POŽEGA - Opće je poznato kako u današnje vrijeme profesori i učitelji vode 'rat' s učenicima po pitanju korištenja mobitela u školi - radilo se o osnovnoj ili srednjoj - jer se nalazimo u vremenu kada u već u ranijoj dobi roditelji daju djeci vlastite mobitele. Uglavnom je razlog tomu što djecu navikavaju na smirivanje mobitelom, odnosno, puštanjem pjesmica, crtića i raznoraznih emisija preko You Tube kanala.
Da u današnje vrijeme djeca ne zaostaju za tehnologijom, nego znaju i više nego ljudi starije životne dobi, pokazalo je to istraživanje medijske pismenosti koje je provodila Udruga Humanum iz Požege, od rujna 2021. do prosinca, pod vodstvom psihologinje Ive Grgić.
Tema je ovo koja se pojavila jučer u medijima, no nije vezana za Hrvatsku. Naime, kako prenosi tportal.hr u jednoj srednjoj školi u Sydneyu (Australija) zabilježili su dramatično smanjenje problema s ponašanjem te povećanje fizičkih aktivnosti među učenicima nakon što su postrožili pravila korištenja mobitela.
Kako prenose, učenici smiju ponijeti mobitel u školu, no zabranjeno im je njihovo korištenje u prostoru obrazovne ustanove. Prvi rezultati su pokazali kako je uvođenjem te zabrane problem s korištenjem mobitela na nastavi pao za 90 posto, što je uključilo i pad zlostavljanja online putem.
O ovoj temi odlučili smo razgovarati s profesoricom filozofije te njemačkoga jezika i književnosti, ujedno, magistricom specijalisticom glotodidaktike, Martinom Budimir iz Kutjeva. Naime, ona nam je otkrila kako je to zapravo 'boriti' se s problemom korištenja mobitela tijekom nastave te smatra li da bi i hrvatske škole trebale uvesti slične zabrane.
- Iako sam bila velika protivnica mobitela u školi i zbog svih onih kojima sam to zamjerala, riskiram ispasti licemjerna, dvije su stvari utjecale na promjenu moga stava. Kao odgojno-obrazovna radnica naučila sam učiti, prihvaćati promjene i priznati greške. To ne znači odustati od svojih principa, nego shvatiti da 'sve teče', svijet oko nas, pa i mi sami se mijenjamo te tako omogućavamo napredak. Prije dva je dana moj, sada dvadesetogodišnji sin rekao da djeci do 15. godine ne treba davati pametne telefone i nekontrolirani pristup internetu jer je sada svjestan svih opasnosti toga. Bio je to komentar na dječaka iz Velike Britanije kojem su toga dana zbog posljedica ispunjavanja izazova na društvenoj mreži isključili aparate. I moj je sin s vremenom promijenio mišljenje i priznao nam da, bar u tome, nismo pogriješili u odgoju. Zašto sam ja promijenila stav? Koja su to dva razloga? Prvi je razlog nastava na daljinu u kojoj smo svi bili prisiljeni naglo se „digitalizirati“, naučili smo pametno i u obrazovne svrhe koristiti digitalne alate i prešli smo neke prepreke u svojim glavama. Dogodilo bi se to svakako, ali puno sporije. Drugi je razlog uvođenje bežičnog interneta u mojoj školi. Ako sam ranije i željela obogatiti nastavu digitalnim vježbama ili igrama, uvijek je tu bilo moralno pitanje smijem li od učenica i učenika tražiti korištenje njihovog mobilnog, u pravilu preskupog interneta. Danas smatram korištenje pametnih telefona u pametne svrhe i na pametan način itekako korisnim jer su ostvareni svi uvjeti za to. Online vježbe i igre nastavu čine zanimljivijom i podižu razinu interaktivnosti, a sadržaji i izvori informacija na internetu ono su što je učenicama i učenicima blisko, a na nama je da ih naučimo koristiti ih na pametan način. Medijska pismenost treba dobiti još više prostora u odgojno-obrazovnom sustavu. I za kraj, važno je postaviti granice te znati kada se i za što mobiteli smiju koristiti. Naravno, sve s mjerom jer nastava na daljinu pokazala je kako učenice i učenici, itekako, mogu biti prezasićeni digitalnim sadržajima. - za PLUSportal kazala je mr. Martina Budimir.
Iako je mišljenje profesora u ovakvim situacijama veoma bitno, važno je i mišljenje roditelja čija djeca imaju vlastite mobitele i nose ih u škole. Iz tog razloga, odlučili smo putem ankete pitati i naše čitatelje smatraju li da je zabrana korištenja mobitela u školama dobra ideja, odnosno, treba li Hrvatska slijediti primjer Australije, ali i susjedne nam Srbije u kojoj su dvije škole u ožujku 2022. godine uvele takvo pravilo.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -