8872
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Članovi Cro Bridge Team-a, Ivano Oršulić, Jurica Pajan, David Plantak te Brođanin Josip Peić koji na Građevinskom fakultetu u Zagrebu studiraju smjerove konstrukterstvo, organizaciju građenja, teoriju i modeliranje konstrukcija, predstavljat će Hrvatsku na svjetskom natjecanju svoje struke.
Tim mladih građevinskih snaga iz različitih gradova Hrvatske oformljen je za natjecanje u izgradnji čeličnih mostova „Brico 2018" koje će se održati u estonskoj prijestolnici - Tallinnu.
Nordijsko natjecanje organizira Sveučilište u Tallinnu i na njemu sudjeluju ekipe iz cijelog svijeta. Cilj natjecanja je promoviranje inženjerske znanosti i mladih stručnjaka u tom području.
Studenti predstavljaju svoj projekt u cijelosti - od početka do kraja. Budući inženjeri samostalno smišljaju projekt te dizajniraju samu konstrukciju mosta. Predstavljeni projekti će, dakle, biti isključivo autorska djela studentskih timova bez asistencije sa strane.
- S pogleda studenata građevinskih fakulteta ovo je natjecanje iznimno bitno za stjecanje iskustva u njihovoj budućoj struci. Ovim putem želim zahvaliti svim našim sponzorima koji su prepoznali važnost ulaganja u mlade ljude, posebice PZC grupaciji iz Slavonskog Broda koja očito cijeni razvoj novih znanja i sposobnosti iz područja graditeljstva. Naš odlazak na ovakvo natjecanje dokaz je hrvatskim poduzećima da hrvatsko znanje i tehnologija, ne samo da mogu, nego i trebaju biti na europskim tržištima.- za SBplus kazao je Jurica Pajan koji smatra kako će njihovo sudjelovanje biti veliki poticaj ostalim studentima da se uključe u ovakve projekte.
Ugled natjecanja odavno je na visokoj razini jer je konkurencija jaka, a rezultati izvrsni. Na natjecanju, ipak, nije toliko bitna pobjeda koliko uspostavljanje kontakta sa stranim i domaćim tvrtkama kojima bi budući inženjeri kao stručnjaci itekako dobro došli.Natjecanje traje pet radnih dana, a različite faze natjecanja sastoje se od ocjenjivanja pojedinih kategorija - estetika mosta, ponašanje mosta pod horizontalnim i vertikalnim opterećenjem, masa mosta i brzina njegova sastavljanja.
U pripremnoj fazi natjecanja s kojom su studenti započeli već u listopadu prošle godine, zadani su brojni parametri, a oni su nam otkrili neke od osnovnih. Kao smjernica projekta zadana je pet-metarska konstrukcija visine maksimalno dva metra koja mora zadovoljiti određene slobodne profile na mostu i ispod mosta. Na taj su način natjecatelji ograničeni, a njihova rješenja tipizirana kako bi, i što se ocjenjivanja tiče, svi ulazili u jednaku kategoriju.
- Unatoč postavljenim ograničenjima, ostavljeno je dovoljno prostora kako bi timovi pokazali kreativnost i sve što mogu u okvirima svog znanja i struke. Dodatna su motivacija i novčane nagrade. Osvajaju ih prva tri mjesta, s tim da su pobjednici nagrađeni s dvije i pol tisuće eura. Dodatne nagrade bit će podijeljene po pojedinim kategorijama kao što su najljepši most, omjer mase i nosivosti mosta te ekonomija građenja. - za SBplus kazao je Ivano Oršulić, član Cro Bridge Team-a.
Vrijedni studenti iz Slavonskog Broda, Varaždina i Karlovca u Tallinn će otputovati kako bi pokazali što znaju, a u svemu će im najveću podršku, uz ostale pokrovitelje, pružiti brodska tvrtka Poduzeće za ceste.