3487
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Prije nešto više od dvije godine Požega je postala fakultetski grad time što je tadašnje Veleučilište preustrojeno u Fakultet turizma i ruralnog razvoja. Novi studiji itekako su se pokazali zanimljivima studentima ne samo iz Požeško-slavonskog kraja nego i okolnih županija, a nakon njih uskoro bi Fakultet mogao biti bogatiji za još jedan studij - Studij za odgojitelje u dječjim vrtićima.
Studij je to od velike važnosti jer je zbog velike potrebe za vrtićkim kapacitetima porasla potreba i za zapošljavanjem stručnih osoba koje bi radile kao odgajatelji. Trenutno ih na Zavodu za zapošljavanje u slavonskim županijama gotovo pa ni nema.
Povodom ove bitne odluke, danas je u Gradskoj vijećnici Grada Požege održan prvi sastanak vezan za sporazum o suradnji Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Grada Požege, Požeško-slavonske županije kao i ostalih dionika, a sve s ciljem osnivanja studija za odgojitelje u dječjim vrtićima.
Gradonačelnik Grada Požege, Željko Glavić, na početku sastanka je naglasio kako predškolski odgoj postaje obaveza, a potreba za odgajateljima postaje sve veća te da će, u skladu s tim, Grad će poduzeti sve da Fakultet u Požegi dobije novi studij.
Dakako, s nekoliko rečenica ovu je temu prokomentirao i dekan Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi i zamjenik gradonačelnika, Borislav Miličević.
- Mi smo kao sastavnica Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku odradili onaj logistički dio kako bi mogao biti organiziran dislocirani izvanredni studij ranog i predškolskog odgoja. Budući da smo u tijeku priprema za inicijalnu akreditaciju, sazvali smo ovaj sastanak, prije čega smo potpisali sporazum o suradnji, a na ovom sastanku će ih Sveučilište potpisati i s jedinicama lokalne samouprave te dječjim vrtićima s našeg područja.
Iz tog razloga želim zahvaliti svim predstavnicima lokalne uprave i samouprave, županici Požeško-slavonske županije, Antoniji Jozić, gradonačelniku Grada Požege, Željku Glaviću, ujedno i svim gradonačelnicima i načelnicima te njihovim suradnicima koji nam daju podršku u ovom poduhvatu. - kazao je dekan Miličević.
Na sastanku je, između ostalih, prisutna bila i dekanica Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Emina Berbić Kolar, koja je objasnila koliko je zapravo cijeli ovaj proces osnivanja studija “škakljiv”.
- To je proces koji traje i za njega moramo proći inicijalnu akreditaciju. Bilo je nekoliko datuma, no dobili smo konačan - 30. rujna - i naravno da ćemo to odraditi unatoč što su tada Dani fakulteta i imamo brojne obveze, no ovo nam je iznimno bitno, toliko da nam dolazi međunarodno povjerenstvo - što znači da ćemo imati prevoditelja za njih, ali i za nas. Dakako, mi ćemo pričati na našem službenom jeziku, nikome neću braniti da priča na engleskom, no trebamo se držati svog jezika kako bismo se mogli nadopuniti prilikom prevođenja.
To je povjerenstvo pred kojim moramo biti izuzetno pažljivi, ono što im možemo ponuditi su samo kava i voda, sve više od toga oni mogu smatrati kao podmićivanje. Već smo upoznati s cijelim procesom jer smo nedavno prošli inicijalnu akreditaciju za logopediju, što je u još ozbiljnijem rangu i uspjeli smo zbog čega smatram da da s ranim i predškolskim odgojem ne bi trebalo biti problema.
Nakon sastanka s njima riječ je o mogućoj tromjesečnoj proceduri, no nama je važno da do siječnja znamo jesmo li dobili dopusnicu jer ako jesmo onda će studij već tada biti vidljiv studentima. - pojasnila je dekanica te kazala kako je riječ o studiju koji ne mora nužno biti samo za Požeško-slavonsku županiju.
- Zbog ovog studija vama će dolaziti i studenti iz Brodsko-posavske, Osječko-Baranjske te Sisačko-Moslavačke županije, odnosno, svi oni kojima ćete biti bliži jer će dobiti osječku diplomu, a to je onaj najveći plus. - kazala je dekanica Berbić Kolar.
O važnosti uvođenja novog srudija govorila je i Požeško-slavonska županica, Antonija Jozić te je kazala kako se sjeća 2012. godine kada su započele gradnje vrtića na području županije. Tada su se naime postavljala pitanja za koga se grade toliki vrtići, a danas ih je izgrađeno još više i opet nema dovoljno mjesta za svu djecu.
- Danas, 2024. godine kad mislite da ste završili taj investicijski ciklus, dogodi se da još uvijek nedostaje mjesta u vrtićima te je u ovom trenutku veliki zamah u izgradnji tih objekata na području cijele Požeško-slavonske županije. Tada, 2013./'14./'15., ali i do prije pet godina nitko nije razmišljao o tome da mi nećemo imati odgojitelja.
Otvaranjem svih tih brojnih skupina, a s obzirom na potrebe tržišta koje su se pojavile za smještaj djece u vrtiće, pojavio se jedan uistinu velik problem - nedostatak stručnih djelatnika koji obavljaju poslove u dječjem vrtiću. Prvenstveno mislim na odgojitelje koji su odmah prvi u neposrednom kontaktu s našom djecom.
Zapravo, ova inicijativa našeg Fakulteta koju podržavaju jedinice lokalne samouprave s područja Požeško-slavonske županije je uistinu hvalevrijedna, potrebna i treba biti što prije jer već krajem ove godine Grad Požega će, vjerujem, završiti svoj novi objekt Pod gradom, kao i Jakšić svoj, Pleternica krajem sljedeće godine, a Lipik svoj. Kada to sve bude gotovo, odnosno, kad se raspiše natječaj za odgojitelje, bit će veliko pitanje tko će raditi u vrtićima i na koji način će se organizirati sama djelatnost vrtića. Stoga dajemo podršku ovoj inicijativi, a sigurna sam da Fakultet prolazi akreditaciju kao i sve druge koje prolazi, tako da u startu već mogu čestitati na uspostavi. - poručila je županica Jozić, nakon čega je uslijedilo potpisivanje sporazuma između Sveučilišta, Županije, Grada Požege i Pleternice, općina Kaptol i Jakšić te ravnateljica dječjih vrtića.