1094
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Pet stranaka koje su u potpunosti rezultat kreativnosti učenika završnih razreda pokušat će uvjeriti 610 učenika Tehničke škole Slavonski Brod da su upravo njihovi programi, predizborni plakati i javna prezentacija najbolji. Šesnaest maturanata tako se našlo u pomalo neočekivanim ulogama s nizom nimalo jednostavnih zadataka ispred sebe. Riječ je o projektu „TŠŠS (euro) glasuje“ koje je s učenicima organizirao i u djelo provodi nastavnik politike i gospodarstva Ivan Bitunjac. Cilj projekta je organizirati simulaciju izbora za Europski parlament u kojima će baš svaki učenik Tehničke škole dobiti priliku iz prve ruke doživjeti kako izgleda biračko mjesto i glasački listić, upoznati se s pojmom biračkog odbora i popisa birača.
Na nastavi politike i gospodarstva učenici su u nekoliko grupa kreirali različite političke stranke, a priliku da svoj program predstavi pred svim učenicima škole dobila je po jedna stranka iz svakog razreda i to ona najbolja. Kako bi uspjeli u svojim zadacima učenici su morali osmisliti ime stranke, stranački slogan, ali i razraditi program kojim žele osvojiti povjerenje birača, drugih učenika Tehničke škole. No, to je bio tek djelić posla. Nakon toga morali su napraviti predizborni plakat, pripremiti prezentaciju uz pomoć koje će svoje ideje i zamisli predstaviti drugim učenicima. A onda je uslijedio možda i najzahtjevniji dio cijelog projekta: izaći pred velik broj svojih vršnjaka i govoriti o ozbiljnim stvarima kao što su ideje za poboljšanje života u Slavonskom Brodu i Brodsko-posavskoj županiji.
U želji da u projektu kao birači sudjeluju svi učenici, a da se istovremeno što manje remeti redovna nastava, predstavljanje stranačkih programa odvija se tijekom dva dana. Prva dva predstavljanja (zadnji sat jutarnje i prvi sat popodnevne smjene) maturanti koji su smislili stranke su odradili u srijedu 27. studenog, a drugi dio ih tek očekuje u četvrtak, 5. prosinca. Na svakom predstavljanju boravi polovica svakog razreda koji se zatekao u pojedinoj smjeni, dok je druga polovica na nastavi, da bi kasnije mogli zamijeniti uloge.
Pod sloganom „Četiri džentlmena za bolja vremena“ našli su se dečki iz 4. A razreda Patrik Blažević, Franko Čondrić, Toni Petrović i Gabrijel Šultajz. U davanju naziva stranci ovi budući strojarski računalni tehničari ostali su vjerni struci i stranku nazvali SMS – Stranka mladih strojara.
Učenici iz 4. B razreda koji se obrazuju za tehničara za elektroniku Dominik Jurić, Mario Matijević i Ivan Rac smislili su Tehnološko-elektronički osviještenu stranku (TEOS), a sloganom „Bolje nam se piše, trošit ćemo više“ obećavaju bolju budućnost svima.
Iako će im buduće zvanje biti elektrotehničar učenici iz 4. D razreda Marin Bičanić, Fran Čičak i Borna Grubić u simulaciju izbora su krenuli s pomalo neočekivanim nazivom stranke: Mladi filozofi Broda. Neka vas naziv ne zavara. Sa sloganom „Prijevoz svima, a ne samo njima“ obećavaju, između ostaloga, pouzdan i „zelen“ javni prijevoz.
Budući arhitektonski tehničari Patrik Martić, Lorena Pranjić, Dino Šokić i Tomislav Vinković iz 4. F razreda napravili su odmak od struke. Oni, naime, stoje iza stranke SPP – Sportom protiv poroka, a slogan „Trening svakog jutra za bolje sutra“ jasno govori da su im najvažniji zdravi stilovi života.
Djevojke iz 4. G razreda Lucija Brekalo, Lana Glavaš i Lana Vukoje (buduće tehničarke za logistiku i špediciju) kreirale su Mladu stranku promjene (MPS), a iza slogana „Mlade ideje, velike promjene“ skriva se niz akcija kojima bi mlade potaknule da u što većem broju izađu na izbore.
Prvi dan izbora prošao je u najboljem redu. Maturanti su sjajno odradili predstavljanja svojih programa u školskom amfiteatru, a svi učenici koji su bili prisutni pristupili su glasanju. Doduše, šuška se po školi da pojedini razrednici i nastavnici iz struke nagovaraju razrede u kojima predaju da podrže kolege iz istoga smjera, a priča se i da pojedini predstavnici „mite“ potencijalne glasače kavom i sokovima, ali sve je to dio uobičajenog predizbornog folklora.
Na koncu i nije toliko važno koja stranka će se najviše svidjeti učenicima-biračima i tako odnijeti pobjedu na simuliranim izborima, nego da svi uključeni učenici steknu nove kompetencije iz područja građanskog odgoja i obrazovanja.