u prostorima Kazamata i Galerije „Ružić“.
Zapravo ne kužim u čemu je inovacija jer kontrola parametara u plastenicima putem mobilnih aplikacija već odavno se primjenjuje u suvremenim, dobro opremljenim plastenicima pri čemu je na plastenike primjenjen modificirani princip daljinske kontrole 'pametne' kuće.