4027
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Ono što sasvim sigurno znam je kako definitivno želim ostati ovdje, u Slavoniji, u Brodsko-posavskoj županiji i baviti se poljoprivredom, riječi su Saše Cindrića, jednog od onih koji su izabrali studirati, među studentima ne baš toliko popularan Studij ruralnog razvoja i organske poljoprivrede na slavonskobrodskom Sveučilištu.
I Ita Borovac njegova kolegica sa studija, među malobrojnima je koji su se odlučili vratiti u svoj kraj. - Ovdje mi je super. Išla sam u srednju školu u Zagreb, ali odlučila sam se vratiti u svoj radni grad Novu Gradišku i svoju Brodsko-posavsku županiju i tu ću i ostati te, nadam se, živjeti od poljoprivrede - kazala je Ita Borovac.
I dok ovih dvoje mladih ljudi, koji ulažu i u svoje obrazovanje, jer svjesni da je bez toga današnji napredak nemoguć ili blago rečeno jako težak, odlučilo upisati Studij ruralnog razvoja i organske poljoprivrede na slavonskobrodskom Sveučilištu, mnogi drugi radije biraju ostale studijske programe iako Slavonija svoju budućnosti može i treba graditi upravo na poljoprivredi.
- Poljoprivreda je jedna grana koja je vrlo važna za svaku zemlju, pa tako i za Republiku Hrvatsku. Nažalost, mladi za ovaj dio ne pokazuju dovoljno interesa. Mi smo na svim studijskim programima ove akademske godine upisali oko 2350 studenata. I dok smo u drugim studijskim programima gotovo popunjeni, moram reći je da imamo poteškoća u animiranju na odjelu biotehnologije. Ovdje mladi ljudi ne pokazuju dovoljno interesa za poljoprivredu i uzgoja biljaka - kazao je privremeni rektor slavonskobrodskog Sveučilišta prof. dr. sc. Ivan Samardžić, za nedavnog potpisivanja stipendija koje je resorno ministarstvo dalo studentima ove studijske grupe, kao svojevrsnu pomoć, ali i animaciju. No, kako je kazao sam privremeni rektor, stipendije su i više nego dobrodošle, ali ako mladi nemaju priliku dobiti posao ili pokrenuti svoj teško će se samo zbog njih odlučiti na ovu granu koja bi itekako mogla biti zamašnjak ponovnog razvoja Slavonije.
- Zasigurno nije dovoljno da država da samo stipendije, već i država i gospodarstvo trebaju stvoriti okružje u kojem će biti posla. To se odnosi, doduše i na druge studijske programe - istaknuo je privremeni rektor prof. dr. sc. Ivan Samardžić.
Da je sigurnost zaposlenja nešto što je glavni pokretač izbora zanimanja dokaz su i Saša i Ita. Saša već sada ima OPG koji je otvorio 2019. godine, posjeduje dva hektara zemlje i planira se baviti organskom poljoprivredom. - Prve tri godine studirao sam ekonomiju u Rijeci, ovdje sam sada na ekološkoj poljoprivredi, a i ako se trenutno bavim poljodjelstvom, imam planove za sadnju voćnjaka i proizvodnju prerađevina od voća. No za danas je sve to nemoguće bez obrazovanja. Upravo je obrazovanje, kada su u pitanju mladi poljoprivrednici važno za ostanak u Slavoniji jer im otvara neke nove vidike i spoznaje. Ja definitivno ne kanim otići, ali želim ove godine podnijeti zahtjev za program ruralnog razvoja mjera 6 i želim svojim znanjem pomoći razvoju ovoga kraja. - poručio je Saša.
Ita za sada nije sigurna u to hoće li otvoriti OPG-e, ali je isto tako odlučna u namjeri da ostane ovdje, bavi se ekološkom poljoprivredom i da svoj doprinos razvoju kraja iz kojeg dolazi. - Kako je moja baka radila u turističkoj zajednici kod izbora srednje škole odlučila sam se za obrazovanje za agroturističkog tehničara. Na studij sam se, nakon završene srednje škole u Zagrebu, vratila u Brodsko-posavsku županiju te sam u Slavonskom Brodu prve tri godine studirala hortikulturu, a sada sam nastavila obrazovanje za organsku poljoprivredu i ruralni razvoj. Čini mi se kako je upravo ta grana ona čiji razvoj nudi rješenje za Slavoniju. Vratiti se poljoprivredi, ulažući pri tome u znanje daje nadu u izlazak iz krize i bolji život za sve nas. - govori Ita koja, doduše, živi u gradu no ima vikendicu gdje joj zemljište oko nje ostavlja mogućnost bavljenja onim u čijem razvoju vidi ne samo svoju, nego i bolju budućnost svih Slavonaca.
Naravno, bude li potpora države i stvarne želje da projekt Slavonija, Baranja i Srijem pruži podršku razvoja svima, a ne samo podobnima.