2356
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U Eko-etno Salašu „Savus" u Bukovlju, danas je održana završna konferencija projekta STEM Eco&Energetics.
Organizirana je kako bi studenti Sveučilišta u Slavonskom Brodu i šira javnost bili informirani o aktivnostima projekta u završnoj fazi te o studijskim programima na engleskom jeziku za polaznike specijalističkog diplomskog stručnog studija Ekološke poljoprivrede i ruralnog razvoja i specijalističkog diplomskog stručnog studija Energetike. Provedba studijskih programa na engleskom jeziku započela je u akademskoj godini 2019./2020. godini.
- Ovo je prvi projekt koji je financirala EU, a koji je počeo pod okriljem Veleučilišta i završava pod okriljem Sveučilišta u Slavonskom Brodu. Projekt završava za deset dana. Jako smo zadovoljni postignutim rezultatima, a sve predviđene aktivnosti su provedene. Najviše se tu radilo o diplomskim studijima s područja STEM-a; Ekološka poljoprivreda i ruralni razvoj te Energetika koje smo prilagodili mogućnostima izvođenja na engleskom jeziku. Preveden je jako veliki broj nastavnih materijala, kolegiji su prilagođeni izvedbi na stranom jeziku, nastavnici su prošli dodatne edukacije; kako iz područja engleskog jezika koja je bila duga i opsežna, tako iz područja komunikacija općenito. Zajedno s kolegama s Veleučilišta u Požegi smo uspješno priveli ovaj projekt kraju. - kazao je prorektor za projekte i međuinstitucionalnu suradnju Sveučilišta u Slavonskom Brod, izv.prof.dr.sc. Krunoslav Mirosavljević, naglasivši kako tu nije kraj projektima.
Podsjetimo, Projekt slavonskobrodskog Sveučilišta, STEM Eco&Energetics ,sufinancirala je Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, u okviru natječaja Internacionalizacija visokog obrazovanja, a provodi se od 12. listopada 2018. godine.
Cilj navedenog projekta je povećanje broja studijskih programa i kolegija na engleskom jeziku jačanjem kompetencija studenata i nastavnog osoblja Sveučilišta u Slavonskom Brodu i Veleučilišta u Požegi, kao partnera na projektu, kojim će se dodatno unaprijediti kvaliteta, relevantnost i učinkovitost visokog obrazovanja i unaprijediti stupanj njegove internacionalizacije.
Ukupna vrijednost projekta je 1,645.784,97 kuna, EU potpora iznosi sto posto, a projekt je trajao 24 mjeseca te se sada približio svom kraju.
- Projekt je vrijedan 1,645.784,97 kuna, trajao je 24 mjeseca, a započeo je u listopadu 2018. godine i završava 12. listopada 2020. Projekt je ispunio sve očekivane rezultate i svoj cilj. Nastavnici i studenti usavršili su svoje vještine, nabavljena je oprema za studijske programe te je unaprijeđen rad Ureda za međunarodnu suradnju. Uspostavljene su veze i kontakti sa stranim sveučilištima, sve u cilju unapređenja nastave; kako redovne, tako i one na stranom jeziku. Tehnička Promjena nositelja Projekta iz Veleučilišta u Sveučilište, naravno, iziskuje dodatan rad jer su EU projekti inače visoko administracijski zahtjevni, ali rješavamo taj dodatak ugovoru bez problema i komuniciramo s ugovornim tijelima. Projekti su živo biće. Na njih utječu vanjske okolnosti, ali se i sami tijekom provedbe mijenjaju, razvijaju i rastu pa nitko ne može unaprijed predvidjeti sve okolnosti. Ovo je projekt koji je trajao dvije godine i bilo je nemoguće na samom početku uopće zamisliti što će nas dočekati. No, sve izazove uspješno smo svladali. - kazala je voditeljica projekta, Lidija Vukojević, univ.spec.oec.
Od niza projektnih aktivnosti, potrebno je spomenuti kako su dva studijska programa prevedena na engleski jezik te su poboljšani uvjeti za izvođenje praktičnog dijela nastave nabavkom potrebne opreme. Također, kroz edukacije i usavršavanje unaprijeđene su kompetencije zaposlenika Sveučilišta i partnera, konkretno u području komunikacijskih vještina i znanja engleskog jezika koje će im biti potrebne prilikom održavanja nastave.
Vrijedan partner projekta bilo je i požeško Veleučilište.
- Veleučilište u Požegi ima dugu tradiciju; ne samo provedbe Erasmus programa, nego i različitih europskih projekata. Tu je bio naš doprinos u samom pokretanju ovog projekta jer smo dali podršku kao starija i etabliranija institucija, a sad se nalazimo u suprotnoj poziciji jer se i u budućim projektima nadamo suradnji sa Sveučilištem u Slavonskom Brodu. Bilo nam je drago jer su nastavnici mogli usavršiti znanje i vještine engleskog jezika na B2 razinu koja je temeljna za razmjenu i mobilnost. Imali smo mladu kolegicu koja je radila kao koordinator dijela koji se odvija u Požegi. Imali smo edukacije za studente i možemo reći da je projekt izvrsno protekao. - zaključila je Barbara Pisker s Veleučilišta u Požegi.
Organizacija Završne konferencije je sufinancirana u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. iz Europskog socijalnog fonda.